Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter için Castrol Antifriz Hk.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Merhaba. Skuterimin antifrizini değiştireceğim. CASTROL Radicool Antifriz almayı düşünüyordum. %50 saf antifriz, %50 saf su şeklinde karışım yapacaktım. Bunun bir sıkıntısı olur mu? Bazı yerlerde blokla ilgili falan bir şeyler okudum çünki, sorun yaşamak istemiyorum
    Almayı düşündüğüm antifriz şu idi:
    https://www.hepsiburada.com/castrol-radicool-antifriz-3-litre-p-OTCSTRLANTF3LT?ds_rl=1294343

Bunun dışında antifriz öneriniz olursa da açığım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Bahsettiğiniz antifriz motosikletinizin özelliklerini karşılıyorsa kullanabilirsiniz. Ben Shell Coolant Essential kullanıyorum ve gayet işini güzel görüyor. Dilerseniz soğutma sıvısını boşalttıktan sonra antifriz koymadan sistemi saf su ile doldurun ve temizliğini sağlayın ardından ise bahsettiğiniz %50/%50 karışımını yaparak dolum yapabilirsiniz. Sistemin havasını mutlaka alın aksi taktirde problemlerle karşılaşabilirsiniz (Radyatörün havasını almak için radyatör kapağını açın ve motorun fan açmasını bekleyin, bir kaç kez fan açtıktan sonra seviye kontrolü yapıp radyatör kapağını kapatın).

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Benim motosikletin kılavuzunda etilen glikol antifriz kullanın diyor.1e1 oranda.CASTROL Radicool bunu karşılıyor.Ben bu pazar değiştirdim daha.Sıkıntı olmadı.Ama saf su için önceden internetten falan temin edin.Ben sanayide vardır diye gittim kaç yer dolaştım bulamadım.En son litresi 35tl den 2lt almak zorunda kaldım.İnternette daha uyguna alabilirdim.

Fren hidroliklerini Soğutma suyunu yağı kendim değiştirdim bu sefer.Fiyatlar acayip serviste.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz antifriz motosikletinizin özelliklerini karşılıyorsa kullanabilirsiniz. Ben Shell Coolant Essential kullanıyorum ve gayet işini güzel görüyor. Dilerseniz soğutma sıvısını boşalttıktan sonra antifriz koymadan sistemi saf su ile doldurun ve temizliğini sağlayın ardından ise bahsettiğiniz %50/%50 karışımını yaparak dolum yapabilirsiniz. Sistemin havasını mutlaka alın aksi taktirde problemlerle karşılaşabilirsiniz (Radyatörün havasını almak için radyatör kapağını açın ve motorun fan açmasını bekleyin, bir kaç kez fan açtıktan sonra seviye kontrolü yapıp radyatör kapağını kapatın).
    Motosikletimin ozelliklerini karsilayip karsilamadigini nereden anlayacagim? Bir de o dediginiz temizleme isini nasil yapacagim?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:41 ----------

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motosikletin kılavuzunda etilen glikol antifriz kullanın diyor.1e1 oranda.CASTROL Radicool bunu karşılıyor.Ben bu pazar değiştirdim daha.Sıkıntı olmadı.Ama saf su için önceden internetten falan temin edin.Ben sanayide vardır diye gittim kaç yer dolaştım bulamadım.En son litresi 35tl den 2lt almak zorunda kaldım.İnternette daha uyguna alabilirdim.

Fren hidroliklerini Soğutma suyunu yağı kendim değiştirdim bu sefer.Fiyatlar acayip serviste.
    Evet cok pahalı servislerde, ondan dolayı kendimiz giristik artik. Hayirlisi.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kullanım kılavuzunda yazar.Ne tip antifiriz olacağı.Temizlikte çok elzem değil bence.Motor çok eskiyse soğutma sıvısı rengi bozulmuş kötü renkli falansa temizlik iyi olur.Ben değiştirirken zaten su çok temiz geldi.İlla temizlik yapacaksan suyu boşalttıktan sonra temiz suyla doldurup biraz çalıştır.Sonra boşalt o suyu.Belki birazda üstten döküp alttan akıtabilirsin.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Hiçbir sorun olmaz castrolün her ürününü tavsiye ederim.1 litre olanını alın linkteki 3 litre arabalar için genelde.

Su olarak şebeke suyu değilde hazır pet şişede satılan suyu kullanın.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Benim motor 2,4lt soğutma sıvısı aldığından ben 3 lt lik aldım.Sizin motor ne kadar soğutma sıvısı kullanıyor ona bakın.Ben pet teki içme suyunu önermem.Çünkü onlar genelde yüksek PH lı sular olur.Buda iyi bişey değil.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Soğutma sistemi temizleme işlemini sisteme tamamen saf su doldurarak yapacaksınız, sisteme saf suyu tamamen doldurduktan sonra 5-10 dakika motoru çalıştırın ve sistemi boşaltın. Sistemde arta kalan sıvıyı tamamen seyreltmiş ve sistemin içindeki tortuları bir nebze temizlemiş olursunuz. Kullanılacak su ne şebeke suyu olacak ne de pet şişelerde satılan su olacak, saf su kullanılmasının ana sebebi içinde mineral içermediğinden dolayı sistemde herhangi bir tepkimeye girecek bir maddenin bulunmaması.

Hangi tip antifriz kullanılcağı genelde servis manuelinde veya kullanıcı kılavuzunda yazmaktadır. Eğer bulamazsanız bahsettiğiniz antifriz doğru seçim olabilir, genelde alüminyum bloklarda bu antifriz kullanılmaktadır.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı vFurky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Skuterimin antifrizini değiştireceğim. CASTROL Radicool Antifriz almayı düşünüyordum. %50 saf antifriz, %50 saf su şeklinde karışım yapacaktım. Bunun bir sıkıntısı olur mu? Bazı yerlerde blokla ilgili falan bir şeyler okudum çünki, sorun yaşamak istemiyorum
    Almayı düşündüğüm antifriz şu idi:
    https://www.hepsiburada.com/castrol-...?ds_rl=1294343

Bunun dışında antifriz öneriniz olursa da açığım
    Verdiğin linkteki ürünün açıklaması. Okuyalım, anlayalım.
    ANTİFİRİZ SADECE KIŞINKULLANILMAMALIDIR!!!

***ANTİFİRİZ KIŞIN DONMA, YAZIN KAYNAMANOKTASINI DÜZENLER.

Castrol Radicool, hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanıma uygun, monoetilen glikol bazlı, nitrit, amin ve fosfat içermeyen, konsantre bir soğutma sıvısıdır.

Castrol Radicool soğutma sıvısı, suyun soğuk havalarda donmasını, sıcak havalarda ise kaynamasını engellediğinden yaz kış kullanılmalıdır.

Araç üreticilerinin tavsiyeleri dikkate alınmak kaydı ile distile su ile karıştırılması önerilir.

Eğer üretici, seyreltme oranları konusunda bir tavsiyede bulunmamışsa, %50 oranında su ile seyreltilmesi önerilir. %50 oranında su ile karıştırıldığında, donmaya ve korozyona karşı ideal koruma sağlar.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiğin linkteki ürünün açıklaması. Okuyalım, anlayalım.

Araç üreticilerinin tavsiyeleri dikkate alınmak kaydı ile distile su ile karıştırılması önerilir.
    Distile su demiş yani saf su.
    Normal içme suyu vb. içinde mineral içerir, bunlar ısınıp soğudukça kireçleşir, kireç de radyatörün verimini düşürür hatta tıkayabilir bile. Evdeki çaydanlıkların dibinde kireç oluşması gibi yani.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Kullanım kılavuzunda yazar.Ne tip antifiriz olacağı.Temizlikte çok elzem değil bence.Motor çok eskiyse soğutma sıvısı rengi bozulmuş kötü renkli falansa temizlik iyi olur.Ben değiştirirken zaten su çok temiz geldi.İlla temizlik yapacaksan suyu boşalttıktan sonra temiz suyla doldurup biraz çalıştır.Sonra boşalt o suyu.Belki birazda üstten döküp alttan akıtabilirsin.
    Evet, motosikletim eski. Ondan dolayi kirli cikar yuksek ihtimal.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:45 ----------

Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiçbir sorun olmaz castrolün her ürününü tavsiye ederim.1 litre olanını alın linkteki 3 litre arabalar için genelde.

