Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yağ için alternatif bir çözüm

Motovento
    REKLAM ALANI
    fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Motosiklet yağ fiyatları çok artmış. Litre fiyatı 150TL civarına geliyor. (Motul, Castrol vs)
    Aslında bu işi yarı fiyatına da halledebiliriz.

Amerikan motosiklet forumlarında Shell Rotella T6 dizel tam sentetik motor yağı kullandıklarını okuyorum yıllardır.
    Türkiye'de de bunun muadili Rimula R6 adıyla satılıyormuş, ama en az 20lt olarak alınabiliyormuş.

Litresi 75TL'ye geliyor ama 7-8 kişinin biraraya gelip alması lazım. Yoksa ziyan olur.
    Böyle bir birlik olunabilirse yağ işini yarı fiyatına halledebiliriz.

Yağ kooperatifi
    Nasıl olur bilmiyorum.

https://www.shell.com.tr/suruculer/m...ula-r6-lm.html

https://www.n11.com/urun/shell-rimul...gn=cimri_genel[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:54 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=7q7ps7GwT8w

https://www.youtube.com/watch?v=bXO222SYeLs

https://www.youtube.com/watch?v=QwDjEF57q3Y

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Çok kullanıp çok yağ değiştirenler için faydalı olabilir.

Benim yağ değişim periyodu 3bin km'de bir ya da bir yıl diye geçiyor. Genellikle daha 3bin km olmadan bir yıl geçtiği için yağ değiştiriyorum. Ama aynı motorla her gün işe gidip geliyor olsaydım en az iki ayda bir yağ değiştirmem gerekecekti. Böyle çok yol yapanlara faydası olabilir.

Benim daha önümüzdeki mayıs ayına kadar yağ değişimim gelmez sanırım.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sizin iyi niyetinizden şüphem yok da 5000 km.de bir 4 lt yağ alan bir motorumuz olduğunu düşünelim. Kaliteli bir motosiklet yağıyla maliyetimiz 600 TL / 5000 km. Şimdi bu 5000 km.yi ben 1 ayda yapabiliyorken bazı üyeler 6 ayda ancak yapabiliyor. Dediğim gibi sizin iyi niyetinizden zerre şüphem yok, sizce 300 TL tasarruf için dizel kamyon yağı alıp kullanma riskine değer mi?
    espresso ve mesut hoca bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bu memlekette bütün hobi grupları zengin insanlar olarak görülüyor olta balıkçısı da bisikletçi de kampçı da motosikletçide güvercin/balık köpek kedi besleyende aynı grubta yani birilerine yaw bu motosiklet yağları şu kadar olmuş bi kanca şu kadar olmuş bi kedi maması bu kadar olmuş dediğinde almassan ölmessin ya derler
    yani motosiklet yağının dizel yağından 2 katı fiyat farkı olacak ne özelliği var ki ama bunu kimseye anlatamazsın sorguladığın zaman motosiklete zengin adam biner derler tek bilimsel açıklamaları bu olur
    ez cümle bence yılda 1 defa yağ değimi olan insan bu riske girmez
    zekeriyaimam ve bursalıali bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamamen doğal, beygir sütünden.
    CRF bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda innova 125 wave 110i lifan emisol
    Bugün gittim salcona bayisine motor yaği varmi var abi dediler castrol 10w40 yari sentetik 1 litre fiyat ne kadar dedim 100 tl hemen 2 tane aldim 1 honda innovaya digerini honda wave ye koydum.

Motosikleti
    Artık Yok...
    200-300 tl ekonomi yapıcaz diye motora 20-30 bin harcamayında ilerde .. motorsiklet dediğin şeyde iki ana şey car kaliteli kullanman gereken biri yağ biri lastik bunlarda bence ikisinde de ucuza kaçmayın neticeleri ağır olabiliyor tecrübelerle sabit ..

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Rotella çok iyi bir yağdır, ama motosiklet için uygun olduğunu söyleyemem. Bunun için forumda konu açmaktan, orada burada aramaktan çok daha kolay ve doğru bir yol var. Neden üreticiye mail atıp sormuyorsunuz?

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Aslında iki motor için yılda 5lt yağ ihtiyacım oluyor ama ona bile 750TL verecek olmak biraz pahalı geliyor bana.
    Normalde yarı fiyatına halledilebilir, üreticiye 4lt olanından bulunabilir mi diye sordum, cevap bekliyorum. Ama sanırım TR'de yok.
    Onun dışında araştırma yaptım, çok fazla kullanan var bu dizel motor yağını ve hiç soruna rastlamadım.
    Fz6 forumunda 100.000 milden fazla kullananlar bile vardı.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Bu ecnebiler boyle denemeleri rahat rahat yapiyor. Komple motor yese maasinin yarisiyla motoru sifirlayacak adam, araba yagida koyar, aycicek yagi da koyar.

Biz yag bakiminda insallah baska birsey cikmaz da masraf acmaz diye dualarla servise gidiyoruz, bu riski nasil alalim. Motorun basina birsey gelmese bile, birsey olacak stresi ile motor zevkim zehir olur.

O yuzden bu fikri veto ediyorum. Fikre sicak bakanlara da, yukarda bahsettigim stres faktorunu goz onunde bulundurmalarini tavsiye ediyorum.

Bi deneyen olsa da sonuclari gorsek diye icinden gecirenlere de selam olsun.
    espresso ve fazil bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Orda adam fazerı krank dahil bin Euro ya toplasa yoluna devam eder koymaz adama burda adam orjinal parçalarla krank dahil toplasa bin euro çarpı üç de .. orda onlara eğlence .. burda bir şey olsa yüksek ihtimal motoru parçaya verir ..
    fazil bunu beğendi.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Doğru söylüyorsunuz, buna benzer bir de zincir konusu vardı, o konu da karambolde kayboldu. Acaba biz motosiklet zinciri özeldir diye kazık yiyip duruyor muyuz diye konuşulmuştu epey ama cevap hala belirsiz.

Yağı bulup deneyebilirsem yazarım.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Bir mühendis olarak konuya değineyim. Açıkçası yağ mevzusu baya karışık bir konu. Yabancı forumlarda motorunda otomobil yağı kullanıp sorun yaşamadığını belirten kişilerle karşılaştım. Fakat bunu söyleyenlerin kullandıkları motorlar genelde touring/enduro tipi sağlamlığıyla öne çıkan motorlar.

Genel olarak bizim kullandığımız motosiklet bloklarının araba motorlarıyla 2 büyük temel farkı var:
    1.si devir olarak arabalara kıyasla çok daha yüksek devir çevirmeleri,
    2.olarak da motosikletdeki debriyaj ve şanzıman kısmının aynı motor yağı ile yağlanıp yağ içinde çalışması (eski BMW GS serisi vb motorları saymıyorum)

Yani arabalardaki kavrama kısmına motor yağı değmezken, motorlardaki debriyaj balataları motor yağı ile yağlanmakta.

Bu sebeple kullanılacak araba/kamyon yağlarında bulunan ek kaydırıcı kimyasallar debriyajın kaçırmasına ve kavrama sorunlarına neden olabilir.
    Diğer bir sorun yüksek devir sorunu. Mesela sözkonusu motosiklet Honda Nc750 serisi olsa otomobil yağı kullanımından hiç korkmazdım. Çünkü devir karakteristiği otomobillerle neredeyse aynı. 6500d/dk da kesiciye giren bir motor, resmen araba gibi.

Ama 9-10bin hatta 11bin devir çevirebilen motorlarda kullanılacak araba/kamyon yağlarının vizkozitesi o devirlere tam uygundur demek çok zor.

Şunu da belirteyim, en kötü yağı koysanız bile kısa sürede motorunuzda meydana getirdiği ek aşınmaları anlamanız çok zor. Ama yeterli korumayı sağlamazsa kmler yükseldikçe riskler ve çıkacak masraflar çok fazla artar.

Peki ben olsam ne yapardım? Açıkça söyleyeyim eğer ki motoru ticari amaçla kurye olarak kullanıyor olsaydım yani her 2 ayda 1 motor yağı değişimi yapıyor olsam ve benim için motor işletim maliyeti çok önemli olsaydı elbet riske girer ve bahsedilen alternatif ucuz yağları da denerdim.

Ama ben keyif için motora biniyorum, yağ değişimini de yaklaşık olarak yıldan yıla yapıyorum. 3lt yağdan yılda totalde 300tl kar edeceğim diye o riske girmeyi mantıklı bulmuyorum.

Hadi diyelim yağ gerçekten yüzde 100 uyumlu, 300tl kar ettik yılda, yahu bi set güzel lastik olmuş 5bin tl, bir set iyi fren balatası olmuş 1000-1500tl, motor sigortası olmuş yüzde bilmemkaç zamlı, bunlardan nasıl yırtalım şimdi...

Yani keşke tek derdimiz ve en büyük masrafımız sadece motor yağı olsaydı, ahhh ah
    fazil, Mr.wind, espresso ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Aslında Fazıl 'ın önerisi 2 -3 ayda bir yağ değiştiren , kurye ve benzerleri için gerçekten çok güzel . Ha bundan önceki yağ yakan Honda FALCON motoruma
    4 sene boyunca SHEEL 20 - 50 benzinli otomobil yağı koymuştum. Ve daha az yağ yakmaya başlamıştı. Şimdiki motorumun üreticisi ise YARI SENTETİK yağ tavsiye ediyor, henüz yağ yakmaya da başlamadı. Rotella T6 ise tam sentetik bir yağ. Üretici ,benim motoruma tam sentetik yağ koyulduğunda debriyaj sorunları yaşayacağimı söylüyor . O sebeple ben evoya ROTELLA T6 koymam. Ancak SHEEL in bu ayarda yarı sentetik bir başka dizel yağı varsa onu motoruma koyarım. Konuda uzman olan arkadaşlardan YARI SENTETİK DİZEL 4 litrelik yağ tavsiyesi bekliyorum . Saygılarla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:44 ----------

Süleyman abi bu tavsiyeyi herkezden önce ( hemşehri olmamız hasebiyle ) sizden bekliyorum.
    bursevi

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Yağın speclerine baktım, bu ucuz bir yağ değil 20lt alırsanız ucuza geliyor, küçük ambalaj her zaman daha pahalı, dizel benzin cng ile çalışan motorlar için uygun, sık yağ değiştirenler için mantıklı olabilir. Yağ meselesi çok büyütülüyot, mühim olan yağdan ziyade motoru yağsız bırakmamak.

son kullanma tarihi uzunsa al hepsini sen kullan
    fazil bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Dün izlediğim bir videoda Harleyler için tecrübeli bir kullanıcı, motor yağı için 20-50 olduğu sürece benzinli arabalarda kullanılan motor yağların kullanılabileceğini, hatta kendisinin de uzun km.ler kullanmakta olduğunu söyledi. Buarada Harleylerin şanzıman yağı ayrıymış.

https://youtu.be/iBYh7AW0tI4
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    xv250 / fz6
    Aslında Fazıl 'ın önerisi 2 -3 ayda bir yağ değiştiren , kurye ve benzerleri için gerçekten çok güzel . Ha bundan önceki yağ yakan Honda FALCON motoruma
    4 sene boyunca SHEEL 20 - 50 benzinli otomobil yağı koymuştum. Ve daha az yağ yakmaya başlamıştı. Şimdiki motorumun üreticisi ise YARI SENTETİK yağ tavsiye ediyor, henüz yağ yakmaya da başlamadı. Rotella T6 ise tam sentetik bir yağ. Üretici ,benim motoruma tam sentetik yağ koyulduğunda debriyaj sorunları yaşayacağimı söylüyor . O sebeple ben evoya ROTELLA T6 koymam. Ancak SHEEL in bu ayarda yarı sentetik bir başka dizel yağı varsa onu motoruma koyarım. Konuda uzman olan arkadaşlardan YARI SENTETİK DİZEL 4 litrelik yağ tavsiyesi bekliyorum . Saygılarla.

Ben iki motorumda da tam sentetik motul 7100 yag kullanıyorum. Virago 250 zamaninda sentetik yag olmadigi icin kullanım kılavuzunda mineral yag öneriliyor normalde, Fz6 da ise yari sentetik yag oneriliyor ama 10-15 yildir ikisinde de tam sentetik kullaniyorum hic bir sorun yok. Debriyaj kacirma falan da olmadi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:44 ----------

Süleyman abi bu tavsiyeyi herkezden önce ( hemşehri olmamız hasebiyle ) sizden bekliyorum.
    Ali Abi selamlar. Bayadır foruma girmiyordum, seni forumda gördüğüme sevindim.

Abi Hondanın düşük cc tek silindir motorlarına zeytinyağı koysan yine gider, özellikle eski modelleri aşırı sağlam yapmış honda Tabi biraz abarttım, bu işin latifesiydi, aman zeytinyağı koymayın arkadaşlar. Zaten zeytinyağı da motoryağından daha pahalı bugünlerde

Ali Abi eğer motor hava soğutmalı ve tek silindir bir motorsa ya mineral yada yarısentetik kullanmak daha mantıklı. Yarı-sentetik denen yağlarda hem sentetik hem mineral yağın karışımından oluşan kokteyl yağ gibi birşey.

Shell otomobil yağı kullanmak istiyorsan eğer shell sitesinden baktım yarı sentetik olanlar şunlar:

Shell Helix HX7
    Shell Helix HX6

Buda kaynak linki: https://www.shell.com.tr/suruculer/m...-yaglari.html#

Ali abi yağ yakan hava soğutmalı motorlara genelde bi üst kalınlıkta(viskozitede) yağ koyunca yağ yakmayı azaltır. Kabaca açıklamam gerekirse kalın viskoziteli yağ segmanlardan yanma odasına daha az sızar. Aslında doğrusu motoru söküp incelemek, gerekirse yeni segman, piston, hatta silindir takmak ama fakirliğin gözü kör olsun hep alternatif ucuz çözümlere yöneliyoruz. Skuterlerde de araba yağı kullanımı çok sorun olmayacağını düşünüyorum çünkü skuterlerde kavrama kısmı (varyatör) motordan bağımsız.

Velhasıl düşük cc tek silinir ve hava soğutmalı motor kullanan arkadaşlar mineral veya yarı sentetik yağları deneyebilirler ancak yüksek cc ve yüksek devir çeviren motorlara binen arkadaşları uyarayım, bir krank yaklaşık 250-300 lt araba yağı parası. Aman diyeyim tasarruf edelim derken daha büyük masrafa girmeyin.
    espresso bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ali Abi selamlar. Bayadır foruma girmiyordum, seni forumda gördüğüme sevindim.

Abi Hondanın düşük cc tek silindir motorlarına zeytinyağı koysan yine gider, özellikle eski modelleri aşırı sağlam yapmış honda Tabi biraz abarttım, bu işin latifesiydi, aman zeytinyağı koymayın arkadaşlar. Zaten zeytinyağı da motoryağından daha pahalı bugünlerde

Ali Abi eğer motor hava soğutmalı ve tek silindir bir motorsa ya mineral yada yarısentetik kullanmak daha mantıklı. Yarı-sentetik denen yağlarda hem sentetik hem mineral yağın karışımından oluşan kokteyl yağ gibi birşey.

Shell otomobil yağı kullanmak istiyorsan eğer shell sitesinden baktım yarı sentetik olanlar şunlar:

Shell Helix HX7
    Shell Helix HX6

Buda kaynak linki: https://www.shell.com.tr/suruculer/m...-yaglari.html#

Ali abi yağ yakan hava soğutmalı motorlara genelde bi üst kalınlıkta(viskozitede) yağ koyunca yağ yakmayı azaltır. Kabaca açıklamam gerekirse kalın viskoziteli yağ segmanlardan yanma odasına daha az sızar. Aslında doğrusu motoru söküp incelemek, gerekirse yeni segman, piston, hatta silindir takmak ama fakirliğin gözü kör olsun hep alternatif ucuz çözümlere yöneliyoruz. Skuterlerde de araba yağı kullanımı çok sorun olmayacağını düşünüyorum çünkü skuterlerde kavrama kısmı (varyatör) motordan bağımsız.

Velhasıl düşük cc tek silinir ve hava soğutmalı motor kullanan arkadaşlar mineral veya yarı sentetik yağları deneyebilirler ancak yüksek cc ve yüksek devir çeviren motorlara binen arkadaşları uyarayım, bir krank yaklaşık 250-300 lt araba yağı parası. Aman diyeyim tasarruf edelim derken daha büyük masrafa girmeyin.
    süleyman 8 senedir aynı motorun üçüncüsünü kullanıyorum. Mondial (Zongshen) RX3 İ evo. 2015 de sıfır aldığım evoyu tam bir sene önce Bursa Kayhan mah.
    de evimin önünden 33 bin km de iken çaldılar . Arkasından -- gitti gidiyor döner mi bilmem -- şarkısını terennüm ediyoruz . şubatta 2.evoyu aldım . Haziranda 3. ve 300 cc ye yükseltilmiş evoyu alarak onunla devam ediyorum. Bu ağustosda onunla 7. Bursa - İzmir Çeşme ve bir ay sonra tekrar Bursa
    yolculuğumu yaptım. ilk 6 Çeşme seyahatimi çalınan motorumla yapmıştım. Mono silindir , 298 cc ,9 bin den sonraki devirlerini KIRMIZI rakamlarla gösteren, su soğutma , İnjekşın ve dahi meyd in şayne bir alet. Haziranda 25 bin deyken aldım . Şimdi 28 binlere yaklaşıyor. Benim kafamdaki < ÇİN
    MALINA PARA VERİLMEZ> şeklindeki ŞEHİR EFSANESİNİ yıkarak darmadağın eyleyen motordur kendileri.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:38 ----------

Zongshen fabrikası benim EVO için yaşadığınız bölgenin sıcaklık durumuna göre 10x40 veya 15 x 50 yarı sentetik yağ öneriyor. aslında bursa da 10-40 ve
    Çeşme de ise 15-50 kullanmam gerekiyor . lakin her nisan ve ekimde yağ değiştirmekle uğraşamacam.( Tamamen duygusal. ) Selam ve teşekkürlerle.
    bursevi

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)