Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vitesin bazen boştayken 1 e geçmemesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba motosikletim 1100 km de ilk aldığım günden beri olan bir sorun var , sorun şu bazen motosiklet boştayken 1 e atmaya çalıştığımda atamıyorum boştan çıkmıyo tekrar debriyajı bırakıp sıktığımda 1 e geçiyo
    Ve çok sert bi şekilde ses çıkararak geçiyo bide acemi olduğum için bazen 1 den 2 ye atarken boşa atıyorum sonra hızım azaldığı için tekrar boştan 1 e geçerken ya aynı sorunu yaşıyorum ya da aşırı tak diye ses çıkarıyo öyle geçiyo rodajda daha alışmamıştır belki bakımdan sonra düzelir diye bekledim ama bakım yapılalı 300 km oldu hala düzelmedi. serviste de hem bakımdan sonra düzelir diye hem de söylediğim konularla da hiç ilgilenmedikleri , senden kaynaklı dedikleri için bu konudan bahsetmemiştim daha önceden bu sorunu yaşayan var mı ya da benimle mi alakalı anlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Motorunuz ney ?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı Emrerr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha önceden bu sorunu yaşayan var mı
    Var. Hepimiz

Bazen şanzımanda dişliler birbirine denk gelmiyor. Vites geçebilmesi için motoru biraz oynatmak ya da debriyajı salmak gerekir.
    Debriyaj telini ayarlarsanız sorun büyük oranda çözülür. "Motosiklet debriyaj ayarı" diye aratın, basit bir işlem zaten.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Motosiklet hareket halindeyken 1'e atmana gerek yok zaten. Çok yavaşladığını düşündüğünde yarım debriyaj ile 2. vitesle devam ederek hızlan....

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Motosikeltler bir nevi kara düzen şanzımana sahiptir, arabalar gibi senkromeçli değildir. Debriyaja bassak da tam bir ayırma ve dişlilerin dönmemesi durumu yok.

1'den boşa geçme sıkıntısı hemen her motorda vardır, şunu alışkanlık yapın;

Durmaya yakın, tam durmadan ama teker dönmeye devam ederken vitesi 2'den boşa ya da 1'den boşa alın. Yağ gibi akıp geçecektir. Diyelimki durmuş bulundu ve 1 ya da 2'den boşa atacaksın durduk yerde;

o zaman da debriyaj sıkılıyken, sağ ayak yerde sol ayak vitesdeyken, motoru hafifce ileri geri oynatarak vitese hafifce dokunun yine geçecektir.
    pea, zihnigonen, killingroad ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motor Benelli 125 s

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Her motorda olur böyle şeyler. Bazı markaların şanzımanları daha kemiklidir bazılarınki ise şıkır şıkır. Önemli olan arıza vermemesidir. Zamanla kullanımına alışırsınız. Çok çeşitli motorlar kullandım en şıkır şıkır şanzıman KTM'de idi. Suzuki ve Yamaha'lar biraz daha kemikli vites geçişlerine sahipti.
    Olcay Bey'in üzerine başka bir laf söylemeye gerek yok. Motorunuzda herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum, alışmaya çalışın.

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikeltler bir nevi kara düzen şanzımana sahiptir, arabalar gibi senkromeçli değildir. Debriyaja bassak da tam bir ayırma ve dişlilerin dönmemesi durumu yok.
    1'den boşa geçme sıkıntısı hemen her motorda vardır, şunu alışkanlık yapın;
    Durmaya yakın, tam durmadan ama teker dönmeye devam ederken vitesi 2'den boşa ya da 1'den boşa alın. Yağ gibi akıp geçecektir. Diyelimki durmuş bulundu ve 1 ya da 2'den boşa atacaksın durduk yerde;
    o zaman da debriyaj sıkılıyken, sağ ayak yerde sol ayak vitesdeyken, motoru hafifce ileri geri oynatarak vitese hafifce dokunun yine geçecektir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)