Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Antifriz su karışımı hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-09 SP
    Motosikletimin antifrizini değiştirdim ama hesap hatası sonucu 1.93L soğutma sıvısı alan motora 1 litre antifriz ve 1250ml saf su karışımı koydum. Haliyle karışım %40 antifriz %60 su şeklinde oldu. Belki antifriz daha az olmuştur onu hesaplayamadım. Kullanım kitapçığında ise %50-%50 öneriliyor. Bir sıkıntı olur mu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    https://images.matthewsvolvosite.com/antifreeze-coolant-mix-chart.png

50/50 idealdir...
    antifirz %40 altı olmasın ve %60 üstüne çıkmasın.yoksa motor zarar görebilir yazıyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:55 ----------

%40 antfrz soun olmaz sadece -30 yerine - 20 ye kadar korur
    Ozan arıcı bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Çok çok soğuk (Erzurum vb) gibi bir yerde yaşamıyorsan sıkıntı olmaz..
    Ozan arıcı bunu beğendi.

GLADiUSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    16'' Bajaj Pulsar 200NS & 91'' MZ ETZ 251
    kullandığın antifriz nedir?
    Ozan arıcı bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Aman ha antifirizin içeriğine bak sonra alüminyum radyatör ve devir daim pompasına zarar verirsin
    Ozan arıcı bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı GLADiUSS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullandığın antifriz nedir?
    1 Litrelik olanından Castrol Radicool kullandım.

Antalyada yaşıyorum. Kışın araçlara kış lastiği takmaya bile gerek olmuyor. Donma noktası olarak sıkıntı olmaz ama yaptığım iş içime sinmedi. O yüzden şırıngayla radyatörden 100ml kadar sıvı çekip üstünü antifrizle tamamlamaya karar verdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:18 ----------

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aman ha antifirizin içeriğine bak sonra alüminyum radyatör ve devir daim pompasına zarar verirsin
    Kullanım kitapçığında etilen glikol bazlı antifriz kullanın yazıyordu castrol radicool kullandım açıklamasında
    Castrol Radicool, hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanıma uygun, monoetilen glikol bazlı, nitrit, amin ve fosfat içermeyen,konsantre bir soğutma sıvısıdır. Bu şekilde yazıyor inş. sıkıntı çıkmaz.

Birkomat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa PX200e - Elektrikli
    kimse kesin konuşmak istemez ama Antalya'da yaşıyorsanız antifirizin az olması sorun yaratmayacaktır. soğutma performansı açısından da bir fark görmezsiniz. O yüzden içiniz rahat olsun.

yine de kafama taktım bu işi düzelticem diyorsanız 200ml karışım çekip saf su eklerseniz daha doğru olur. Sadece antifiriz çekmeyeceksiniz karışmış sıvı çekeceksiniz. dolayısıyla 100ml çektiğinzi sıvının 40ml'si antifiriz olacak ve istediğiniz oranda antifiriz miktarını azaltamayacaksınız.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı Birkomat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimse kesin konuşmak istemez ama Antalya'da yaşıyorsanız antifirizin az olması sorun yaratmayacaktır. soğutma performansı açısından da bir fark görmezsiniz. O yüzden içiniz rahat olsun.

yine de kafama taktım bu işi düzelticem diyorsanız 200ml karışım çekip saf su eklerseniz daha doğru olur. Sadece antifiriz çekmeyeceksiniz karışmış sıvı çekeceksiniz. dolayısıyla 100ml çektiğinzi sıvının 40ml'si antifiriz olacak ve istediğiniz oranda antifiriz miktarını azaltamayacaksınız.
    Hocam tam tersini anlamışsınız sanırım antifriz oranını arttırmak istiyorum 😊

GLADiUSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    16'' Bajaj Pulsar 200NS & 91'' MZ ETZ 251
    Castrol radicool gayet yeterli bir antifriz. Değişiklik yapmanıza gerek yok. Zaten olması gereken herşeyi yapmışsınız.
    Ozan arıcı bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Antifiriz sadece donmaya karsi degil, bildigim kadariyla, kaynamaya karsi da etkili bir sıvı.
    Yani antifirizli radyator sıvısinin kaynama sicakligi da artmis oluyor.
    Mesela benim motor 100 derecede fan aciyor, yani antifiriz olmasa o sicaklikta su kayanatabilirdi.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Antifiriz sadece donmaya karsi degil, bildigim kadariyla, kaynamaya karsi da etkili bir sıvı.
    Yani antifirizli radyator sıvısinin kaynama sicakligi da artmis oluyor.
    Mesela benim motor 100 derecede fan aciyor, yani antifiriz olmasa o sicaklikta su kayanatabilirdi.
    En önemli özelliği korozyon önleyici olması. Antifrizli motorun motor bloğunun iç kısımları, su ceketleri filan pırıl pırıl olur. Antifrizsiz musluk suyuyla kullanılan motorun içi çürüyor. Bu konuda ülkemizde aşırı derecede bilinçsizlik var. Araçların yaz kış sürekli antifrizli olması lazım ve 2-3 yılda bir antifriz değişmeli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Bende castrol radiocool kullaniyorum.internetten motul almaya usendim.
    Antifiriz motoru sadece soguktan korumaz arkadas yazmis...
    Dolasrigi yerdeki aksamlari pasa ve kire karsi korur ayrica suyun kaynama noktasini yukselterek hararete engel olur...
    Blok patlatan motorlar varya iste onlar sadece radyotorde su ile gezen motorlar...
    Sonra derler suyu vardi neden yandi motor

Arkadaslar soylenecekleri soylemis. Cok soguk yerde degilsen problem olmaz. 8 silindirin bir videosu vardi yuzde 70den fazla antifriz kullaninca bu sefer donma noktasi 40 derecelerden 12 dereceye kadar dusuyor. 50 50 ,40 60, 60 40 ucu de idealdir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Karışım geri zekalı bir öneri bence. İşin yok bir de saf su bulmakla ve oranla uğraş. Artık su karıştırmaya gerek duyurmayan hazır antifrizler var, şimdiki motosikletin kitapçığında Motorex M5.0 öneriyor. Motosikletin içindekiyle aynı. Farklı tipte antifrizleri karıştırma riski olmadan eklenebiliyor.

Bence de saf suyla antifrizi karistiramamak cok zeka gostergesi .

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    ben 1 litre motorex m5 aldıydım çok çok pahalı

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karışım geri zekalı bir öneri bence. İşin yok bir de saf su bulmakla ve oranla uğraş. Artık su karıştırmaya gerek duyurmayan hazır antifrizler var, şimdiki motosikletin kitapçığında Motorex M5.0 öneriyor. Motosikletin içindekiyle aynı. Farklı tipte antifrizleri karıştırma riski olmadan eklenebiliyor.
    Saf su bulması çok kolay. Her benzinlikte bulunur. Orta ölçekli marketlerde araba bölümü olur orada bulunur. Sanayi sitesindeki her dükkanda ve yağ vs satan her dükkanda bulunur. Antifriz almaya gittiğim yerden almıştım ben.

Kullanım kitapçığında genleşme kabı 0.25L, tüm sistem için 1.93L olarak farklı değerler verildiği için genleşme kabıyla beraber toplam 2.2L karışım yaptım ama meğerse genleşme kabı dahil tüm sistem 1.93L imiş. Yoksa karıştırma konusunda bir zorluk yok. Ben zorluğu kendi kendime çıkardım hesap hatası yaparak.
    Ben 1 litre antifriz yeterli olur diye ikincisini almadım ama sonradan aklıma takıldı acaba dedirtti.
    Yoksa 1 Litre antifrize 1 litre saf su karıştıracaksın. Öyle hesap kitap gerektirmiyor.

Markalı olan kullanıma hazır antifrizler konsantre olanlara göre epey pahalı. E ikisi de aynı işi yapıyor. Kalite olarak altta kalır yanı da yok. En azından Türkiye şartları için gereksiz bir harcama.

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    Gram su koymadım. Saf antifriz kullanıyorum. 2 senedir maşşallahı var...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)