Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karburator'un ömrü ne kadardır ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    duslemek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honca CBF 150
    Merhaba motor dostları
    Yaklasık 2 ay önce ikinci el 2005 model 9,800 km de mondial 125 kt aldım motorumdan genelde memlunum ama son zamanlarda motor gaz verdikten sonra hemen gazı kesmiyor gaz teli sanki takılı kalıyor gibiydi, ayrıca bezen dururken stop ediyordu.Bugun servise götürdüm karbüratör ün bozluldugunu şimdilik idare edeceğini ama değiştirmem gerektiğini söylediler motorum daha 11.000 km de ayrıca garantiye girmediğini bildirdiler böyle birşey olabilir mi ? benim lada samara arabam vardı 150,000 km de karbüratör değiştirdim.
    En kısa sürede Mondial'a bunu ileteceğim.10.000 km bi motorun karburatoru değişiyorsa 30.000 km yapasıya kadar motoru bastan aşağı yenileyeceğim.
    Özgür Ak / İzmir-Hatay
    HONDA CBF 150 Simsiyah

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kontgerilla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    dominar400ug
    karbüratorun ömrü kullanıcıya ve şartlara göre değişir. birde karbüratörün kalitesine,

sürekli kısa mesafa kullanılan aracta (motor daha tam ısınmadan) ömrü kısalır.

kötü benzinle kullanımda (su, mazot, solvent vb karısımlı yakıtlar yani benzinci hileleri) ömrü kısalır.

benim motorun 2400km de karbüratörü değişmişti, sanırım arızalı bir parcaydı

Motosikleti
    Honca CBF 150
    peki garanti kapsamında mı değişti ? servise sorunca motor bloğu haricindeki tüm parcalar garanti kapsamı dısı diyorlar böyle şey olur mu ?

Ben çözüm olarak 100 oktan benzin alıp karbürator temizleyici sıvı koydum motor için de kullanılanları var 40 km yüksek devirde süratli gittim su anda sorun biraz daha azaldı artık böyle bir süre idare edip yazın ikinci el ybr 125 alacagım hiç değilse sorunsuz motor servisi daha iyi .
    Özgür Ak / İzmir-Hatay
    HONDA CBF 150 Simsiyah

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Tamir olmayacak bir şey yoktur.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    NS300 Forza
    Eger karbüratörü daha önce söküp takarken zarar vermediler ise bir kaç parca ile tamir edilebilir bence. Tabi tek tek parca bulabileceğini sanmıyorum. Genelde karbüratörün gaz pistonu zamanla aşınır ve rölantideki dengesizlik asınmayla birlikte artar. Hangi servise gidersen git karbüratörü tamir edecek yeterlilik te bir usta bulamayacaksın mondial servislerinden bahsediyorum tabiki. Bence komple bir karbüratör al derim. Aldatılmaktan kurtulursun böylece. Bir mondial kullanıcısı olarak söylüyorum Mondiale yazman da bi şey değiştirmeyecektir.

StormlorD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yaya :( (şimdilik)
    selamlar,
    motorsikletinin karbüratörünün bu kadar kısa sürede bozulması normal degil,eger garanti bittiyse en güzeli motorunu oto sanayilerdeki karbüratörcülere götürüp bakım yaptirmak,hava ayarı yaptırmak olacaktır.
    karbüratöre benzin giren benzin hortumunda benzin filtresi var mı? benzin iiçindeki kir genelde rolanti memesini tıkıyor ve motor gaz çekince stop ediyor.
    gaz telinin takılması karbüratörle alakalı değil, gaz telini yağlamanı tavsiye ederim.
    sonuçta karbüratör çok basit bir parçadır,uzun süre içinde benzinle bekletirsen (kışın özellikle) diyaframı yırtılabiliyor onun haricinde kolay kolay bozulmaz.
    karbüratör temzileyici sıvılar (benzine katılan) her zaman işe yaramıyor en güzeli söküp parçalaryıp temzileyip monte etmektir ama fazla mekanikten anlamıyorsan sakın sökme

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Normal şartlarda bu kadar kısa sürede karbüratör bakıma gelmez. Ayrıca karbüratör tamir takımları vardır. Yani kaldırıp atmazsınız. Çok yıprandıysa ancak değiştirilir. Gaz pistonunun aşınması 10000km de bile olmaz. Çin malı motorların nispeten düşük kaliteli malzeme kullanması bu süreyi oldukça kısaltmaktadır. Ancak zamanında 130.000km'ye kadar kullandığım karbüratörlü aracımda hiçbir sorun yaşamamıştım. Araç şu an hala orjinal karbüratörü ile sorunsuz olarak çalışmakta.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Sorun gaz telinden kaynaklanıyo olabilir. Eğer gaz telininb herhangi bir yerinde katlanma bükülme olduysa tutukluk yapabilir. Bazen gaz telinin içine pislik doluyor (bu toz denen şeyin giremiyeceği yer yok galiba?) buda telin hareketini etkiliyor. Serviste 3 kuruşluk gaz telini değiştirmek yerine komple karbüratör itelemek istemiş olabilirler.

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    Arkadaşlar aynı sorun bendede var. Ne Yapacagımı bilmiorum...Blok kısımlarından motorum yag kacırıodu.Servise gittim.Adama motoru bırakcaktım kı basında bekleyeyım dedim.İşede geç kalmıstım.Ve başladık motoru sokmeye.

Soktuk Keceyi Düzelttik Tam Kapatıoruz Sıkıoruz vidaları Kut die bi ses geldi ve Motoru tutan vida koptu tamamen.Sonra usta getircez dedi sen işine git dedi.bende tamam dedim gittim işime.Akşama hazır olur demişti.Usta gitmiş Yapmıslar motoru ama kimbilir nasıl yaptılar.Karburatorumde hiç bir sorun yokken silikon falan sıkmıslar.Hava filtresiyle falan oynamıslar ne alakası var pek anlayamadım ama neyse dedik. Aldık motoru o şekilde.Motor gaz ayarı yok.Gazı bırakıosun stop edio.Veriosun bagırıo motor. Cigle Ayarı falanda değişmiş...

Sizce Ne Yapmam Lazım
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı myheart adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aynı sorun bendede var. Ne Yapacagımı bilmiorum...Blok kısımlarından motorum yag kacırıodu.Servise gittim.Adama motoru bırakcaktım kı basında bekleyeyım dedim.İşede geç kalmıstım.Ve başladık motoru sokmeye.

Soktuk Keceyi Düzelttik Tam Kapatıoruz Sıkıoruz vidaları Kut die bi ses geldi ve Motoru tutan vida koptu tamamen.Sonra usta getircez dedi sen işine git dedi.bende tamam dedim gittim işime.Akşama hazır olur demişti.Usta gitmiş Yapmıslar motoru ama kimbilir nasıl yaptılar.Karburatorumde hiç bir sorun yokken silikon falan sıkmıslar.Hava filtresiyle falan oynamıslar ne alakası var pek anlayamadım ama neyse dedik. Aldık motoru o şekilde.Motor gaz ayarı yok.Gazı bırakıosun stop edio.Veriosun bagırıo motor. Cigle Ayarı falanda değişmiş...

Sizce Ne Yapmam Lazım
    Benim kitabıma baktım az önce, bu şekil de çalışanları,usta değil kazma diye nitelendiriyor.

Motosikleti
    Honca CBF 150
    Motorum dün yine trafikte en yoğun olduğu saatte stop etti birden hemen de çalışmadı sağa çekip jikle ile çalıştırdım.Bugun mondial satan bir bayii ile görüştüm karbüratör ün garanti kapsamında olduğunu söyledi. Ben de yarın öğlen bana yakın olan başka bir servise göstereceğim bakalım o karbüratör için ne diyecek eğer aynı şekilde garanti kapsamında değil ise sorunu mondial a yazacağım. Karbüratör sorunu haricinde motorumdan memnunum performansı iyi yakıt tüketimi az bir de bu sorunu çözersem çok iyi olacak.
    Özgür Ak / İzmir-Hatay
    HONDA CBF 150 Simsiyah

aytu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2001 yzf r1-Honda beat 2007
    Mondiale yazmak iyi bir çözüm elimizdeki 150 ut model kross mondial motosiklette oluşan problemlerden dolayı e mail yoluyla çok sert bir şekilde eleştiri yaptık ertesi gün telefonla aradılar hemen hatta gideceğimiz servisi bile ayarlamışlar gittik bütün sorunlar hemen çözüldü akşamüstüne teslim edildi motor ve 1000 bakımı olmasına rağmen 25 ytl ödeyip gittik buna yağ ve yağ değişimi ön far ampülü ve işçilik dahil...

bide arayabilirsen nazilli fabrikada savaş diye bu işlerle ilgilenen bi arkadaş var aydından bi kaç kişinin sorununu çözmüşsünüz derseniz işiniz hallolacaktır bana göre...
    Erkek Adam Renkli Takım Tutmaz Yada boşver tutsada farketmez

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    Ben bugun gittim servisime bütün motoru parçaladım koltugu grenajları hepsini söktüm yerinden... Usta farklı marKA MOTORLArla uğrasmaktan benım motora az daha sıra gelmiodu... Neyse en sonunda ortalık boşaldı bende hemen aldım ustayı.(Aslında Usta değil Motoru Bana Satan yetkili Kişi.Kıs Ayının Yaklaşması nedeniyle Ustaya Para vermemek için Zor Durumda kalmadıkca Usta cagırmıyolar) Karburatore bi güzel ayar cektirdim... Çalıştırmak için baya bi ugrastık.. Hatta Akü bitti. Ayak Marsıyla zor bi şekilde çalıştırabildik ve ayarı en güzel bi şekilde ayarlatabildim.. Ve sonra topladım motoru canavar gibi... Bide benden para istiyo bu adam hem bozdu hem bozdugunu yaptı hemde benden para istiyo.. Bende Garantisi var kardesim yok para falan dedim çektim geldim... İnsanlık bende kalsın ama yarın gidip 5 ytl atacam onune bide zincirden acaip sesler gelio onları ayarlatacam.. 5ytl yıde faturamla birlikte vercem tabiki
    Herkese sorunsuz sürüşler. Hatasız motorlar...Hoşçakalın Bye
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Acemi nalbant,nal çakmayı el eşşeğinde öğrenirmiş

Motosikleti
    Honca CBF 150

karbüratör

Motorumu izmir-basmanede ki servise götürdüm ( mehmet taban)
    karbüratörü yapıldı , 12.000 bakımı oldu yağı değişti, ön teker rulmanlarından ses geliyordu onlar yapıldı, şu anda hiçbir sorunu kalmadı toplam bakım dahil 55 ytl verdim, şimdi çok iyi gidiyor dün mithatpaşa yolunda hemen 100 ü gördü yavaşladım. Artık havalar güzel motordan inmek yok.
    Özgür Ak / İzmir-Hatay
    HONDA CBF 150 Simsiyah

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Alıntı myheart adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru tutan vida koptu tamamen.
    1) Her parçanın sıkılma torku vardır, "yaradana sığınıp" uzun bir anahtarla ölesiye sıkılmaz her parçası. Bunlar servis kitabında yazar motorun. Sıkarken de tork-ölçen bir lokma anahtarla sıkılırsa böyle problemler olmaz.

2) İçerde parça kaldıysa, bunu çıkaracak aletler vardır. İnce bir matkapla parçanın ortası delinir ve çıkarıcı yerine vidalanır. ters paso oludugundan, çıkarıcı pim, vidayı eninde sonunda geri çıkarır.

Bunlar yoksa servisinizde, daha iyi bir servis aramakta fayda var.

Bir de, karbüratörün bu kadar çabuk bozulmaması lazım, karbüratör çok zor aşınan birşeydir. En fazla oluşan problemi, tıkanır. onun da çözümü kolay.. -turgut

-turgut
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

hazarvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer
    ben mondial servisiyim 24 senedir bu işi yaparım ve iki senedir mondial servisliğini yapıyorum bir karbiratora fazla el deymese kolay kolay bozulmaz bilakis 125 kt hic bozulmaz gaz telini yanlış takmadıkca

uzman***** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 ESD
    15 yıldır motor ustalığı yapan bi abimiz vardır, sanayiye dükkanına ne zaman uğrasam bana ilk sözü : " HAKAN Bİ ÇİNLİ GÖRÜRSEM TUTCAM KOLUNDAN YEMEK SÖYLÜCEM " dir. çin malı motor olmasa biz zor akmak yeriz diye takılır ara sıra..
    tabi bunlar aramızda ki geyikler. bu motorların bu kadar çok servis bakım görmesi arıza yapması bilinçsizce eline alet edevat alıp işe girişen kendini usta sananlardır.
    ( hazarvan abi lafım asla sana değil ustamsın yanlış olmasın, saygılar )
    " inandığın gibi yaşar, yasadığın gibi ölürsün!!! "

Motosikleti
    Honca CBF 150
    Forumda Mondial servisinden bir usatnın yazılanları okuması çok mutluluk verici.Hazarvan Bey'in bize buradan yazması çok iyi.Motor konusunda bu kadar çok tecrbeli tamirci bulmak zor.

Hazır sizi bulmuşken bir soru daha sormak istiyorum yeni mondial 125 kt lerde sağ tarafta deponun yanında, benzinle ilgili bir parça var , görevi yakılamayan benzini tekrar depoya gönderiyormus bende o parça yok taktırmam faydalı mı ? taktırmamı tavsiye edermisiniz ?Bunu yapmanın maliyeti ne kadar olur ?
    Bilgi olarak ta servisinizin yerini ve telefonunu bana özelden mesaj atabilirmisiniz.

tskler.
    Özgür Ak / İzmir-Hatay
    HONDA CBF 150 Simsiyah

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler