Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Today 50 Şanzıman Yağı Değişimi ve Yağ Kalınlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Today 50 - Spacy Alpha
    Merhabalar. Bugün Honda Today 50 scooterımın şanzıman yağını değiştirmek istedim. Fakat Today'ler için sadece yağın eklemesi yapılabiliyormuş. Yani değşişim tapası olmadığından sadece ekleniyormuş yağ.Bende bunu bilmeden direk tapayı açtım ve içinden siyah bir yağ çıktı. Sonra motoru güzelce yatırdım içindeki yağı yan yatırarak boşalttım. Sonra direk ilk önce 60 ml 80w90 şanzıman yağı koydum bir baktım direk taştı ve kafam çok karıştı tam boşalmadı diye düşündüm. Sonra tekrar yan yatırdım ve iyice boşalttım. Tekrardan direk 2 sefer 60 ml 80w90 şanzıman yağı koydum ( Kapasitesi 120 ml ). Bu sefer daha kuvvetli bir şekilde taştı ve damla damla akmasını bekledim. Damla damla akıttıkdan sonra tapayı kapattım. Şimdi asıl kafamı karıştıran ve beni tedirgin eden konuya geleyim.
    Daha sonra Today 50'nin service manueline baktım ve ne göreyim yağ sadece ekleniyormuş. Birde 80w90 şanzıman yağı değilde 10w40 motor yağı konulur yazıyor. Motor biraz hantallaştı ve çekişten düştü gibi.
    1-) Sizce bu yaptığım hata yüzünden herhangi bir sorun yaşarmıyım ?
    2-) Bu motora şimdi ben 10w40-15w50 motosiklet yağımı koyacaktım yoksa 80w90 şanzıman yağı mı ?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Kullanma kilavuzunda 10w40 diyor, 80w90 ile kullanmayin derim. Sorun yasarsiniz.

https://www.manualslib.com/manual/10...page=45#manual
    Laggers99 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yanlış sayfayı atmışsınız ama dediğiniz gibi burada da 10w40 yazıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. İnşallah zarar vermemişimdir. Resim linkte
    https://hizliresim.com/gb3BCa

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Laggers99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış sayfayı atmışsınız ama dediğiniz gibi burada da 10w40 yazıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. İnşallah zarar vermemişimdir. Resim linkte
    Evet 10w30 yazilmis sanziman yagi icin. Bir kac kisiden daha fikir alip karar verin ama benim onerim degistirmeniz.
    Laggers99 bunu beğendi.

Motosikleti
    Abi yanıtınız için teşekkür ederim. Bu motorda sadece dolum tapası var. Diğer scooterlar gibi 2 tane tapa ( Biri boşaltmak için diğeride doldurmak için )
    yok. Sadece bir tane tapa var oda doldurma tapası. Bunlar sadece eksildimi dolduruluyormuş. Şimdi ben yanlış yağ koydum nasıl boşaltıcam onu düşünüyorum yada inşallah doğru yağı koymuşumdur

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Laggers99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi yanıtınız için teşekkür ederim. Bu motorda sadece dolum tapası var. Diğer scooterlar gibi 2 tane tapa ( Biri boşaltmak için diğeride doldurmak için )
    yok. Sadece bir tane tapa var oda doldurma tapası. Bunlar sadece eksildimi dolduruluyormuş. Şimdi ben yanlış yağ koydum nasıl boşaltıcam onu düşünüyorum yada inşallah doğru yağı koymuşumdur
    Siringa ile cekebilirsiniz icerdegi yagi. Eczanelerde 10-20-50cc siringalar var fiyatlari da 5-10 lira filandir.
    Laggers99 bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Daha büyük bir enjektör ve ucuna bağlanmış serum hortumu gibi birşey lazım size.
    gurcanozturk ve Laggers99 bunu beğendiler.

beslenme şırıngası ve hortumla fazla yağı çekebilirsin yanlız ;şanzıman yağındaki büyük rakam seni yanıltmasın 80w90 - 10w40 motor yağı ile yakın viskoziteye sahip.standardı aynı olduktan sonra 75w85 de kullanabilirsin

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beslenme şırıngası ve hortumla fazla yağı çekebilirsin yanlız ;şanzıman yağındaki büyük rakam seni yanıltmasın 80w90 - 10w40 motor yağı ile yakın viskoziteye sahip.standardı aynı olduktan sonra 75w85 de kullanabilirsin
    Hocam bilmedigimden soruyorum, bu iki yagin yogunlugu ayni viskozite degerleri farkli gorunuyor bazi ureticilerde, hangisi daha onemli sanziman icin yogunluk mu viskozite mi? Sanziman dislilerinin motor parcalarina gore daha fazla basincta is gorecegini dusunursek yogunluk daha onemli gibi geldi bana.

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bilmedigimden soruyorum, bu iki yagin yogunlugu ayni viskozite degerleri farkli gorunuyor bazi ureticilerde, hangisi daha onemli sanziman icin yogunluk mu viskozite mi? Sanziman dislilerinin motor parcalarina gore daha fazla basincta is gorecegini dusunursek yogunluk daha onemli gibi geldi bana.
    bende uzmanı değilim o yüzden arkadaşın 80w90 kullanımında motorun çekişinin düştüğünü söylemesi ilginç geldi.miktarı ayarlıyamadığından şanzımanı zorluyordur.Vizkozitenin sıcaklık karşısında tepkisi yoğunluğa göre daha hızlıdır,aralarında doğrudan bir ilişki var.şanzıman kısmında motora göre daha fazla hareketli parça var.
    Aslında ikisi de önemli fakat yoğunluğun vizkoziteye göre daha ağır tepki verdiğinden dolayı burada kullanım şekli(alışkanlığı da)önemli bir faktör.10w40 emsali yerine yoğunluğu yüksek bir şanzıman yağı tercih edilirse bu sefer şanzıman'da ısı ve ilave yük altında çalışmasına neden olacak.
    Piyasada heralde talepler doğrultusunda üretilmiş 10w40 şanzıman yağı da var.Motosiklet üreticileri servis kitapçıklarında çoğunlukla motor ile şanzıman kısmında aynı yağ kullanılmasını öneriyor(2T hariç)optimum performansı verdiğinde ötürü mü ?yoksa yoksa oluşacak kafa karışıklığının önüne geçmek mi?
    Çünkü pratikte yarış takımları,profesyonel garaj veya kullanıcılara baktığımda motor yağı yerine şanzıman yağı tercih ediliyor.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende uzmanı değilim o yüzden arkadaşın 80w90 kullanımında motorun çekişinin düştüğünü söylemesi ilginç geldi.miktarı ayarlıyamadığından şanzımanı zorluyordur.Vizkozitenin sıcaklık karşısında tepkisi yoğunluğa göre daha hızlıdır,aralarında doğrudan bir ilişki var.şanzıman kısmında motora göre daha fazla hareketli parça var.
    Aslında ikisi de önemli fakat yoğunluğun vizkoziteye göre daha ağır tepki verdiğinden dolayı burada kullanım şekli(alışkanlığı da)önemli bir faktör.10w40 emsali yerine yoğunluğu yüksek bir şanzıman yağı tercih edilirse bu sefer şanzıman'da ısı ve ilave yük altında çalışmasına neden olacak.
    Piyasada heralde talepler doğrultusunda üretilmiş 10w40 şanzıman yağı da var.Motosiklet üreticileri servis kitapçıklarında çoğunlukla motor ile şanzıman kısmında aynı yağ kullanılmasını öneriyor(2T hariç)optimum performansı verdiğinde ötürü mü ?yoksa yoksa oluşacak kafa karışıklığının önüne geçmek mi?
    Çünkü pratikte yarış takımları,profesyonel garaj veya kullanıcılara baktığımda motor yağı yerine şanzıman yağı tercih ediliyor.
    Beni sasirtan belli bir ureticinin bu iki viskozitedeki yaginin yogunlugunun ayni iken viskozitesinin farkli olmasi oldu ama bu ureticiye ait bir ozellikte olabilir, ki adamlar da en altta tipik ozelligimizdir yazmislar.

https://www.bpet.com.tr/tr/detay/22/...bpet-sae-10w40
    https://www.bpet.com.tr/tr/detay/39/...80w-90-85w-140

gurcanozturk

ilk mesajımda vizkozite yazdım fakat ilaveyen yoğunluk olacak.eklediğin bağlantılara baktığımda yanlış olduğunu farkettim.evet ,üreticiye ait bir fark olabilir.
    80w90'nın 40c viskozitesi 150yazıyor
    80w90 motul 40c viskozitesi 100
    motulun sae 90 40c viskozitesi 100
    10w40 sae jaso 40c vizkozitesi 100.1 yoğunluk yoğunluk farkı 0.896-0.899

gurcanozturk bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bu motorum şanzımanı varmış ?

Burada konu sadece viskozite değil, yağların içerikleri de farklıdır. Kitapta ne yazıyorsa onu kullanmak gerekir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)