Türkiyenin En Büyük Motosiklet Aksesuarları Sitesi
Kapat
Üye Girişi
Motoruma.com
RKS City Blade

Akü bakımı nasıl yapılmalı

  Mondial E-xtreme Max 150
  Trendy 50
  Motosiklet Online
 1. #1
  seseyna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  10 Eylül 2006
  Akü bakımı nasıl yapılmalı


  Şu anda piyasada bakımlı ve bakımsız olmak üzere iki tip akü bulunuyor. Bakımsız aküler ne yazık ki ömrü boyunca ismi gibi bakım gerektiriyor. Bakımlı versiyonları kadar sık olmasa da bu tip akülerin de kontrol edilmesi şart. Kontrol edilecek tek nokta akünün voltajı. Eğer voltaj normalin çok altındaysa akü ömrünü tamamlamış olduğundan değiştirilmesi gerekir. Bakımlı akülerdeyse kullanım biraz daha farklıdır. Günümüz teknolojisiyle üretilen birçok aküde bakım göstergesi bulunuyor. Bakım göstergesi, akünün elektrolit seviyesinin azaldığını veya şarj makinesine bağlanması gerektiğini gösteriyor. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artması akü içindeki elektrolitin buharlaşmasına neden oluyor. Genelde fark edilemeyen bu durum kış aylarında problem yaratır. Akülerin üzerinde elektrolit seviyelerini gösteren çizgiler bulunur. Akünün elektrolit seviyesi maksimum ve minimum çizgiler arasında olmak zorundadır. Eğer elektrolit seviyesi düşükse, saf su konularak yükseltilmelidir. Akünün üzerinde maksimum seviyeyi belirten bir gösterge bulunmuyorsa, saf su akü içindeki plakaların 1.5 cm üzerine kadar konulmalıdır. Aküdeki elektrolit yoğunluğu bomometre yardımıyla ölçülür. Eğer seviye bomometrenin üzerinde bulunan yeşil alana kadar geliyorsa problem yok demektir. Ama kırmızı veya siyah alanı gösteriyorsa, gerekli su ilavesini yapmak gerekir. Akülere kesinlikle asit takviyesi yapılmamalıdır. Aksi halde akünün içindeki plakalar eriyecek ve akü kullanılmaz hale gelecektir. Akü ömrünün dolup dolmadığını anlamak için voltaj ölçümü yaptırmak gerekir. Akünün ömrünün bitmesi, içindeki kurşun plakaların büyük ölçüde erimesi demektir. Eğer akünün ömrü biterse şarj tutmaz yani elektrik depolayamaz. Her aküde bulunan gaz çıkış boşlukları sık sık kontrol edilerek açık olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde sıkışan gaz akünün patlamasına neden olabilir.
  Akü konusunda son dikkat edilecek noktaysa tercih aşamasında ortaya çıkıyor. Akü değiştirilecekse maliyetten kaçmadan kaliteli bir modelle değiştirmek gerekir. Kalite belgeli aküler, daha uzun süre dayandıkları gibi üretim hatalarına karşı da garanti veriyorlar. Akü seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, üretim tarihi. Kuru şarjlı aküler serin ve kuru ortamlarda saklandıklarında üretim tarihinden itibaren altı ay içinde şarj istemeden araca takılabilirken, üretim tarihi altı ayı geçmiş akülerin araca bağlanmadan önce şarj edilmesi gerekmektedir. Akü takılırken patlama olmaması için belirli bir sırayı takip etmek gereklidir. Takılırken önce artı ucu akünün pozitif kutup başına bağlanmalı, sonra eksi ucu bağlanmalıdır. Sökerken de işlem tersine gerçekleştirilir.


  MotoAVM Motosiklet Aksesuarları Satış Sitesi
  Yamaha Motosiklet Kampanyası
  Motomax
 2. #2
  Moderatör Alper_tim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  23 Mart 2006
  Şehir
  Bakırköy/İSTANBUL
  Motosikleti
  HONDA NC 750D INTEGRA
  bilgi paylaşımı için teşekkürler
  motosiklet kullanmak şeytanla kumar oynamaya benzer ,hep sen kazanırsın ama o kazandığında oyun biter

 3. #3
  tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  28 Mayıs 2006
  Motosikleti
  Honda VFR800
  Birşey tavsiye edeyim, en ucuzu btdepo.com da olmak uzere piyasada MobiTronic Battery Conditioner diye bisey satıyorlar. Motor, tekne, 2. oto gibi senenin bazı zamanları kullanılan araçlar içinmiş. 220v Prize ve çakmağa/akü kutuplarına takılıyor ve aküyü arada hem dolduruyor sonra da biraz boşaltıyor, yani sonsuz döngüde aküyü en iyi durumda tutuyormuş.
  Aldım bir tane, daha denemedim, deneyeceğim.. -t
  ---
  Honda VFR 2008
  Hyosung GT250R

 4. #4
  ozkansava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27 Temmuz 2006
  Şehir
  Nilüfer/Bursa
  Motosikleti
  JONWAY 150 T-2 YY Furnace
  Bilgi için saol arkadaşım.
  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı. Alphonse Karr

 5. #5
  aynux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  09 Ekim 2006
  Akunun omru voltaj olcumu ile yapilmaz. Bir akünün omru ic direncine baglidir. Onun icin akunun ic direncine bakilir. Akunun omru biterse sarj tutmaz degil yanlis oldu. Akunun ic direnci yukselince sarj tutmaz olacak.

 6. #6
  tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  28 Mayıs 2006
  Motosikleti
  Honda VFR800
  Mobitronic denendi ve çalıştıgı gozlendi (epeydir yatan arabanın akusunu bir gecede şarj etti (yada ustaların dedigi gibi "şarz etti"

  -t
  ---
  Honda VFR 2008
  Hyosung GT250R

 7. #7
  UKYO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  17 Mart 2005
  Motosikleti
  motozeus ms100
  bilgi veren arkadaşlara çok teşekkürler.benim aküde zayıflamaya başlamıştı

 8. #8
  aloto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Arkadaşım motosiklet aküsünde merak ettiğin ve forumda bulamadığın sorun olursa hiç tereddüt etmeden arayabilirsin. Motosiklet aküsü alanında çalıştığım için bilgi paylaşımında bulunmak isterim.

  İbrahim Gökçe
  Tel : 0533 775 45 25


  Bajaj Dominar 400
  Benelli BN-251 Reklam Filmi

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler