Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

KTM 640 Ateşleme Yapmıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Beş ay oldu motora binmeyeli. Biraz sağını solunu toplayayım demiştim kışın. Demez olaydı. Onu yaptım bunu yaptım derken bu seferde sorunlarla uğraşıyorum.

Geçen hafta karbüratör sorunum vardı. Sabit gazda tekleme vardı. Onu hallettim taktım motora çalışmıyor. Karbüratörü sökmeden önce garaja binip girdiğim motorun ateşleme gitmiş. Saatlerce kurcaladım sonunda motoru öylece attım eve çıktım. Neşet Ertaş dinleyip efkarlanmaktayım.

Yaptıklarımı yazayım.

- Önce bujiye baktım. Üç farklı buji denedim.

- Pipoyu söküp kabloya direk buji taktım. Kabloyu şaseye yaklaştırdım değdirdim.

- Bobine 2 kablo geliyor. Biri beyinden gelen biri eksi. Eksi zaten direk şaseye bağlı. Beyinden geleni kontrol kalemi ile kontrol ettim. Timsah ağzını artıya takıp o kabloya değdirdiğimde kırmızı yanıyor. Yani eksi elektirik var gibi. Diğer türlü baktığımda marş yaptığımda elektirik gelmiyor.

- Arkadaş avometre mi neydi adı o aletten getirdi. O kabloya bağlayınca aletin ibresi terse döndü. Ters akım var burda dedi.

- Kontaktan ve stop düğmesinden beyine gelen bi kablo var. O elektirik verince ateşleme işi başlıyor. O kabloyu kontrol ettim açıp kapatınca elektirik geliyor.

- Statörü kontrol ettim şarj işinde sorun yok.

- Okuyucudan gelen kabloya baktım kontrol kalemiyle birşey görünmedi onu çalıştırır mı bilmiyorum.

Arızanın nerde olduğunu nasıl bulabilirim? Avometre alayım bakayım. Aksaray'da motosiklet elektiriğinden anlayan usta yok. Mecburen kendim yapmalıyım. Arızanın hangi parçada olduğunu bulmam lazım. Malum KTM parçası pahalı ve takıp deneyebileceğim parça yok. Alıp getirtmem lazım.

Avometre nasıl kullanılır? Nereye nasıl bakmam lazım?

Teşekkürler şimdiden.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Marş bobini ve cdi beyini de kontrol ettiniz mi?

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marş bobini ve cdi beyini de kontrol ettiniz mi?
    Nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum.

Bobine beyinden gelen kabloyu söküp aküden direk elektrik verdim. Değdirip çektim buji ateşledi. Bobin sağlam gibi duruyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:17 ----------

Yokmu cevap

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Bobin arızası daha kolay maddi açıdan umarım cdi değildir sorun, vurdurunca çalışıyor mu motor? Cdi sorunlu ise vurdurunca da çalışmaz.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Benim rx3 evo da benzer problem yaşamıştım. Motor ateşleme yapmıyordu. Sonra elektrik bandıyla sarılmış olan tesisatı komple soydum ve oksitlenip kopmuş olan bi kablo gördüm. Güzelce temizleyip birleştirince ateşleme geldi. Benim sorunu tespit etmem kolay oldu. Umarım sizde problemi çözersiniz.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bobin arızası daha kolay maddi açıdan umarım cdi değildir sorun, vurdurunca çalışıyor mu motor? Cdi sorunlu ise vurdurunca da çalışmaz.
    Ayak marşıda var motorda. Ateşleme olmayınca hiç bi türlü çalışmıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:22 ----------

Alıntı Yunus Özbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim rx3 evo da benzer problem yaşamıştım. Motor ateşleme yapmıyordu. Sonra elektrik bandıyla sarılmış olan tesisatı komple soydum ve oksitlenip kopmuş olan bi kablo gördüm. Güzelce temizleyip birleştirince ateşleme geldi. Benim sorunu tespit etmem kolay oldu. Umarım sizde problemi çözersiniz.
    Baya birşey öğrendim araştırarak. Motorun tamie klavuzundada buldum bu konuyu. Bi multimetre alıp tek tek kontrol kaldı. Umarım benimkide öyle basit birşeydir.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayak marşıda var motorda. Ateşleme olmayınca hiç bi türlü çalışmıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:22 ----------

Baya birşey öğrendim araştırarak. Motorun tamie klavuzundada buldum bu konuyu. Bi multimetre alıp tek tek kontrol kaldı. Umarım benimkide öyle basit birşeydir.
    Ben multimetre kullanimini bssit duzeyde youtube videolarindan ogrendim, siz de bakin derim.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    facebook grubunda yazmıştım. ne yaptınız? belirttiğim gibi ölçtünüz mü?

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben multimetre kullanimini bssit duzeyde youtube videolarindan ogrendim, siz de bakin derim.
    Arkadaş müsait zamanda gel öğreteyim demişti. Ondan öğrenirim inşallah

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    facebook grubunda yazmıştım. ne yaptınız? belirttiğim gibi ölçtünüz mü?
    Daha motorun yanına gidemedim. İş yoğun şu ara.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)