Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorsiklet ön tekerlek disk balataya sığmıyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

Arkadaşlar çamurluğum hasarlı olduğu için değiştirmek istedim , ön tekerleği sökmem gerekiyordu bunun için. Söktüm herhangi bir sıkıntı yok fakat şimdi ön tekerleği yerine koymak istiyorum fakat disk balataya girmiyor. Balataların arası çok dar , yanlışıkla frene basmış olabilirim. Düz tornavida ile balataları ittirmeye çalıştım ama pek işe yaramadı. Ne gibi bir yöntem deneyebilirim. Yarın resim ekleyeceğim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Junzoe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Arkadaşlar çamurluğum hasarlı olduğu için değiştirmek istedim , ön tekerleği sökmem gerekiyordu bunun için. Söktüm herhangi bir sıkıntı yok fakat şimdi ön tekerleği yerine koymak istiyorum fakat disk balataya girmiyor. Balataların arası çok dar , yanlışıkla frene basmış olabilirim. Düz tornavida ile balataları ittirmeye çalıştım ama pek işe yaramadı. Ne gibi bir yöntem deneyebilirim. Yarın resim ekleyeceğim.
    Hidrolik kabının kapaını açıp pistonları öyle itin ama hidrolik taşmasın dikkat edin boya ve kromlara zarar verir

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    8mm anahtar ile kaliperdeki tahliye valfini gevsetip balatalari bir tornavida yardimi ile pistona dogru ittirin vakit kaybetmeden valfi tekrar sıkıp üzerine biraz su dökün sonra rahatça takabilirsiniz.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Balataların arasına iki tornavida tak ve makas gibi aralarını ac... biyerleri açmaya gerek yok. Hemen gitmeyecek tabi zorlayacak biraz...

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Tek tarafdan baskı uyguladıysan pistonlar kasmıştır , freni tekrar hafifçe sık ve pistonların milimetrikde olsa hareket ettiğini gör sonra iki tarafdan tornavida ile geri ittir..

Hocam sizin yönteminizi denedim bugun. Anlattığınız gibi iki düz tornavidayı iyice arasına soktum, makas gibi birini sağ balatayı diğeri sol balatayı ittirecek şekilde ayarladım. Bir yarım saat falan ittirdim artık tornadivadalar yamuldu ama hala girmiyor. Balataların arası böyle 1mm daha açılsa disk içine oturacak ama zorluyorum zorluyorum girmiyor.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Pistonların olmadığı kısımdaki Balatayı çıkar, ön tekeri tak, kaliperi diske doğru bastır. İçeri girdiğini hissedersin. %90 İhtimalle işe yarar. Balatalarımı hep bu yöntemle değiştiriyorum. Tornavida filan işlemiyor.

Motosikleti
    Hocam sizin yönteminizi denedim bugun. Anlattığınız gibi iki düz tornavidayı iyice arasına soktum, makas gibi birini sağ balatayı diğeri sol balatayı ittirecek şekilde ayarladım. Bir yarım saat falan ittirdim artık tornadivadalar yamuldu ama hala girmiyor. Balataların arası böyle 1mm daha açılsa disk içine oturacak ama zorluyorum zorluyorum girmiyor.
    Yakin olsan 3 dakikalık iş ama tarifle olmuyor iste... kalin biseyle dene. Levye misali...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    Balatalara veya malzemeye zarar vermemek için en basit olarak sistemdeki basıncı azaltmak gerekir, keşke tahliye valfini açarak sistemdeki basıncı azaltıp deneseniz biraz daha kolay ve biraz daha acemi dostu bir yöntem bu. Sizin motorunuz ama karar sizin. Her şartta kaliperi yerleştirdikten ve sağlamlığına emin olduktan sonra fren kolunu bir iki kere sıkıp bırakarak pistonların tekrar faal konuma gelmesini sağlayın.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Dostum fren pistonu tek taraftan baskı uyguladığın için kasmış , geri ittirmek için bu şekilde baskı uyguladıkça pistonun üzerinde iz oluşacak zorlama , o pistonlar çok hassas toleransla kaliperin içinde çalışır , yukarda da yazdım maneti bir arkadaşın hafifçe bir kaç kez çekip bıraksın sende pistonun dışarı hareket ettiğini gör , hareket ettiğinde yuvasında artık serbest kaldı demektir iki tornavida ile iki ayrı yönden geri ittir , hava boşaltma rekorunu gevşetmene gerek yok , piston kaliperin içinde kastıysa tüm hidroliği boşaltan bile oynatamazsın , eğer fren manetini çekip bıraktığında da oynamıyorsa ciddi şekilde kasmıştır , kaliperi hortumdan ayır , üzerine birkaç kat bez sar ve hava alma rekorunun deliğinden basınçlı hava uygula piston komple dışarı fırlar , pistonu temizle fren gresiyle yağla tekrar yerine yerleştir..
    hasmet bunu beğendi.

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balataların arasına iki tornavida tak ve makas gibi aralarını ac... biyerleri açmaya gerek yok. Hemen gitmeyecek tabi zorlayacak biraz...
    Asla deneme bile... Balataya zarar verirsiniz. Açmadan olmaz...
    !!! Hepimize Kazasız Belasız Keyifli Sürüşler !!!

Motosikleti
    Alıntı muhahha306 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asla deneme bile... Balataya zarar verirsiniz. Açmadan olmaz...
    Ciddi misin?? 35 senedir böyle yaptığım halde hiçbir balataya diske kalipere zarar vermisligim yoktur...
    Gerci acemi olanın elinde .... demirden olsa kırılır...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

https://youtu.be/XTJxoKfysIc?t=78

balataları söktükten sonra tornavida ile arasını açabilirsin.Balataları söktükten sonra elinle bile itebilirsin,tornavida yamultacak kadar bir güce ihtiyac yok.bir yerlerde yanlış var.(bir ihtimal toz keçesi bozulmuş pistonu sıkıştırıyordur o da tornavida yamultturmaz.

Teşekkürler hocam. Kaliperi yerinden söktüm öyle denedim oldu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler