Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Honda Cbr 500R arka frene basınca çıkan ses

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    Herkese merhaba. Sorunum arka fren balatasını değiştirdikten sonra başladı. arka fren sert bir şekilde basınca tak tak diye sesler geliyor ve bu ayak fren pedalında hissediliyor. sebebi nedendir? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı Devilzplectr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba. Sorunum arka fren balatasını değiştirdikten sonra başladı. arka fren sert bir şekilde basınca tak tak diye sesler geliyor ve bu ayak fren pedalında hissediliyor. sebebi nedendir? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
    cbr599 ü yenı mı aldın
    The Power of The Dreams.

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    alalı 2 ay oluyor.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abisi kızıyor olmasın? Abisi öyle yapar kızınca.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    alalı 2 ay oluyor.
    Abs devreye giriyor kardesim. Sıkıntı yok.
    The Power of The Dreams.

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    balatayı değiştirmeden önce böyle bir ses gelmiyordu önde abs sonuçta ondan hiç böyle bir ses gelmiyor. sizde de bu motor var sanırım sizde de böyle mi oluyor?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

nasıl bir abs çalışma şeklidir daha önce sürdüğüm hiç bir motorda böyle birşey olmadı. sanki diske birşey takılıyor zaten o sırada arka lastik kayıyor biraz

ShipShaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Street Triple R (2021)
    500R'ın arka freni öyleydi. 1 ay önce sattım ben de. Sert basınca ABS devreye giriyor ve hafif kayma da yapıyor, sıkıntı yok merak etme.

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    fren pedalına vuruntu yapmasıda mı normal diyorsunuz içim hiç rahat değil. burada 2014 modeline sahip bir arkadaşım daha var bende olmuyor öyle birşey dedi iyice içim karardı.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Normal, ABS devreye girdiğinde böyle olur. Eğer çok sık oluyorsa;

(a) lastiklerinizin değişim zamanı gelmiş olabilir, hamuru sertleşip tutuş azalmış olabilir,

(b) motoru / balataları yeni aldığınız için dozajı tutturamayıp frene fazla basıyor olabilirsiniz; özellikle ön freni de çok kuvvetli kullanıp ağırlık dengesini öne yığdığınızda arka frene çok kuvvetli basmasanız bile anlık tutuş azalması nedeniyle arkada ABS devreye girebilir, frenleri birbirleri ile daha uyumlu ve dengeli kullanmaya alışmanız gerekiyor olabilir.

(a) olma ihtimali oldukça yüksek; lastikler kaç senelik ve kaç km'de? Ne marka / model?
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Cbr 500R modeli için arkaya organik balata almak ve SERT ISIRMAMASINI sağlayacak malzemede bir balata almak gerekiyor (2014 kasa için konuşuyorum). Ben de paraya kıyıp kaliteli ön-arka balata alırdım, sonra fark ettim ki her motosikletin kendine göre bazı YAZILMAMIŞ kuralları var.

Özet ; Arkaya çok fazla diski ısırmayan, yumuşak malzemeden üretilmiş bir balata alman gerekir, işin teknik kısmını konuşursak da zaten olması gereken budur, neden ? Çünkü ön fren durmak, arka fren yavaşlamak içindir ..

Fren yaparken de ikisini aynı anda sıktığını düşünürsek, yukarıdaki önerim ile sorun yaşamazsın, ön frenden çok arka frene basıyorsan da ... daha çok arka frene yüklenmeden dolayı bunları yaşıyorsan .. bu zaten yanlış bir frenleme tekniği, bundan da vazgeçmen gerekir ..
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    Aslina bakarsaniz normalde dediğiniz gibi ön freni daha cok kullanıyorum arka freni yavaşlamak için kullanıyorum. Dediğiniz doğru ön freni daha fazla kullandığım için öne kaliteli bir balata aldim ama arka freni fazla kullanmadığım için arka balatada ucuza kaçtım. Ucuz balata aldığım için böyle oluyor sanırım

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Aslina bakarsaniz normalde dediğiniz gibi ön freni daha cok kullanıyorum arka freni yavaşlamak için kullanıyorum. Dediğiniz doğru ön freni daha fazla kullandığım için öne kaliteli bir balata aldim ama arka freni fazla kullanmadığım için arka balatada ucuza kaçtım. Ucuz balata aldığım için böyle oluyor sanırım
    Lastiklerdir o zaman. Lastiklerin kenarında üretim tarihi HHYY olarak yazar (HH yılın hangi haftasında üretildiği, YY yılın son iki hanesi), buna bakın. Orijinal Dunlop Sportmax D222 lastiker 2 seneyi geçtiyse tamamen çöp. (Bence sıfırken de çöp de neyse; kuru ve sıcak havada idare eder.) Öyle ise yeni lastik alın...

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Aynı problemi İnazuma'da yaşadım.
    Motorların ağırlıkları neredeyse aynı.

Aldığımda üzerinde 1000-1500km kullanılmış yeni tarihli Anlas Tournee vardı.
    Arka fren kitlemesi yaşıyordum.
    Fren balatasıda 1000 km kadar kullanılmıştı.

Lastikleri Anlas Winter Grip Plus
    Arka fren balatasınıysa EBC organic balatayla değiştirince arka fren kilitlenmesi sorunu bitti.

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal, ABS devreye girdiğinde böyle olur. Eğer çok sık oluyorsa;

(a) lastiklerinizin değişim zamanı gelmiş olabilir, hamuru sertleşip tutuş azalmış olabilir,

(b) motoru / balataları yeni aldığınız için dozajı tutturamayıp frene fazla basıyor olabilirsiniz; özellikle ön freni de çok kuvvetli kullanıp ağırlık dengesini öne yığdığınızda arka frene çok kuvvetli basmasanız bile anlık tutuş azalması nedeniyle arkada ABS devreye girebilir, frenleri birbirleri ile daha uyumlu ve dengeli kullanmaya alışmanız gerekiyor olabilir.

(a) olma ihtimali oldukça yüksek; lastikler kaç senelik ve kaç km'de? Ne marka / model?
    Lastikler 2021 üretim, henüz 2000 km oldu. Michelin pilot street modeli. Lastikler yeni sadece öyle frenleri test etmek amaçlı sert basmıştım o yüzden böyle bir soruna denk geldim

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Lastikler 2021 üretim, henüz 2000 km oldu. Michelin pilot street modeli. Lastikler yeni sadece öyle frenleri test etmek amaçlı sert basmıştım o yüzden böyle bir soruna denk geldim
    OK, o zaman ortada bir "sorun" yok gibi; çok sert basıp lastiğin kilitlenmesine sebep olursanız ABS devreye girecektir. ABS devreye girdiğinde de doğal olarak tıkırtı ve fren pedalinde titreşim olacaktır...
    espresso bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Balata milinde yerine oturuyor.Orjinal olmayanlarda milim mikron farklar olabiliyor balata üzerindeki demir deliklerde...

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balata milinde yerine oturuyor.Orjinal olmayanlarda milim mikron farklar olabiliyor balata üzerindeki demir deliklerde...
    Evet usta geri dönüş sağladı bu konuda motoruma cbr 250 balatası takmışlar uyar diye düşünmüşler ama benim motorum icin olan balata milimetrik olarak daha farklıymış ondan böyle oluyormuş pazartesi balata değişimini sağlayacaklar.
    Cyan ve bassturbin bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Evet usta geri dönüş sağladı bu konuda motoruma cbr 250 balatası takmışlar uyar diye düşünmüşler ama benim motorum icin olan balata milimetrik olarak daha farklıymış ondan böyle oluyormuş pazartesi balata değişimini sağlayacaklar.
    Balatayla birlikte ustayıda değiştirmenizi öneririm.
    bassturbin bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cbr 500r
    kesinlikle önerinizi dikkate alacağım :D

milim fark olsa razıyız, 250nin uzunluk 8.6, takılması gereken balatanın 10.2 .O balatalar yuvasına oturmamıştır,adamdaki cesarete bak

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler