Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yardım:benzin tankını nasıl temizlerim

Motovento
    REKLAM ALANI
    sade7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha
    meraba arkadaşlar
    benzin tankımın agız kısmında ve hafif icinde paslanma tarzı goruntuler farkettim
    bunları nasıl gidereceğimi ve tankın nasıl temizlenmesi gerektiğini bilen arkadaş varsaa yardımlarını bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    freshpide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R1
    selam

paslanmalari petroleum ile silebilirsin

ve deponun icini servislerde satilan bir siviyi benzine katarak ve bir süre motoru kullanmiyarak temizliybilirsin
    Too much Too soon means you get hurt.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    benim depo plastik bi sevdiğim olay bu
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

EgeKnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZR 1000 EXUP
    sirke dök deponun içine biraz beklet çalkala temizlenir

Motosikleti
    Suzuki DL650 V-Strom K4
    Arkadaslar Forumda bazi mesajlarda (özellikle Kislik bakimla ilgili olanlarda) tankin paslanmasindan bahsediliyor, diyelim ki beceremedik ve bir sekilde ic kisim paslandi, ne yapilabilir ?
    Internette rastladigim bir yazida pasa karsi Phosphorsäure/phosphoric acid kullanilmis ve iyi sonuc aldigi yaziyor.

Fosforik asidin oldtimer dedigimiz arabalarin yenilenmesinde kullanildigi yaziyor. yanlis anlamadiysam 0,5lt ila 1 lt fosforik asidi tanka bosaltin ,güzelce calkalayin, her tarafina ulassin 1 saat sonra bu corbayi bosaltin ve temiz su ile güzelce yikayin ,bitti! diyor. fosforik asidin pas cözücü oldugunu yazmis. eczanelerde bulundugunu eklemis.

tankin disina, benzin musluguna(Benzinhahn), cilali yerlere ve en önemlisi deri veya göz ile temas etmemesi gerekliymis.Cok yakici bir madde imis.

baska bir alternatif ise
    " 2 Flaschen Clorix ( Toilettenreiniger) gekauft reingefüllt nach 5 Tagen mit etwas Wasser verdünnt und nach jeden 2-3 Tag den Tank geschüttelt .Nach einer Woche war er ínnen super Blank"

2 Sise Clorix (tuvalet temizleyicisi) satin almis,tankin icine bosaltmis 5 gün sonra su ile inceltmis ve her 2 3 günde tanki calkalamis.Tankin hertarafina ulassin diye.Bir hafta sonra ici süper parlak/temizdi.diyor.
    bunu da oldtimerla ugrasan bir arkadasi önermis.

bir baskasi eline ne gecerse doldurmus tanka ,
    1 kutu(coca cola kutusu gibi düsünün) pas cözücü, 3 kutu fren temizleyicisi (Bremsenreiniger),biraz inceltici (Tiner olsa gerek aciklamamis su da olabilir), ve biraz eski benzin. oda aynen iyice calkaliyor ve sonuc cok iyiydi diyor , bu arada bu icine kattigi seyleri belirli bir ölcüye göre yaptigini not düsmüs.

bir digeri
    Oxsalsäure Oksal asidi (ilk kez duyuyorum böyle bir asidi) kullanmis,
    6litre suya yarim kilo toz halinde Oksal asidi dökmüs ve 2 gün bekletmis
    sonra tanki bosaltmis görülebilir bir Pas olmadigini belirtmis
    oksal asidinin eczanelerden alinabilecegini fiyatinin 10€ oldugunu bazen siparis vermek gerektigini belirtmis ,

sizler bu konuda ne düsünüyorsunuz??
    paslanmis bir depoyu /tanki nasil temizlediniz yada temizlettiniz?
    yukardaki yöntemler hakkinda bilgis olan deneyen varmidir?

MoToR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DR 800 BİG-JİNLUN 250
    bundan kolay ne var alırsın Ayşe teyzenin deterjanından dökersin temizlersin

Tabiki şakkaydı önce depo yerinden itina ile sökülür sonra şamandıra mekanizması eğmeden kırmadan yerinden çıkartılır,sökülür sonra pas giderici sıvılar var dökersin içine birraz bekletip çalkalarsın sonra benzinle bigüzel bidaha çalkalarsın sonra montaj.Temizleyemedinmi doğru servise para bayıl onlar temizlerler
    SUZUKİM, ud\'um buz gibi bira ile doğanın keyfini yaşarım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler