Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sahte Motor Yağı

Motovento
    REKLAM ALANI
    AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir çok insanın güzel konuşmayı becerdiğini görürüz. Düzgün iş yapanı ise mumla ararız. İğneden ipliğe her şeyde olduğu gibi motor yağlarının da sahtesi gırla. Castrol motor yağı aldım. Kontrol etmek için üzerindeki QR kodu okuttum. "P00F004-02" şeklinde bir kod yazdı.
    Kontrol etmek için kutunun üzerine baktım. Yok. Web sayfasına baktım. Müşteriyi aydınlatacak bilgi yok. Bir firma sahte ürünleri yakalamak için neden kılını kıpırdatmaz. Firmaları araştırırken Petrol Ofisi'nin sahibi Hollandalı Vitol Group hakkında yazılanları okudum. Yerli-milli şirketimizin yabancılara satılmasına daha çok üzüldüm.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/du...lid=l3ijcc6fsm

https://tr.spantip.com/wiki/Vitol.html

Yine sorunu çözmek vatandaşa düşmüş.

https://www.youtube.com/watch?v=-h3vW9bIh-c

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nasıl anlarız, bilen varsa aydınlatsın lütfen.

Motosikleti
    250r
    20-30 lira fazla verip yetkili bayilerden veya direk distribütörden almak en mantıklısı bence.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Castrol en fazla sahtesi olan yağ. shell, putoline, liqui moly gibi yağların sahtesi yok gibi. tercihi bunlardan yana kullanmak lazım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Bayii veya distributorden almak en iyisi.yag firmalarinin bayii ve distributor isimleri websitelerinde oluyor

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Bir keresinde arabaya koyulan yağı elimde sıvıştırdığımda sanki küçük tortular varmış gibi hissettiriyordu, diğer marka yağlarda hiç bunu yaşamamıştım. Yağın markadı şampiyon diye piyasada rastlamadığım bir yağdı (20w50).

Bu konuda tüketiciye yardımcı olmaya çalışan firmalar da var. Örneğin Mobil;
    https://www.youtube.com/watch?v=8MdBcbQbyJk

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda tüketiciye yardımcı olmaya çalışan firmalar da var. Örneğin Mobil;
    https://www.youtube.com/watch?v=8MdBcbQbyJk
    Bir markanın bak benim ürünümün sahtesi dolanıyormuş ortalıkta dikkat et diye video çekmesini garipsedim açıkcası

Bu video yerine internet pazar yerlerinde sahte ürünün satışını yapan firma/kişilere yaptırım uygulamak amacıyla
    Araştırma birimi kursa ve satışı yapanlara dava açsa veyahut buna benzer bir şey yapsa harbi harbi tüketiciyi düşündüğünü düşünürüm ama
    Video çekelim sahte aldıysa da bir bardak soğuk su demişler resmen

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında firmalar ürünlerinin üzerine bir qr kod bassalar, tüketici ürünü alırken telefona bu qr kodu okutsa, ürün orijinal mi sahte mi belli olur. Acilen böyle bir yönteme geçilmeli. Kapak kısmına da sağlam bir kelepçe koyacaklar. Mis gibi olur.

Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir markanın bak benim ürünümün sahtesi dolanıyormuş ortalıkta dikkat et diye video çekmesini garipsedim açıkcası

Bu video yerine internet pazar yerlerinde sahte ürünün satışını yapan firma/kişilere yaptırım uygulamak amacıyla
    Araştırma birimi kursa ve satışı yapanlara dava açsa veyahut buna benzer bir şey yapsa harbi harbi tüketiciyi düşündüğünü düşünürüm ama
    Video çekelim sahte aldıysa da bir bardak soğuk su demişler resmen
    Firma demek maliyet-kar hesabı demek. Türkiye'deki sözünü ettiğiniz araştırma birimi için personel, yönetici, hukuçu vs. 50-60 kişilik bir departman mı daha ucuza gelir? Yoksa tüketiciyi uyandıracak bilgiler yayınlamak mı?

Aracımı korumak adına verecekleri bilgileri öğrenmek benim de işime gelir. Piyasada sahte ürünler cirit atarken bir üreticinin önlemleri yoksa o zaman aklıma kötü şeyler gelir. Ambalaj vs bir kaç detayı farklı yaparak bozuk bir üretim partisini veya sahte vs. ürünü doğrudan üreticinin kendisi el altından piyasaya sürüp farklılıkları öne sürerek sorumluluktan yırtamaz mı? Sorumluluk konusu da çok dert değil ülkemizde. Sahte gıda üreticilerinin bile önemli bir sıkıntı yaşadıklarını sanmıyorum.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    yağın sahte olup olmaması üreticinin umurunda dahi değil.
    örneğin; geçen gün otomobilime ateşleme bobini almam gerekti. önümde 3 seçenek var: 1 orijinal, 2 oem, 3 yan sanayi.
    yan sanayiyi sevmem. kaldı oem ve orijinal.
    orijinal kutudan bosch marka çıkıyor. fiyat 650 tl
    oem ürün ise tabiki bosch marka fiyat 400 tl.
    getir evladım bosch markayı dedim. kutuda kazı kazan var. kod numarasını protect.bosch.com adresinden sorguladım. mal orijinal. aldım hemen.

çok sevdiğiniz yağ üreticisi böyle bir yola gidebilir. ama kimi koruyor bilinmez.
    mesela yağımı 3-5 fazla veriyorum shell istasyondan alıyorum. kafam rahat.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Firma demek maliyet-kar hesabı demek. Türkiye'deki sözünü ettiğiniz araştırma birimi için personel, yönetici, hukuçu vs. 50-60 kişilik bir departman mı daha ucuza gelir? Yoksa tüketiciyi uyandıracak bilgiler yayınlamak mı?

Aracımı korumak adına verecekleri bilgileri öğrenmek benim de işime gelir. Piyasada sahte ürünler cirit atarken bir üreticinin önlemleri yoksa o zaman aklıma kötü şeyler gelir. Ambalaj vs bir kaç detayı farklı yaparak bozuk bir üretim partisini veya sahte vs. ürünü doğrudan üreticinin kendisi el altından piyasaya sürüp farklılıkları öne sürerek sorumluluktan yırtamaz mı? Sorumluluk konusu da çok dert değil ülkemizde. Sahte gıda üreticilerinin bile önemli bir sıkıntı yaşadıklarını sanmıyorum.
    Böyle bir departman kurmak elbette zordur, ama beklenen bu olmalı bence
    Aa video yayınlamış iyi bari tüketiciyi düşünüyor demek benim açımdan yetersiz

Ayrıca vallahi hocam
    Türkiye'de bir ürünün ambalajı yeter ki kopyalanmak istesin
    Kopyalanır. Kopyalarlar.
    Üretici istediği kadar çift kapak tahliyede ekstra kapak ıvır zıvır koysun,
    Yeter ki paradan haber verin sahte ürünü piyasaya sürecek adama
    Firma sahte ürünün peşini araştırmıyorsa o ürünü kopyalarlar.

Ne ilginçtir ki Türkiye'de en çok sahtesi üretilen yağ markası Castrol, Mobil ve Motul
    Hepsi de tercih edilen ve çok satan markalar.
    Takip edilmesini de zor kılıyor bu iki durum 10 lira ucuza alıcam diyip kazıklanma potansiyeli olan araştırmayan kitleye hitap ediyor
    Bakın şu video da ambalaj için gayet güzel açıklama yapmışlar Video Linki

Daha bu videolar internet alemindeki resimler konular hep eski 2-3 senelikler
    Teknoloji acayip ilerledi QR kodu kopyalıyorlar, baskı sistemleri gelişti konuşulacak bir dünya şey var sahte ürün hakkında

Şöyle bir örnek ile bitireyim bilenler bilir Ankara'da Olgunlar diye bir yer var
    Bandrolsüz kitap satışı yapılıyor. Toplam 10-15 tane esnaf anca vardır.
    Istanbul baskı dedikleri kitabın 1e1 aynı matbaa'dan çıkmış hali
    Gidin Kidega'dan D&R'dan alın yan yana koyun bandrol harici 1 fark bile yok.
    Adamlar açık açık diyor ki bir yayın evi/matbaa kitabın (sallıyorum) 88. baskısını 100bin adet yapacaksa
    Bi 25bin adeti de bandrolsüz basıyor, Istanbul'da Ankara'da satılıyor ondan sonra

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Yukarida yazdim.castrol websitesinde online satis yerleri,distribitorler falan tum satis yerlerini yaziyor.motul da aynen o sekilde.burlardan alicaksiniz basit

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Liqui Moly gibi, özel bidonu (kendinden dolum çubuklu) olan yağları pek taklit etmiyorlar. Çünkü öyle bir bidonun taklidini yapmak epey maliyetli. Genelde sıradan basit aç-kapat bidonlu yağlar taklit edilebiliyor, yağ fiyatları da malum artık çok daha dikkatli olmak lazım. Üstelik çok özel yağlar dışında piyasadaki açık ara en iyi yağ bana göre tartışmasız Alman Liqui Moly.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Castrol alıcaksanız BP den alın.. gerisi tamamen risk.

Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarida yazdim.castrol websitesinde online satis yerleri,distribitorler falan tum satis yerlerini yaziyor.motul da aynen o sekilde.burlardan alicaksiniz basit
    Ben mi göremiyorum acaba? Online satış noktası aradım. Castrol sitesinde N11'i yazmışlar. O zaman yine başa döndük.

Otomobil için düşünülebilir. Castrol servis noktalarına baktım. Onda da hizmet verilen markalar adı altında bir kaç marka yazılmış. Yağ değişimini bir kaç markaya mı yapıyorlar acaba?

Güvenli online satış noktalarının linklerini incelemek isterdim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Sayfanin en altinda distribitor listesi pdf olarak var...

https://www.castrol.com/tr_tr/turkey...labilirim.html

Ayrica alttaki linkte sehir sehir adresler var....
    https://www.castrol.com/tr_tr/turkey...servisler.html

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler