Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yolda kaldım, sorun nerde olabilir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,
    Bianchi Falcon 125 scooter kullanıyorum: Uzak bir yere gittim, dönemiyorum, bugün Pazar olduğu için çoğu yer kapalı, telefonlarını bile açmıyorlar.

Sorun şu: Motor gelirken sorun yapmadı ta ki geleceğim yerin yakınlarına kadar neyse. Motorda yüksek gazda garip bir ses, hırıltı gibi yani ve gazı kesince patırdama olup, gazı kesip stop ediyordu, sonra çok zor çalışmaya başladı, rölanti civatasını sona alınca anca o da bazen çalışıyordu sonra stop ediyordu ve çiğ benzin kokusu vardı.

Karbüratör hava ayarını kurcaladım, düzelmedi zengin karışım sandım ama değil sanırım.

Volan kısmından elimle döndürdüm, çok kolay dönüyordu eskiye nazaran kompresyon zayıf, çok zor çalışıyor, rölanti düşünce patırdayıp gazı kesip, duruyor motor.

Supap diye düşünüyorum ama bilemedim.

Sizce sorun ne olabilir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Gaz kesip stop etmesi,sonra zor calismamasi ya benzin gitmiyor yada ateslemede sorun vardir,buji gevsek,konjektor arizasi,bitik aku,gevsek aku basi.usta deilim aklima gelenler bunlar.
    En basiti aku basini kontrol etmeniz,ulasabiliyorsaniz buji yerinden oynamismi kablolari gevsekmi bakmaniz.
    Birde su var.nerdesibuz bilmiyorum ama,googledan cevredeki tamircilere bakin,bszilaru is telefonuna cep yaziyor.rica esersiniz ucretini verirsiniz bir usta gelir bakmaya bence...

Barbarouses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto 150NK 2019 > Yamaha MT-25 2016
    Buna yakın bir sorunu bakımdan sonra motoruma yanlış buji takınca yaşamıştım. bujilerin ikisi de tamamen yanmıştı.

Bende bujiden kaynaklandigini dusunuyorum.

Arkadaşlar ilginiz, cevaplarınız için tek tek teşekkür ederim, sağ olun.

Hayatta çok enteresan olaylar oluyor.

Orda bir tamirci buldum sağ olsun işyerini açtı, günlerden Pazar olduğu için, çok uzatmadan, kısaca yazayım.

Karbüratör manifoldu yarılmış; yukarıda enteran hayat cümlesinin bir kısmı bundan kaynaklı, ben bu manifoldu takalı 10 gün bile olmadı kutusu bile daha duruyor fotoğrafta markası belli bu kadar kısa sürede böyle yarılması ilginç.

Benim dedigim gibi supap sorunuda varmış; egzoz supapı sıkıymış, ayar yapıldı. Kendi kendine nasıl sıkı oluyor bir anda burası da enteresan.

Karbüratör temizliği de hava tutularak üstün körü yapıldı.

Benim karbüratör manifoldu tek çıkışlı idi, çift çıkışlı takılmış, ikinci boruda hava filtresi kapağının borusuna takılmış umarım başımı ağrıtmaz.

Bir ilginç olayda ustanın taktığı manifold eve gelene kadar bollaşmış geriye gitmiş, benim taktığım manifold km lerce tırnağından bir mm bile geriye gitmemiş hayret.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Enteresan
    dundanbiri bunu beğendi.

Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enteresan
    Daha da ilginci. 🙂

Ben önceki gün, o karbüratörü 2-3 kez söktüm, hava ayarına falan baktım fakat sökerken kelepçeden değil de üst kapak somunlarını söküp, manifold karbüratörün üstünde çıkartttım. Gözüme bu kadar büyük bir yarık çarpmadı ~10 günlük manifold.

Manifold kelepçesinin vidasını gevşetip, karbüratörü yukarı aşağı yapıp, zorlayıp çıkartmaya çalışmam. Bu söküm de manifold üst kapakta kalıyor, karbüratörde manifold olmuyor haliyle fakat zor sökülüp, zor takıldığı ve manifolda zarar verdiğini düşündüğüm için ben tercih etmiyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)