Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Statör arızalı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,
    Monofaze Çin malı scooter modeli için soruyorum:

Akü şarj olmuyordu; bende şarj cihazı var onunla şarj ettim, şarj oldu ve akü yeni zaten. Sorun olsaydı akıllı şarj cihazı aküyü şarj etmezdi.

Aküyü doldurduktan sonra scooterı çalıştırıp, kablolarını ayırıp DC konumunda ölçtüm voltaj gelmiyordu uçlara.

Konjektör uçlarındaki sarı ve beyaz uçlarını multimetre AC konumunda iken ölçtüm voltaj yoktu. Burada şöyle ölçtüm; sarı kabloya multimetrenin kırmızı probunu, siyah probuda yeşil kablonun terminaline sıkıştırdım.

Kırmızı ucu da DC konumunda ölçtüm voltaj gene yoktu.

Scooter çalışınca farı yanıyor bu elektrik üretildiği anlamına gelmez mi?

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Far akü den yanıyordur , şarj olmuyorsa bir müddet sonra far yansa bile önce marş basmayacaktır , senin motorun stator çıkışındaki kablolarla ilgili bilgim yok ama direkt akünün kutup başından neden ölçmüyorsun ? motor çalışırken orta devirlerde 14 ila 15 arası voltaj görüyorsan statorde konjektorde iyi durumdadır..10 volt civarı görüyorsan statörun bir tarafı yanıktır büyük ihtimal..

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Far akü den yanıyordur , şarj olmuyorsa bir müddet sonra far yansa bile önce marş basmayacaktır , senin motorun stator çıkışındaki kablolarla ilgili bilgim yok ama direkt akünün kutup başından neden ölçmüyorsun ? motor çalışırken orta devirlerde 14 ila 15 arası voltaj görüyorsan statorde konjektorde iyi durumdadır..10 volt civarı görüyorsan statörun bir tarafı yanıktır büyük ihtimal..
    Yazmayı unutmuşum: Scooterı çalıştırdıktan sonra kutup başlarındaki kabloları söküp, denemiştim yani akü bağlantısını kesip baktım, motor çalışıyor ve farı yanıyordu bu durumda iken kablolar boşta iken ölçtüm voltaj gelmiyordu. (0 volt)
    Teşekkür ederim.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Konjektöre-regülatöre o resimdeki soket takılı değilken motoru çalıştır.

Ölçü aletini AC elektrik volt ölçme konumuna al ''DC değil'' AC 200 volta.

Motoru çalıştır sarı sokete kabloya ölçü aletinin probunu tak değdir.

Diğer ucunu orada kalan sırayla değdir 27-32 voltta kadar ölçü aletinde değer görülmeli yarım gaz verdiğinde motora.

Bir prop takılıyken diğer 3 taneden ölçerken 28 volt değilde daha düşük volt gösterirse statörün o sargısı bozuk veya kısa devrelidir sorun statördendir.

Yukarıda Nikkfurie arkadaşın dediği gibi kısa yolu aküden kutup başlarını sökmeden yarım veya tam gaz verince aküye takılı kutup başlarından DC de 13.8 14.2 gibi voltaj okunmalıdır.

Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konjektöre-regülatöre o resimdeki soket takılı değilken motoru çalıştır.

Ölçü aletini AC elektrik volt ölçme konumuna al ''DC değil'' AC 200 volta.

Motoru çalıştır sarı sokete kabloya ölçü aletinin probunu tak değdir.

Diğer ucunu orada kalan sırayla değdir 27-32 voltta kadar ölçü aletinde değer görülmeli yarım gaz verdiğinde motora.

Bir prop takılıyken diğer 3 taneden ölçerken 28 volt değilde daha düşük volt gösterirse statörün o sargısı bozuk veya kısa devrelidir sorun statördendir.

Yukarıda Nikkfurie arkadaşın dediği gibi kısa yolu aküden kutup başlarını sökmeden yarım veya tam gaz verince aküye takılı kutup başlarından DC de 13.8 14.2 gibi voltaj okunmalıdır.
    Kutup başlarını söküp, denemiştim maalesef volt gelmiyor, yani şarj olmuyor.

Ben soketi söküp AC konumunda ölçmüştüm:
    Kırmızı probu sarı kabloya, siyah probuda yeşil kabloya.

Beyaz kabloya kırmızı probu, yeşile siyah probu değdirdim.

Voltaj yok bu ölçümlerde.

Üç fazlı değil diye böyle ölçtüm doğru bir ölçüm mü bilmiyorum 🤷*♂️

Teşekkür ederim.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Akü kutup başından DC doğru akım, statörü ölçerken AC alternatif akımdan ölçülmeli.

Statör yanmış kavrulmuş arızalanmış gibi sanırım.Sökülüp bakılabilir sökünce tekrar ölçün.

Birde statörden gelen kabloları internetten veya youtubedan bakım ohm unu ölçün.

Statörde omajlar ortalama hepsi aynıysa konjektör değiştirilebilir veya denenebilir yenisiyle.

Hepsinden önce soketleri wd 40 ile temizleyin tesisatın soket yerlerini ve sigortalarını kontrol edin.

Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akü kutup başından DC doğru akım, statörü ölçerken AC alternatif akımdan ölçülmeli.

Statör yanmış kavrulmuş arızalanmış gibi sanırım.Sökülüp bakılabilir sökünce tekrar ölçün.

Birde statörden gelen kabloları internetten veya youtubedan bakım ohm unu ölçün.

Statörde omajlar ortalama hepsi aynıysa konjektör değiştirilebilir veya denenebilir yenisiyle.

Hepsinden önce soketleri wd 40 ile temizleyin tesisatın soket yerlerini ve sigortalarını kontrol edin.
    Akü kutup başlarından DC kademesinden ölçtüm, bu esnada akü bağlı değildi voltaj yoktu.

Regülatör soketini söktükten sonra fotoğraftaki gibi boşta iken AC kademesinde ölçtüm burda da voltaj yoktu.

Benim merak ettiğim statör bozuksa akü bağlı değilken scooterın farı yanar mı? Elektrik üretmiyorsa farın yanmaması gerekmez mi? Akü bağlı değil far yanıyor.

Statörü sökmek istemiyorum umarım bozuk değildir.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    statör çıkışının kablolarının fotosunu atar mısınız?

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    statör çıkışının kablolarının fotosunu atar mısınız?
    5 çıkışlı regülatör ile de denedim, akü çıkışına 6-7 volt anca veriyor her 2 regülatörde, orijinal üstündekinin aynısı değildi fark eder mi bilmiyorum? Üstündeki 4 çıkışlı.

İşin tuhafı daha önce voltaj gelmiyordu statör soketini elleyince o 2 uçtan AC Olarak 18-50 arasında değerler gördüm.

Teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)