Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ön amortisör çizilmesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar hepinize, yaklaşık bundan bir yıl önce 2008 yamaha fz6 ım ile ufak bi kazaya karıştım, kaza sonrasında amortisör yağ kaçırıyordu. Amortisör keçelerini ve yağını değiştirttim ama amortisörde ufak saç teli kalınlığında bir çizilme oluşmuş kazada. Dolayısıyla tekrar yağ kaçırmaya başladı. Geçenlerde ön fren balatalarını kontrol etmek için söktüğümde patlak olan tarafın balatası yağ tutmuş ve frenleme tek disk ile oluyormuş. Yoksa sorun değil 3 ayda bir keçe yağ değişimi yapar yine idare ederim fakat fren önemli. Tamircime sorduğumda komple ön amortisörün değişmesi gerek dedi fakat çıkma ön amortisörler 5000 tl civarı ve bunu karşılayacak maddi durumum şuan yok.
    Bu saç teli gibi çiziği dolduracak bir tamir yöntemi falan bilen var mı?
    Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Amortisör keçesini iç çapı bir mm küçük olanından alıp deneyebilirsin , benim motorda 43 mm çapında keçe vardı yeniledim sol taraf yine kaçırdı , yakından bakınca farkedilen kılcal izler vardı 42 mm taktım bir daha kaçırmadı , çizik çok derinse polisajda uygulanabilir , hafif çizikler krem pasta ilede silinebilir , değiştirmeden önce bunları denemeye değer , ben küçük keçe ile sorunu çözmüştüm , 20.000 km kadar kullanıp sıkıntısız şekilde sattım..sorunu giderene kadar balatanın yağlanmaması için amortisörün üzerine bez sar yağı emer aşağı inmez..
    maktama ve Thesinner83 bunu beğendiler.

Benim keçe ölçüleri 43x55x11 ve buna en yakın bir küçük keçe 42x55x12 ama sondaki 12 uyumluluk sorunu çıkarır mı acaba

Motosikleti
    12 mm keçenin yükseklik ölçüsüdür , eğer keçeyi yerleştirdiğinde üzerindeki sabitleme sekmanı kanala giriyorsa sorun olmaz..

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    İç çapı 43 olan yere 42 çaplı keçe takılabilir.
    Belki erken aşınabilir.
    12 olan kalınlık için Eger segmani oturtabilirseniz sorun olmaz..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    BUNU GENELDE işi bilmeyen amortisör tamircileri yapar o krom boru yu çizer ve o parça bir daha kolay kolay düzelmez
    senin değiştirmen gereken parça o krom borular ve 2 si 5000 tl değildir nc 750 nin sıfırı 2000 tl ye alındı

Valla reis istiyorsan motorun ruhsatını sana göndereyim sen sordur ama en ucuz çıkma 4500 tl. Yamaha fz6 nın 6 kalem parçasını üretmeyi bırakmış

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:00 ----------

42x55x10 buldum 1 mm daha kısa, acaba 10 mu daha iyi olur 12 mi

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

Sadece boru şeklinde çıkması yok fakat yurtdışından sıfır krom boru 225$ kargo dahil buldum yine de pasta polisaj veya küçük keçe ile çözülmesi daha cazip geliyor

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bu parçanın fiyatı $150 olması lazım.
    Parça numarası : 5VX-23110-00
    Fakat parça numarası 4S8-23110-00-00 olarak değişmiş.
    TR'deki Yamaha bayilerinden bu numarayla bulunabilir bence.
    Suradaki parca:
    https://www.partzilla.com/product/ya...VX-23110-00-00

Ama dar keçe kullanma fikri ilginçmiş, denerseniz, sonucu yazın lütfen.
    F54 ve cenkito bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu parçanın fiyatı $150 olması lazım.
    Parça numarası : 5VX-23110-00
    Fakat parça numarası 4S8-23110-00-00 olarak değişmiş.
    TR'deki Yamaha bayilerinden bu numarayla bulunabilir bence.
    Suradaki parca:
    https://www.partzilla.com/product/ya...VX-23110-00-00

Ama dar keçe kullanma fikri ilginçmiş, denerseniz, sonucu yazın lütfen.
    evet lazım olan bu boru
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Çinden küçük keçe, standart keçe siparişini verip geldiğinde kendim takıcam tamirciye vermeyeceğim. Ptt ile gelirse biraz uzun sürer gelmesi. Takarken büyük ihtimalle videosunu çekerim. sonuç olumlu veya olumsuz olarak burada paylaşırım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Görüşmek üzere...

Motosikleti
    Yahu niye çinden ?
    Ülkemizdeki keçecilerin suyumu çıktı?
    Soruşturun. Mutlaka vardır. Yoksa da imal ederler...
    Oto sanayi değil de makina sanayi olan yerlerde o ring rulman keçe satan yerler olur oralara sorun.

Motosikleti
    Alıntı omega4R adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çinden küçük keçe, standart keçe siparişini verip geldiğinde kendim takıcam tamirciye vermeyeceğim. Ptt ile gelirse biraz uzun sürer gelmesi. Takarken büyük ihtimalle videosunu çekerim. sonuç olumlu veya olumsuz olarak burada paylaşırım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Görüşmek üzere...
    Sanayi sitelerinde conta,civata,rulman,keçe satan dükkanlar var , istediğin ebatta mutlaka bulursun , kendim buralardan alıp taktım motor Suzuki Vstrom idi , yakında Piaggio nun da keçesini aynı yerden alıp değiştireceğim hafiften terlemeye başladı..

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bu arada suradan da alinabilir amortisor borusu:

https://www.wemoto.com/bikes/yamaha/...chion_-_single

Buradan kece de bulabilirsiniz, guvenilir sitedir.

Ustam bizim buralarda kritik parça satan yerler perakende satışta fahiş fiyatlar çekiyorlar. Sorarım sormasına da çinden kat be kat daha ucuza mal ediyorum çoğu sanayide bulabileceğim parçayı hem de dükkan dükkan aramak zorunda kalmıyorum. Ben de isterim yerlim malı yurdum malı ama insanlarımız birbirini kazıklama derdinde maalesef

1 boy küçük keçeyi arkadaşlar zaten söylemiş,ilaveten tırnakla hissedilen çentikler için 2000 üzeri zımpara çıkıntı temizlenmeli ve keçe değişikliği denenmeli,daha küçük çizikler için polisaj veya scotch brite daha büyük ve derin çizikler için epoksi yapıştırıcı kullanılıyor.Bisikletler için tamir setleri bile var.Bu motor ters amortisör değil dediğiniz gibi saç kılı gibi çizik varsa çok çiziğin dikey veya yatay olmasına bakılmadan söylediğiniz kadar kaçırmamalı.Epoksi soğuk kaynağı ters amortisörlerde uygulayanlar yıllar sonra bile hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını söylüyorlar.Youtube'daki yerli aklıevvel'lere bakarsan değiştirtirler.
    olurda sıfır boru almayı düşünürsen webike.com'a bak kısa sürede geliyor,Fiyatlar japon yeni üzerinden olduğu için nispeten hesaplı.

https://resimyukle.io/r/fI2dCONJRd
    Ne kadar görünüyor bilmiyorum ama tırnak çiziğe oturuyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Offf be katletmiş boruyu. Epoksi işi mantıklı geldi vallahi, araştırın bence.

Motosikleti
    Zamanında titan varken on amortisör kecesi lazım oldu..
    Honda iki keçeye 25 lira istedi..
    Cok yaw dedim. Keçe satan yerlerden birine girdim ölçüyü verdim.
    Baktı listeye yok ama yaparım dedi.. ancak en az 10 adet yaparım dedi..
    Korkarak sordum.
    Peki ne kadar?
    1 lira dedi..
    Tanesi mi? ( ki razıydım 2 si 25 yerine 10 tanesi 10 lira olacakti..)
    Yok be dedi 10 tanesi bir lira...
    Hemen yap dedim ve artanlari eşe dosta dağıtıp dua almıştım..
    Ayni hesaba gelebilir sormak lazım.
    tommygun ve cenkito bunu beğendiler.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    keçe alırken 2 yaylı olandan alın mutlaka... çindekiler genelde tek yaylı oluyor,almadan evvel sorun...
    ayrıca, bozuk tarafın keçesinin yaylarını söküp üzerinden 1-2 cm kesip tekrar birleştirip takın...
    daha sıkı olacaktır ve kaçırma riski daha az olur...
    sağlam motorun keçeleri de 3-5-10 yıl sonra kaçırmaya başlarsa ve o sıra yeni keçe bulamaz isem bu yöntemi uygularım...
    ankara sanayisi sağolsun... keçeciler daş yesin

Hepinize merhabalar. Çinden 1 mm dar keçeler geldi taktırdım. Yağ kaçağı olayı bitti şükür beni ağır masraftan kurtardı. Usta yanımda taktı keçeyi güzelce ince zımpara attırdım üzerine keçeyi taktı 3 gün oldu sızıntı vs bir şey yok ön kaliperlere yağ sızmadığı için frenlerim de geri geldi :D. Hepinize teşekkür ederim.
    İyi ve sorunsuz sürüşler dilerim...
    cenkito ve Thesinner83 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler