Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zıplama teknikleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Arkadaslar öncelikle Motosiklet üzerinde kendinizi çok rahat hissetmeniz gerekmektedir eger yerde iken rahat digilseniz havada kontrolsüz olucaksınız demektir böyle bir durumda zıplamayı aklınızdan geçirmeyin.

Zıplamalar rampanın karakterine göre bir çok şekilde olabilir. Sizlere bunu kendi tecrübelerim ve okudugum kitaplardan ögrendigim bilgilerle aktarmaya çalışıcagım.

Tüm zıplamalar için önemli hususlar :
    A) Eger zıplamalarda yeni iseniz rampaya ayakta ve motorun ön tarafına yakın bir şekilde yaklaşın.
    B) Motosikletinizin benzin deposunu dizlerinizle kavrayın ve havada dizlerinizle motorun yatışlarını kontrol edin.

Rampa çeşitlerine göre teknikler ;

Zıplamadan sonra düz bir zemine iniliyorsa : Bu tip atlamalarda iniş yerinin tam düz engelsiz bir zemil oldugunu biliyorsanız iki tekeri aynı anda yere deydirmelisiniz ama zemin hakkında bir fikriniz yoksa arka tekeri ön tekerden yaklasık 15cm yukarıda tutacak şekilde inişinizi gerçekleştirmelisiniz bunun içinde eger düz gidiyorsanız sadece biraz gaz açar , burun aşagıya gidiyorsanız hem gaz açıp hemde gidonu yukarı çekerken ayak peglerini aşagıya iterseniz emniyetli bir iniş saglarsınız.

Motosikleti burun aşagıya fırlatan rampalar : Bu tip rampaların karakteristik özelligi rampanın uzunlugunun 2teker arası uzaklıktan az oldugu ve rampanın dik oldugu için motosiklet rampadan çıktıgında burun aşagıya gidip çok riskli bir durum yaratabilecek atlamalar yaptırmasıdır. Sırf bu yüzden bu rampalardan fazla atlamamak için yavaş gelinir. Ama normalde yapılması gereken rampaya yaklasırken gazınızın son çeyreklik kısmını kullanmamıs sekilde gelmek ve ön tekeriniz rampaya çıktıgı anda tüm gazı vererek motosikletin ön kaldırmasını saglamak böylece motosikletinizin burun aşagıya gitmesini önleyerek arka tekere iniş yapabilirsiniz.

Zıplamanın ardından iniş rampası olan atlamalar (tabletop vb) : Bu tip rampalarda yapmak gerekn bir iki basit teknik vardır eger bunlar uygulanırsa hiç şoku olmuyan zevkli atlayışlar yapılabilir.

öncelikle rampaya yaklasırken 1inci ve 2inci vitesi bitirmeli 3.vitesin orta devrine kadar gelinmelidir. Önemli olan nokta rampaya girdiginiz andan itibaren sabit gazla süratlenme yapmadan sadece süratinizi korumak ve rampadan çıktıgınızda gazınızı yavaşka kısıp ( eger motosikletiniz 4zamanlı ise ve rampadan sonra seri olmak isterseniz havada vitesi küçültün) rampanın iniş kısmına 2tekerinizinde aynı anda inmesini saglamaktır bunun istisnası ise eger rampanın ardından dönüş varsa havada motosikletinizi dizleriniz yardımı ile yatırıp (whip) ön tekerinizi arka tekerden 5cm önce yere koyarak yere indiginiz anda dönüş kumandasını başlatmıs olursunuz.

Arkadaslar verdigim bilgileri umarım begenirsiniz ve kullanma fırsatınız olur.
    Motocross 4ever

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    zonex2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çelık 150 cross
    paylasım ıcın sagol
    [COLOR="Red"][I]CROSS ÖZGÜRLÜĞÜN FARKLI BİR ANLATIMI GUZEL BİR YAŞAM TARZI VE ENGEL TANIMAZLIKTIR[/I][/COLOR].
    OH BECOME RICH FOR SAKE DIE

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Önemli diil
    Motocross 4ever

uglychild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ gs 500 e Bmw r 25("53)
    guzeldi, devamini da getir ama.. dizi gibi olsun
    GET UP STAND UP DONT GIVE UP THE RIDE

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Aslında devamı diil ama bası niteliginde motocross a baslamak isteyen arkadaslar için bir yazım var onuda yayınlıcam
    Motocross 4ever

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    ufak tefek atlayıslar yapmaya calısıyorum musaıt ortam bulduk ca ama 3. vitesde daha hiç hoplamadım.. Güzel bir mekan olursa eger deneyecem ve bilgileri değerlendirecegim.. Teşekkürler arkadasım.. Bilgin var ise on kaldırma taktıkleri hakkında da bir konu acarsan yardımcı olursun bize
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Alıntı myheart adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ufak tefek atlayıslar yapmaya calısıyorum musaıt ortam bulduk ca ama 3. vitesde daha hiç hoplamadım.. Güzel bir mekan olursa eger deneyecem ve bilgileri değerlendirecegim.. Teşekkürler arkadasım.. Bilgin var ise on kaldırma taktıkleri hakkında da bir konu acarsan yardımcı olursun bize
    3.viteste atlayışı tabletop da dene normal düz zeminde düz zemin taktigini uygula yoksa basına bela açabilirsin.

Önkaldır ma tekniklerinide açmak isterdim ama benim motorda fazla teknik gerekmiyor gaza biraz fazla bastıgımda ön kalkıyor ve gaz ile freni kullanarak gidebildigim kadar gidiyorum.
    Motocross 4ever

eroldayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur
    paylaşımın için saol
    SADAKAT NEDİR BİLMEM KİMSENİN GÖLGESİNDEN GEÇİNMEM HİÇ KİMSEYEDE EYVALLAHIM YOKTUR BU CANI ALLAH VERDİ ANCAK ALLAH ALIR EMİR OLUNDUĞUNDA VAKTİ GELDİĞİNDE KOŞA KOŞA GİTMEK NASİP OLUR İNŞAALLAH

ozi2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Google arama motoru
    Çok güzel bi yazı olmuş barış hiç duymadığım şeyler var bilgi için teşekkürler
    [COLOR="red"][B][I] 4 zamanlı --> ::144:: <-- 2 zamanlı (A rh 2TT)[/I][/B][/COLOR]

Motosikleti
    alamadım daha
    guzel bilgiler tesekkurler

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peki düz bir yerden seviyesi düşük bir yere atlamak için ne önerirsin...
    Çok yüksek kaldırımlar , veya duvarlardan atlamaktan çok zevk alırım , ama bazen çok yüksek olduğundan indiğimde ön tekere çok baskı uygulanıyor...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    şu mootora binmeyi bi sağlamlaştıralım sonra bunları belki denerim paylaşımın için saol
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]BU ALANA REKLAM ALINIR[/COLOR][/FONT] ::tutkuy::

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    dostum güzel olmuş beğenerek okudum yazını senden bir isteğim var
    2001 cbr 250 R yazmışın motoru bölümüne oraya resmini yayınla da cbr 250 görelim gözümüz gönlümz açılsın

Alıntı bur-k@ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum güzel olmuş beğenerek okudum yazını senden bir isteğim var
    2001 cbr 250 R yazmışın motoru bölümüne oraya resmini yayınla da cbr 250 görelim gözümüz gönlümz açılsın
    Abi monitorun ayarları ile oynama :D CR o , CBR değil =)
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Marlboro Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda idi bir zamanlaRR
    http://www.bikez.com/motorcycles/hon...250_r_2005.php

Çok benzesede isim olarak benzemiyor cisim olark.heheheheh
    Metin ÖZKUL
    Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak...

Motosikleti
    2001 HONDA CR250R
    Gorkem ben pek kaldırımdan atlama ihtiyacı duymadım. Seninde dedigin gibi motor CR CBR diil =)
    Motocross 4ever

Insan; Istanbulun göbeğinde oturuyorsa ve yollar motor dahi geçmeyecek kadar tıkanıyorsa bütün akrobatik hareketleri denemek zorunda kalıyor

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    faydalı bilgiler eline saglık...

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Insan; Istanbulun göbeğinde oturuyorsa ve yollar motor dahi geçmeyecek kadar tıkanıyorsa bütün akrobatik hareketleri denemek zorunda kalıyor
    Sevgili GörkeM,sizi tarzınızı değiştirmek ister gibi buldum.
    Bundan önceki gezilerinizide biliyorum, hayırlısı olsun tebrikler.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    cok sağol abıcım.....bılgılerın ıcın tsk ederım..bıde yollardakı kasıslerden atlarken netcez onu desene..hızlı gecıncık motor yerden kesılıoda o bakımdan dedım yanııı.yavaslamak olmuoooo ....hızlı gecmem gerenk...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler