Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Resimdeki beyin tamir edilebilirmi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    TheArcheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar motor 2011 model hyosung aldığımda km göstergesi çalışmıyordu , sonra gösterge elektronikçiye fln gitti sorun yok dediler,elektrik tesisatı v.s kontrol edildi sorun bulunamadı ,daha sonra motoru toplayıp tekrar çalıştırdık 10 sn sonra bujiler elektriği kesti ,tesisatı kontrol ettik yine bulamadık birşey ,sonra beyinden şüpelenip beyni açtık ve kırmızı halka içerisindeki 3 kutucuğun yandığını gördük ,bu beyin tamir edilebilirmi? edilebilirse eğer ankarada nereye götürebiliriz ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Tamir deilebilir yalnız onlar değiştiğinde çalışırmı bilinmez. Başka arızalar da olabilir. Denemeye değer.
    Oralarda yaptıramazsan bana ulaş yardımcı olurum.
    Herhangi bir elektronikçide haledebilir. Kolay iştir.

başka arıza varsa elektronikçi tespit edemezmi acaba ,olmazsa 350tl ye beyın buldum onumu alsam

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    yanan bilgisayar anakartı tamir edilebiliyorsa oda edilir

o mikron boyutundaki lehim ve veri yollarını nasıl tamir edecekse artık bende merak ediyorum

bu arada konjektör ,beyin hyo nun kronik sorunu sanki yoksa banamı öyle geliyor sebebi bu zenoncularda olabilir kullanıcılar açıklayabilir
    rm125 bunu beğendi.

hyonun sorunlu olmayan bir yeri yokki ,beyin ,gösterge, konjektör, egzantrik gergileri ,birdaha elektronik dijital aksamı fazla olan motoru kapıdan bile sokmayı düşünmüyorum hangi marka olursa olsun
    ferhatkars bunu beğendi.

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    Elektronik kart tamiri yapan firmaları elektrikli bisiklet kart tamirini yapan firma onlarda yapar textil iş makinaların kartlarını tamir eden firmalar yapar.

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Alıntı TheArcheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başka arıza varsa elektronikçi tespit edemezmi acaba ,olmazsa 350tl ye beyın buldum onumu alsam
    Kart üzerinddeki diğer çipler de erimiş gibi yalnız, biraz zor onun yapılması, beyinler standard değil, hyosung üç ayrı beyin kullanmış, fotodakini daewoo beyine benzettim bir de 350'ye beyni nereden buldan? Kuralkan 2000 TL'ye satıyor bu el kadar kutuyu. Sadece şunu bulmuştum, ebayde filan da yok meret, diğer iki model beyinden çok var da. 350ye alacaksan eğer modelin tuttuğundan emin ol.

http://www.hyosungparts.asia/index.p...oducts_id=1001

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Entegreler erimiş yenisiyle değiştir derim kendin lehimleyemezsin bu işlem için istasyonlu havyalar kullanılıyor

Alıntı lycantrophic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kart üzerinddeki diğer çipler de erimiş gibi yalnız, biraz zor onun yapılması, beyinler standard değil, hyosung üç ayrı beyin kullanmış, fotodakini daewoo beyine benzettim bir de 350'ye beyni nereden buldan? Kuralkan 2000 TL'ye satıyor bu el kadar kutuyu. Sadece şunu bulmuştum, ebayde filan da yok meret, diğer iki model beyinden çok var da. 350ye alacaksan eğer modelin tuttuğundan emin ol.

http://www.hyosungparts.asia/index.p...oducts_id=1001
    daewoolar oyle ama bizimki delphi marka ,çiplere japon yapıştırıcı bulaştırmışlar bende korkmuştum ilk

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    beyin haşat , yenisini al dostum
    ESGEL bunu beğendi.

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    bu kaçlık motor 250 mi 650 mi enjeksiyonlumu?

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanan bilgisayar anakartı tamir edilebiliyorsa oda edilir

o mikron boyutundaki lehim ve veri yollarını nasıl tamir edecekse artık bende merak ediyorum

bu arada konjektör ,beyin hyo nun kronik sorunu sanki yoksa banamı öyle geliyor sebebi bu zenoncularda olabilir kullanıcılar açıklayabilir
    anakart tamiri yeni anakart parasını geçiyor bu beyin işi yenisi alacaksın herhalde
    mterayes26 bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    bence hiç uğrasma ebaydan yeni satın al. yada çıkma bulabilirsen. muhtemelen diğer parçaları da zarar görmüştür. tamir ettirmeye kalkarsan astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

STEWARD26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KNUNİ TİGER 250 2007
    Sevgili dostum
    Şaşmaz da Hg elektronik ve imaj elektronik var bi onlara götür göster derim...

Motosikleti
    MR 150 Vulture
    resimden net olarak anlaşilmıyor ama kırmızı çemberin içindeki 3 tane yan yana komponentin aynı olduğunu varsayarsak eğer; izopropil alkol gibi PCB temizleyici sıvılarla o bölgeyi temizleyip sağlam kalan en sağdaki komponentin kodunu yazabilir misin. İhtimaller:

1- Komponentler güç girişindeki kondansatörlerse eğer muadil parçalar takılarak sorun çözülür. Ancak Bu durumda hali hazırdaki motorsiklete takarsanız bir daha yanma ihtimali mevcut. Ters gerilim veya aşırı gerilim girişe gelmiş olabilir.

2- Komponentler ateşleme bobinini süren entegre devreler ise bire bir aynısı bulup takmak gerekmektedir.

Ancak dediğim gibi tamir etseniz bile sorunun köküne inmeniz gerekmekte, aküyü ters bağlamış olsaydınız hiç marş basamazdınız, işlemci ayağa kalkmazdı. tahminimce 10 saniye sonra motor devri artıp konjektör aşırı gerilim üretip ECU' nun giriş kondansörlerini patlattı. Siz temizlik yapıp kodları okuyabilrseniz daha detaylı fikir yürütebiliriz.
    ergün1968 ve sahin08 bunu beğendiler.

Alıntı tristor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    resimden net olarak anlaşilmıyor ama kırmızı çemberin içindeki 3 tane yan yana komponentin aynı olduğunu varsayarsak eğer; izopropil alkol gibi PCB temizleyici sıvılarla o bölgeyi temizleyip sağlam kalan en sağdaki komponentin kodunu yazabilir misin. İhtimaller:

1- Komponentler güç girişindeki kondansatörlerse eğer muadil parçalar takılarak sorun çözülür. Ancak Bu durumda hali hazırdaki motorsiklete takarsanız bir daha yanma ihtimali mevcut. Ters gerilim veya aşırı gerilim girişe gelmiş olabilir.

2- Komponentler ateşleme bobinini süren entegre devreler ise bire bir aynısı bulup takmak gerekmektedir.

Ancak dediğim gibi tamir etseniz bile sorunun köküne inmeniz gerekmekte, aküyü ters bağlamış olsaydınız hiç marş basamazdınız, işlemci ayağa kalkmazdı. tahminimce 10 saniye sonra motor devri artıp konjektör aşırı gerilim üretip ECU' nun giriş kondansörlerini patlattı. Siz temizlik yapıp kodları okuyabilrseniz daha detaylı fikir yürütebiliriz.
    sağlam olanda dc m7 yazıyor

Motosikleti
    MR 150 Vulture
    Alıntı TheArcheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağlam olanda dc m7 yazıyor
    Diyodmus, zaten uzerinde yatay cizgi var zoom yapınca farkettim. Ancak yananlar diyod degil gibi gozukuyor, muhtemelen kondansator onlar. O kısımda guc girişi koruma devresi diye tahmin ediyorum.

Sonuc olarak Aktif komponent yanmadıgı icin tamiri mumkun gozukuyor. Oyle profesyonel lehim istasyonlarına mikroskoplara falan da gerek yok. SMD malzemeler ve kılıfları buyuk.

beyin tamirini yaptırdım yarın deneyecez bakalım , ama sorun varsa tekrar yakmasını nasıl engelleyebiliriz onu bılmıyorum.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    batıkent bilgi hastanesi yakınlarında sırf beyin tamiriyle iştigal eden bi yer var.
    beyin merkezi miydi neydi adı.
    TheArcheus bunu beğendi.

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    KOnjektör uçlarını,yani şarj devresini ayırıp marşa bas derim,akün tam dolu olsun.Eğer çalışıyorsa konjektör çıkışını kontrol et,sorun yoksa bağla,devam.Devir 3000 civarında konjektör çıkışında 14 v civarlarında bir voltaj okuman lazım.yüksek ise sıkıntı var demektir.
    TheArcheus ve sahin08 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)