Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir Garip Yağ Ölçümü

Motovento
    REKLAM ALANI
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Evet arkadaşlar bu gün motorun yağ çubuğunu kontrol ettiğimde ki motor 3 gündür çalışmıyordu kısa bir panik :D Motorda yağ yok çubuk kuskuru, aha dedim motor yine yağ yakmaya başladı.Sonra yağ değişim km'sini kontrol ettim daha 2700km anca olmuş.Haah dedi şimdi hapı yuttuk.Öyle bakıyorum yok böyle bakıyorum yok motorda yağ yok.Bu gece uyuyamam şu saat itibari ile sök dedim geçmişine noktaçaktığımının tapasını sök. Tapayı söktüm ki yağ tapasına mıknatıs takmıştım motoru komple yaptırdığım gün bir dünya metal tozu var üzerinde ama sadece metal bakırımsı vs şeyler ne yağda var ne de mıknatıs üzerindeki tozların içerisinde yağı hep serviste değiştirttiğim için daha önce mıknatısta ne var vallahi hiç bilmiyorum ne kadar temizlediler onuda bilmiyorum, neyse, motul 7100 kullandığım için kırmızıdan sarıya dönmekte olan bir yağ kaba dolmaya başladı, motoru az biraz yatırıp yağı iyice akıttık resimdeki gibi 650 ml yağ çıktı.

Şimdi sormak istediğim bu motorlarda yağ filtresi yok süzgeç var acaba süzgeç tıkanmaya başlayınca karterde böyle az yağ gözükmesine sebep olur mu ?

Ayrıca motoru 2 dk çalıştırıp durdurduğumda içinde yağ varken yağ tapasının oradan duman çıkıyordu bu sorun mudur ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:27 ----------

@Kural [ Z ] senden yorumlarını bekliyorum :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Yağ değişimlerinde azıcık metal taneler çıkabilir normal ama sizinki mıknatıstan dolayı biriktiği için mi çok gözüküyor acaba bilemedim.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Motoru yeniden yaptıralı 11.000 km olmuş yinede bu kadar metal tozu normalmidir ?

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Yağının az gözükmesine sebep olan bişey yok. Çünkü yağın gerçekten azalmış. En az 350 ml yakmış/eksiltmiş motorun..

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağının az gözükmesine sebep olan bişey yok. Çünkü yağın gerçekten azalmış. En az 350 ml yakmış/eksiltmiş motorun..
    Şimdi motor komple yapılınca içine normalde 1.3 lt yağ koyulması gerekiyor servis bunu 1lt koyup geçtiyse ki en başından beri rodaj dahil 7100 koydurdum motora

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Servis 1 litre koyup geçmez. Gereken kadar koyar. Eğer 1.3 litre alıyorsa daha kötü,yarı yarıya yakmış.
    Başka sebeplere bakın.sübap keçelerine bakın,hava filtresine yüksek devirde yağ atabilir yada piston segman aşınmış olabilir.
    Her ne ise motorun yağını sık sık kontrol edin.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    eyvallah 2 lt yağ alıp kendim 1.4 lt koyup tekrar deneyeceğim ne olacak diye

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Olması gerekenden çok daha fazla metal tozu görünüyor. Mıknatısın tutabileceği metal parçaları ise genellikle şanzımandaki dişlilerin parçaları, yani motorun yağ eksiltmesi ile doğrudan bağlantısı olması ihtimalinin bununla ilgili olması düşünülebileceğinin aksine daha az. Yani sizin şu anda esasen iki ana probleminiz var. İlki şanzımandaki aşırı yıpranma, ikincisi motorda yağ eksiltmesi.

Şanzımandaki aşırı yıpranma sizin kullanım stilinizden, yanlış debriyaj kullanımı-vites değişiminden, toplanan motorda kasıntılı (gerçekten çok çok küçük değerlerden bahsediyorum) toplamadan, şanzıman içinde bozulan rulman ve yataklardan, bozulan bu rulman ve yatakların dişlilere zarar vermesinden, yanlış yağ kullanımından (sizin için bu şartlarda geçerli değil), aşırı zorlamalardan kaynaklanabilir.

İkincisi ise, eğer gözle görülebilen kaçak yoksa motorunuz bir şekilde bu yağı yakıyor demektir. Yeni toplanmış bir motorda Rodaj dönemi boyunca az da olsa eksiltme beklenen bir durum. Ancak motor yağ yakıyorsa (turbosuz tiplerde) sorunun temelde iki noktada ararız. İlki supap keçeleri, ikincisi piston-segman-silindir üçlüsü. Motor yeni yapıldı ise silindirin yanma odasında oluşmuş setin alınmaması veya yanlış segman ölçüsü de buna neden olabilir, segman kırıklarında metal tozu mıknatıs tarafından toplanabilir. Supaplar takılırken emme/egzoz supaplarının keçeleri birçok modelde birbirinden farklıdır, eğer karıştırılıp egzoz tarafına da emme keçesi takılırsa keçe deforma olarak hemen yağ sızdırmaya başlayacaktır (sizin motorunuz için aynı keçe kullanılıyor olabilir, kontrol etmeniz gerek). Aynı şekilde yeni keçe yuvasına gevşek oturmuş, bu farkedilmemiş olabilir ki inanılmaz yağ yakmaya ve hatta motorda çalışma sorunlarına neden olacaktır. Yine, supaplar monte edilirken aceminin tekine denk gelinir ise montaj esnasında supapları yerine takarken acele edip, supapların üst kısmındaki tırnak yuvasını keçeye güzelce sürtüp keçeyi deforme etmiş olabilir ki yine çok ciddi yağ eksiltmelerine neden olacaktır.

Üçüncü ihtimal ise motor yağını kendiniz koymadıysanız eksik koyulmuş veya uygun olmayan viskozitede yağ olması ihtimali. Bu durumda kaba bir yönlendirme olacak ancak en doğrusu 10W-40 gibi bir viskozitede motor yağı ile değişimi yaparak, sizin motosikletiniz için yaklaşık her 200km' de bir dikkatlice ölçüp durumu kontrol etmek doğru bir hareket olur. Böylelikle motorun yağa tepkisini görüp buna göre orjinal yağ viskozitesine geçme veya viskoziteyi arttırma kararını alabilirsiniz. Bu şekilde motordaki olası problemi de öngörmüş olacaksınız. Motor yağının yetkili serviste eksik koyulması ihtimali olamaz zannetmeyelim, bu gözler neler gördü Bunun da ihtimaller dahilinde olduğunu unutmayın.

Durum tespiti ve analizi yapabilmeniz için iki basit yöntem:
    1. Motor yağınızı tam olması gereken seviyeye, motordaki yağın birebir aynısı ile tamamlayın.
    2. Bujiyi sökün ve yağlanma durumunu kontrol edin, aşırı yağlanma varsa büyük ihtimalle motorunuz bir şekilde yağ yakıyordur. Yağlanma hiç yoksa büyük ihtimalle motor yağı eksik koyulmuştur.
    3. Motosikletinizi 200km kadar kullanın ve yağın çökmesi için en az 10dk bekleyin, güzel bir seviye ölçümü ile durumu kontrol edin. Eksiltme varsa bujiyi tekrar sökerek yağlanma kontrolü yapın.
    4. Eğer ki sonraki kontrolde seviye doğru ve buji yağsız ise yetkili servisin eksik yağ koyma ihtimali yüksek, firmanın Müşteri ilişkileri ile görüşün. Eğer ki seviye yine az da olsa azalmış ve bujide yağlanma var ise servisle tekrar iletişime geçin ve durumu izah ederek ısrarcı olun, motorun tekrar sökülmesini sağlamaya çalışarak arızanın giderilmesini isteyin.
    oldcockroach, Thesinner83, yokon ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Bu gün yağı olması gerektiği gibi doldurup dediklerine bir bakacağım ayrıca daha önce motor açıldığında şanzımanda aşınmalar olduğu söylenmişti bana ve son zamanda kazadan dolayı vites pedalı ayarı kaçınca bir süre vitesin tam oturmama vitesten düşme ve takıltı sesi çıkarma sorunları oldu vites pedalı ayarı düzelince o sorunlarda ortadan kalktı.

Yağ yakma sorunu olduğunda motor egzozdan güzel yanmadan dolayı oluşan suyu yine atar mı ?

İşin en kötü tarafı garanti biteli 2 ay olmuş ,kadersizliğin böylesi.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gün yağı olması gerektiği gibi doldurup dediklerine bir bakacağım ayrıca daha önce motor açıldığında şanzımanda aşınmalar olduğu söylenmişti bana ve son zamanda kazadan dolayı vites pedalı ayarı kaçınca bir süre vitesin tam oturmama vitesten düşme ve takıltı sesi çıkarma sorunları oldu vites pedalı ayarı düzelince o sorunlarda ortadan kalktı.

Yağ yakma sorunu olduğunda motor egzozdan güzel yanmadan dolayı oluşan suyu yine atar mı ?

İşin en kötü tarafı garanti biteli 2 ay olmuş ,kadersizliğin böylesi.
    Egzozdan su her zaman atılır, konunun yanma oranı ile ilişkisi pek yok(aslında çok fazla var, ama sizin sorunuzun cevabına göre doğru olan...). Özellikle soğuk havalarda kısa mesafelerde ve motor ilk çalıştırıldığında bir süre egzozdan su atılması çok normaldir. Soğuk egzoz + egzoz gazındaki su buharı, stop ettikten sonra egzozda atılmamış halde bekleyen gazın yoğuşmasına ve su birikimine, benzer şekilde de kısa mesafelerde soğuk egzozla aynı sonuca neden olur.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Yok zamanıma denk geliyor ya hep böyle. Bu gün castrol 10w-40 2lt yağ alıp deneyeceğim sürüş tarzımı değiştirmeden bakalım ne olacak.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağ eksiltme konusu bir yana motosiklet veya otomobil hiç bir aracımın yağ tapasında böyle birikim görmedim.

Bu motorda bir masraf olacak bence. İyi bir ustaya baktırmakta fayda var.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Yeni yap alıp bir deneyeceğim ne oluyor ne bitiyor bundan önceki değişimleri hep servis yaptı metal tozunu görmüş olmaları lazım ama birde kendim bir daha kontrol edeceğim artık

Tapa açıkken bir miktar duman çıkması olağandır.yağ buharı.Fakat fazla çıkıyorsa segman kaçağı olarak değerlendirilebilir.Yağ eksiltmesinin bir çok nedeni olabilir.
    keçe ve conta kaçağı olmadığından eminsen iki seçenek var;
    1-Subap keçeleri yağ eksilmesine neden olur
    2-piston segmanlarının veya silindir duvarının limitlerin üzerinde aşınması(Subap keçe arızasına göre farkı egzoz'dan gri,mavi duman çıkar)

mıknatısa yapışan metal tozları haricinde bakırımsı parçalar gördüğünü yazmışsın.eğer mıknatıs tutmuyorsa bakır veya bronz ise kranktan şüphelenebilirsin

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tapa açıkken bir miktar duman çıkması olağandır.yağ buharı.Fakat fazla çıkıyorsa segman kaçağı olarak değerlendirilebilir.Yağ eksiltmesinin bir çok nedeni olabilir.
    keçe ve conta kaçağı olmadığından eminsen iki seçenek var;
    1-Subap keçeleri yağ eksilmesine neden olur
    2-piston segmanlarının veya silindir duvarının limitlerin üzerinde aşınması(Subap keçe arızasına göre farkı egzoz'dan gri,mavi duman çıkar)

mıknatısa yapışan metal tozları haricinde bakırımsı parçalar gördüğünü yazmışsın.eğer mıknatıs tutmuyorsa bakır veya bronz ise kranktan şüphelenebilirsin
    Orada bir eksiklik yapmışım mıknatısa yapışan metal tozu hariç hiç bir başka metale rastlamadım emin olmak için yağa baktım güneş ışında hiç bir parlama vs yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:51 ----------

Şimdi servis formuna baktığımda motor 2. kez tekrar toplandığında 1.3 lt konması gerekirken sadece 1 lt 7100 yağ konmuş tahmin ettiğim gibi.

evet,doğrudur.yağ değişimi ve motor sıfırlama sonrası konulan yağ miktarları farklı olur.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    evet,doğrudur.yağ değişimi ve motor sıfırlama sonrası konulan yağ miktarları farklı olur.
    Alakası dahi yok. Bunu kim neden söylediyse bilin ki külliyen yalan!

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanma kılavuzunda öyle yazıyor.

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal yağ değişimlerinde motor içindeki yağı tamamen boşaltabilmeniz olası değildir.silindir üst kapağında,blok, silindir duvarlarında ,şanzımanda motorun içinde bir miktar yağ kalır.Üretici bu miktarı hesaplayarak servis kitapçığında size koymanız gereken yağ miktarını belirtilir.Yağ değişimlerinde x lt ,demontaj sonrası xx lt.Hatta(seviye cubuğuna yansımayabilir de) yağ ile birlikte filtre değişimlerinde dahi bu miktar farklıdır.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Normal yağ değişimlerinde motor içindeki yağı tamamen boşaltabilmeniz olası değildir.silindir üst kapağında,blok, silindir duvarlarında ,şanzımanda motorun içinde bir miktar yağ kalır.Üretici bu miktarı hesaplayarak servis kitapçığında size koymanız gereken yağ miktarını belirtilir.Yağ değişimlerinde x lt ,demontaj sonrası xx lt.Hatta(seviye cubuğuna yansımayabilir de) yağ ile birlikte filtre değişimlerinde dahi bu miktar farklıdır.
    Bunları biliyorum merak etmeyin, önceki mesaja sebep olan yazıda sanki az koyulması gerekiyormuş izlenimi duyduğum için o şekilde yazdım. Benim hatam da bunu belirtmemiş olmak tabi ki. Esas olan motora bunu bilmeden yağı eksik koyan usta geçinen vatandaş. Her şekilde servis hatası var demektir. Ya miktarı yanlış koydular, ya da en basit ama komik kısmı faturaya yanlış miktar girdiler ve motor gerçekten yağ eksiltiyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)