Su olarak şebeke suyu değilde hazır pet şişede satılan suyu kullanın.
    Saf su alacaktim, o daha saglikli geldi dogrusu. Diger arkadaslarin da dedigi gibi, tepkimeye girecegi bir mineral yok.

Soğutma sistemi temizleme işlemini sisteme tamamen saf su doldurarak yapacaksınız, sisteme saf suyu tamamen doldurduktan sonra 5-10 dakika motoru çalıştırın ve sistemi boşaltın. Sistemde arta kalan sıvıyı tamamen seyreltmiş ve sistemin içindeki tortuları bir nebze temizlemiş olursunuz. Kullanılacak su ne şebeke suyu olacak ne de pet şişelerde satılan su olacak, saf su kullanılmasının ana sebebi içinde mineral içermediğinden dolayı sistemde herhangi bir tepkimeye girecek bir maddenin bulunmaması.

Hangi tip antifriz kullanılcağı genelde servis manuelinde veya kullanıcı kılavuzunda yazmaktadır. Eğer bulamazsanız bahsettiğiniz antifriz doğru seçim olabilir, genelde alüminyum bloklarda bu antifriz kullanılmaktadır.
    Hocam havayi nasıl alacağım? Onu da anlatir misiniz?

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı vFurky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam havayi nasıl alacağım? Onu da anlatir misiniz?
    Tabi, soğutma sistemine soğutma sıvısının karşımını doldurduktan sonra radyatör kapağını kapatmadan motosikleti çalıştırın ve 2-3 kez rölantide fan açmasını bekleyin. Fan kapandıktan sonra hava alma işlemi tamamlanmıştır ardından soğutma seviyesini tamamlayıp radyatör kapağını kapatıp yolunuza devam edebilirsiniz. Fan açılmasını beklememizdeki sebep termostatın açılmasını garantiye almaktır, termostatın kaç derecede açtığını öğrenmek istiyorsanız termostatı söküp üstündeki yazılara bakabilirsiniz, mesela Ns200'ler 88 derece açarlar.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Şebeke suyu ve pet şişedeki sular yağ eğerlerini değiştiriyor ve blokta gastritle reflüde yapabiliyor böbreklerdede taş yapıyormuş dikkat edilmeli.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Radyatör kapağı açıkken suyu tam ağzına kadar değilde görebileceğin kadar doldur.Sonra çıkış hortumunu elinle sıkıp bırakarak pompala.Bu şekilde havanın büyük bir miktarını alırsın.Tam ağzına kadar doldurursan hortumu sıkınca taşar.Bu şekilde doldur sonra çalıştırıp fan açtır eksilen kadar ekle.En son radyatörü ağzına kadar doldur kapağını güzelce kapat.Sonra genleşme kavanozuna max seviyeye kadar ekleme yap.Yeniden çalıştırıp test et genleşmede seviye düşerse yeniden eklersin.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Arkadaşlar sistemdeki havayı çıkarmak için bu kadar atraksiyona gerek yok :D bütün motorlarda hava alma rekoru var rekoru gevşetin suyu doldurun rekordan sürekli su geldiğinde rekoru sıkın ve radyatör kapağını kapatın motoru çalıştırın , fan açmasını da beklemenize gerek yok radyatör biraz ısındığında termostat açmış ve sistemdeki su kesintisiz sirkülasyona başlamıştır , motoru stop edin rekoru tekrar gevşetip hava kabarcıklarının tamamen bitmesini bekleyip sıkın , radyatör deki suyu son kez tamamlayın bitti..

yulis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache RTR150 --> RTR180-->CBF1000FA
    Kesinlikle saf su kullanın . Ayrıca bakım prosedüründe (service manuel yada kullanma klavuzu içerisindedir )kullanılacak soğutma sıvısının organik mi in organik mi olması gerektiğinden emin olun. sonrasında örn. Honda benim motorumda hullanılacak sıvı için içinde silikat olmasın kardeş demiş dikat edin boyle bir uyarı varsa. Ben bu nedenle radicool sf tercih ettim.

Diğer en önemli konu da organik ve in organik antifirizler karıştırılmamalıdır,kristalleşirler bu nedenle eski antifirizin ne olduğundan emin değilseniz ıyıce temizlemenizi öneririm aksi halde kanallar zamanla tıkanacaktır.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sistemdeki havayı çıkarmak için bu kadar atraksiyona gerek yok :D bütün motorlarda hava alma rekoru var rekoru gevşetin suyu doldurun rekordan sürekli su geldiğinde rekoru sıkın ve radyatör kapağını kapatın motoru çalıştırın , fan açmasını da beklemenize gerek yok radyatör biraz ısındığında termostat açmış ve sistemdeki su kesintisiz sirkülasyona başlamıştır , motoru stop edin rekoru tekrar gevşetip hava kabarcıklarının tamamen bitmesini bekleyip sıkın , radyatör deki suyu son kez tamamlayın bitti..
    Teşekkür ederim.

Alıntı yulis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle saf su kullanın . Ayrıca bakım prosedüründe (service manuel yada kullanma klavuzu içerisindedir )kullanılacak soğutma sıvısının organik mi in organik mi olması gerektiğinden emin olun. sonrasında örn. Honda benim motorumda hullanılacak sıvı için içinde silikat olmasın kardeş demiş dikat edin boyle bir uyarı varsa. Ben bu nedenle radicool sf tercih ettim.

Diğer en önemli konu da organik ve in organik antifirizler karıştırılmamalıdır,kristalleşirler bu nedenle eski antifirizin ne olduğundan emin değilseniz ıyıce temizlemenizi öneririm aksi halde kanallar zamanla tıkanacaktır.
    Bakacağım, teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:15 ----------

Tabi, soğutma sistemine soğutma sıvısının karşımını doldurduktan sonra radyatör kapağını kapatmadan motosikleti çalıştırın ve 2-3 kez rölantide fan açmasını bekleyin. Fan kapandıktan sonra hava alma işlemi tamamlanmıştır ardından soğutma seviyesini tamamlayıp radyatör kapağını kapatıp yolunuza devam edebilirsiniz. Fan açılmasını beklememizdeki sebep termostatın açılmasını garantiye almaktır, termostatın kaç derecede açtığını öğrenmek istiyorsanız termostatı söküp üstündeki yazılara bakabilirsiniz, mesela Ns200'ler 88 derece açarlar.
    Deneyeceğim, teşekkürler.

Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şebeke suyu ve pet şişedeki sular yağ eğerlerini değiştiriyor ve blokta gastritle reflüde yapabiliyor böbreklerdede taş yapıyormuş dikkat edilmeli.
    Bu yüzden saf su kullanacaktım.

Radyatör kapağı açıkken suyu tam ağzına kadar değilde görebileceğin kadar doldur.Sonra çıkış hortumunu elinle sıkıp bırakarak pompala.Bu şekilde havanın büyük bir miktarını alırsın.Tam ağzına kadar doldurursan hortumu sıkınca taşar.Bu şekilde doldur sonra çalıştırıp fan açtır eksilen kadar ekle.En son radyatörü ağzına kadar doldur kapağını güzelce kapat.Sonra genleşme kavanozuna max seviyeye kadar ekleme yap.Yeniden çalıştırıp test et genleşmede seviye düşerse yeniden eklersin.
    Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:30 ----------

1. Hazneyi soğutucuyla ağzına kadar doldurmayınız. Sadece saf su
    kullanılmalıdır.
    2. İki yılda bir soğutucuyu boşaltınız.
    3. Soğutucuyu değiştirirken, soğutucu ve saf suyu 1:1 oranında
    karıştırdığınızdan emin olunuz.
    4. Seviyeyi kontrol ederken, skuterinizin dik durumda olmasına dikkat ediniz.
    5. Propilen glikol bazlı soğutucu kullanınız.

Kullanma kılavuzunda böyle yazıyor, istediğim buna uyumlu mu acaba?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)