Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

arka tekerlek ve ön fren

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    regal raptor e-9
    selamlar ,
    arka tekeri geriye alıcam zincir gevşediği için vede sanırım ön fren çok sıkı onu gevşetmem gerek az
    bunları nasıl yaparız bir fikir verebilecek var mı?
    herkezin bir motoru olsun :rendeer:
    bendeki regal raptor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Evet,bu işler için gerekli el aletlerin vardır umarım.
    Ön fren sıkı derken fazla tuttuğunumu yoksa elciğin/manetin sert olduğunumu ima ediyorsunuz.
    Ön freniniz hidrolik dolayısıyla bir ayar işlemi yapamazsınız ama manet üzerinde,manetin pistona bastığı yerde seviye ayarı varsa (metal 25 kuruş büyüklüğünde ve üzerinde rakamlar olan bir parça)oradan ayarlayabilirsiniz.
    Yada bir yanılsama yaşıyor olabilirsiniz,motorunuzu uzun süre kullanmadıysanız disk üzeri hafif oksitlenmeye başlamış ,matlaşmış olabilir bu da fren balatasının temasını arttırır bir süre sonra duzelebilir.
    Sıkıdan kastınız tekerin normal dönmesine mani olacak derecedeyse kaliper pistonları sıkışmış olabilir.

Zincir ayarına gelince arka tekerin göbek mili civatalarını yarımşar tur gevşetin daha sonra arka maşanın en arka tarafında teker göbek miline 90 derece açıyla duran gergi civatalarını sağ ve sol tarafta olmak üzere aynı tur miktarında çevir ,örneğin 1 er tur ve tekerini elle bir kaç tur çevirip zincirin gerginliğini kontrol et yetmezse 1 er tur daha sıkarsın.
    Gerginliğini kontrol etmek içinse zinciri alt tarafından yukarıya doğru parmağınızla kaldırmak istediğinizde 2-3 cm kadar hareket edebilmelidir.

İyi bakımlar.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    regal raptor e-9
    sabah arka tekeri tutan 22 lik somunu gevşetmeye çalıştım donmedi , sonra hemen solundaki tekeri tutan demirin en arkasındaki vidadan şüphelendim acaba onudamı gevşetmeliyim diye düşündüm ve buraya yazdım ,
    ön fren ise sıkı gibi geldi bana ama kendim uğraşmayacağım .., ben diski sıkıştıran kısmına bakdığımda çok yapışık gibiydiler diske , vede elle itmeye çalıştığımda motor ilerlemekde zorlandı bende ordan süphelendim...
    kaliper pistonlar nedir?
    herkezin bir motoru olsun :rendeer:
    bendeki regal raptor

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Disk frende balatalar diske daima değer aralarında boşluk olmaz.
    Ön tarafı bir şekilde kaldırıp,havadayken elinizle rahat çevirebilmelisiniz.
    Kaliper fren diskini avuçlar gibi iki tarafından saran parça,pistonlar bunun içerisinde çalışır ve balataları diske doğru iter.
    Somun fazlaca sıkı olabilir bir bijon anahtarıyla daha rahat açabilirsiniz.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)