Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kamera Montaj Aparatı Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda motosikletimize kamera monte edebilmek için bir aparat yapmayı anlatacağım. Tabi yine amacımız iş görsün mantığı olduğu için, çevremizde kolay bulabileceğimiz ve ucuza temin edebileceğimiz bir şeyler ile bunu gerçekleştireceğiz.

Başdan söyliyeyim, böyle bir şeye ihtiyacınız yok ise ve daha önce motosikletiniz ile kat ettiğiniz bir güzergahı "keşke imkan olsada videoya çekebilsem" diye düşünmediyseniz bu yazıyı hiç okumayın. Çünkü sıkılabilir ve hatta "ne kadar gereksiz bir şey" diye düşünebilirsiniz

Ama motosikletin özgürlük, özgürlüğün uzak yerlere gitmek, uzak yerlere gitmeyide video ve fotoğraflayıp başkalarıyla paylaşmak olduğuna inananların işine yarayacağını umuyorum.

Şimdi gelelim malzeme listemize :

Bir adet 20 x 25 T (PVC)
    Bir adet 20'lik kapama başlığı (PVC)
    Bir adet 10~20 cm 20'lik boru (PVC)
    Bir adet vida ve somunu (Kameranızın Tripod bağlantı yuvasına uyumlu, muhtemelen 6.8)
    İki adet 22-36 kelepce

Bu malzemelerin hepsini bir nalburdan temin edebilrsiniz.

Başlayalım ;

Önce kapama başlığını tam ortadan matkap ile deliyoruz. Geniş delmemeye özen gösterin, vidamızın tatlı sıkı bir şekilde delikden geçmesi lazım.

Vidayı delikden geçirip somunu ile sıkıp kapama başlığına sabitliyoruz.

T bağlantı elemanını resiimdeki gibi ortadan ikiye , bir demir testeresi yardımı ile kesmelisiniz. Sabırlı ve yavaş yavaş kesin, dikkatinizi dağıtmayın.

Sıra geldi bu parçaları birleştirmeye ;

Bu PVC boru ve ekipmanlarını birleştirmek için en kolay ve sağlıklı yöntem bunlar için üretilen bir kaynak makinesi kullanmaktır. Bölgenizde yada mahalinizde su tesisatı, doğalgaz kombi işleri yapan bir yere danışırsanız bu işlemi hemen yapacaklarını sanıyorum çünkü makine varsa çok kolay bir işlem.

Eğer böyle bir şey için imkanınız yok ise, borunun iki ucunu bir bıçak yada maket bıçağı yardımı ile azar azar tıraşlayarak parçalara oturtacak seviyeye getirip kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz. Ama üzerine değerli bir şey takacağımız için en sağlıklısı kaynak yaptırmanızdır.

Resimdende anlaşıldığı üzere aparatımızı gidona oturtup kelepçeler ile sıkıyoruz.

İşte bu kadar.

Resimlerde ne olduğu belli olsun diye ben boruyu uzun tuttum, siz kendi motorunuza göre mesafeyi ayarlarsınız. Renkli boru kullanıp, yada işlemler bittikden sonra boruyu boyayıpda kullanabilirsiniz. Malzeme boyamaya müsaittir, her zaman kullanmayacağımız bir şey olduğu için estetiğe önem vermesenizde olur.

Saygılar

Olcay AVŞAR

Not: Resimlere isim basmak zorunda kaldığım için sizlerden özür dilerim. İşlerine gelen yerlerden alıntı yaparak yanlış yere konmuş virgülü dahi kopyalayan fakat yazarın ismini silen Alıntı Çetelerini eshefle kınıyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel bir düşünce tebrik ederim Eyong.
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

baco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Speedfight2
    süpersin dostum
    ben doğalgaz işinde çalıştığım için bu aparatı yapmakta hiç zorlanmam artık askerden sonra yaparım
    Bacoman

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Teşekkürler,benimde aklımda zihni sinir projeleri var da çekiniyorum gırgır geçilir diye malum.
    Sizden cesaret alıp göndereceğim galiba.
    Birde Zihni sinir projeler diye bir başlık açsak bunları orada toplasak.

Not : civatanın bağlı olduğu kör tapayı ve T yi boruya kaynattınız değilmi?

Edit ... yazıyı atlamışım özür.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Not : civatanın bağlı olduğu kör tapayı boruya kaynattınız değilmi?
    İhtiyar yazıyı okumamşısın

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    uzun süredir böyle bir aparat düşünüyordum.eyong çok sağol yeni fikirlerini bekliyoruz

Motosikleti
    CBR125RW6
    kamera bunun uzerine sağlam olarak oturuyor mu?
    dönme yapmadan rahatca duruyor mu?

bana kameraya takınan vida bölümü biraz zayif geldi. kameranın atına bir somun ve bir de musluk conrası taksak da, kamerayı yerleştirdikten sonra kameraya dogru biraz sıksak cok daha saglam oturur gibi.

paylaşım için tesekkurler, ben te bunun gibi birsey arıyordum.
    Burak ÖZCAN

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    tavsiye: vida yerine hemen hemen her fotoğrafçıda bulunabilien ve compact makineler için kullanılan minik tripodların kafalarından kullanmanız hem çekiminizin hem de makinenizin sağlığı açısından çok daha faydalı olacaktır
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Siprey boya ile boyayıp 2 resmi değiştim, çok kolay bir şekilde boyanabiliyor haberiniz olsun.

100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    kaç km/s hıza dayanıklı bu pvc boru fotoğraf makinesi değil de video kamera kullanacak gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Crato nun dediği gibi bir tripod ayağıda kullanılabilir fakat makinenize uygun bir vida ile işiniz görülür.

Komtanım boru her türlü hıza dayanır eğer kaynak yaparsan, fakat kelepçeleri iyi sıkmazsan yüksek hızda geriye doğru yerinden oynayabilir. Ayrıca bildiğim kadarıyla video kameraların tripod yuvası ile fotoğraf makinelerininki aynı, aynı değilsede ona göre bir vida kullanılabilir.

hakpek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF150 2006.11
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Crato nun dediği gibi bir tripod ayağıda kullanılabilir fakat makinenize uygun bir vida ile işiniz görülür.

Komtanım boru her türlü hıza dayanır eğer kaynak yaparsan, fakat kelepçeleri iyi sıkmazsan yüksek hızda geriye doğru yerinden oynayabilir. Ayrıca bildiğim kadarıyla video kameraların tripod yuvası ile fotoğraf makinelerininki aynı, aynı değilsede ona göre bir vida kullanılabilir.

alakasız ama motorundaki ayrıntı dikkatimi çekti...

sis lambaları benim eski YBR'mdekinin aynı...karanlıkta asıl farından daha iyi aydınlatıyor değilmi...? yapabilirsem şimdiki motorum CBF 150'mede takıcam bakalım hayırlısı...Bu arada o lambanın özel bir elektrik bağlantısına ihtiyacı var gibi varsa nasıl oldugunu yazabilir ve resim ekleyebilirmisin...??

Yazın çok güzeldi..paylaşım için teşekkürler.. yeni yaratıcı projelerini bekliyoruzzz.......
    [B][COLOR="DarkOrange"]CBF 150 ADANA[/COLOR][/B]

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.

tüm fotoğraf ekipmanlarında standart olarak aynı büyüklükte yuva kullanılır. kullanım amacına göre tripod sağlamlığı değişkendir.
    benim fikrime göre bu uzunlukta bir boru ile fotoğraf makineniz ve motorunuz ancak güzel pozlar verebilir.
    hızlanmaya başladığınızda geriye doğru yatacaktır
    boruyu iyice kısaltmak ve öne doğru çapraz bir duruş sağlamak daha mantıklı olur diye düşünüyorum, bilmem eyong usta bu fikrime katılır mı.

son olarak, makinenizi o duruşta sabitleyecek olursanız sizin istediğiniz değil kendi istediği (daha doğrusu sabitlendiği) alanları görüntüye dahil edecektir. kadraj ile yukarı aşağı oynamak pek kolay olmasa gerek. dolayısıyla mini tripod başlarından kullanmak, hem kadraj ayarlamak için hem de makinenin sağlığı için daha iyi olur diye düşünüyorum.

örnek mini-tripod

örnek mini-tripod kafası

hatta şu resimdeki gibi mengeneli tripod tüm işi görür sanırım.

Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    crato: tripod mripod karıştırma kafasını, bikaç yeni kuruşa alcak bi iki vida olacak bitecek

hakpek: dikkatli bakarsan sisler henüz boşta, bağlanması mı? oda pek yakında yeni bir zihni sinir projesinde olcay avşar sizlerle

EgeKnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZR 1000 EXUP
    kafası çalışıyo

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    bravo lem
    burada yayımlamadan, ürün patentini alsaydın keşke
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Su Silahı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125

Evet camera ve fotoğraf makinalarındaki bütün yuvalar aynıdır.

Çok güzel düşünceler üretiyorsun. Tebrik ederim. Bir sonrakini şimdiden merak etmeye başladım.
    Gitti TDM kaldık yine ybr ile başbaşa..

hakpek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF150 2006.11
    Alıntı komtan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    crato: tripod mripod karıştırma kafasını, bikaç yeni kuruşa alcak bi iki vida olacak bitecek

hakpek: dikkatli bakarsan sisler henüz boşta, bağlanması mı? oda pek yakında yeni bir zihni sinir projesinde olcay avşar sizlerle

hakketen kablo gözden nasıl kaçtıı yahuuuuinsan bakar kör derlerdide inanmazdım vay başıma geleee....
    [B][COLOR="DarkOrange"]CBF 150 ADANA[/COLOR][/B]

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    makineyi, mutfaklarda kullanılan streç film malzemesiyle, 1-2 tur, gergince sarmanı tavsiye ederim. (hatırlarsan, ybr'deki kamerayı da sarmıştık)
    böylece lense yapışması kuvvetle muhtemel olan toz, nem, ve sinek haşeratından korumuş olursun.
    profesyonel çekim yapılmayacağı için, kalitede oluşacak çok az kayıp, önemli değil kanaatindeyim.
    makine daha önemlidir sanırım.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

player1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    dr 650SE
    çok güzel bir fikir sağol eyong

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler