Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha MT-25 15W-50

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Fazer 800 ABS
    Herkese merhabalar saygıdeğer forum üyeleri, geçen hafta Ankaradan 4200 km de 2020 Model bir MT-25 satın aldım Motoru Çorum'a götürmeden önce dedim 5bin bakımınıda yapayım hem 2. el alıyorum kafam rahat olsun neyse Yamaha Baydar a bıraktım full sentetik yağ ve yağ filtresi değiştir diyerek noter işlemlerini hallettim geldim motoru araca yükleyip Çorum'a gittim.Eve varınca tesadüfen servis kağıdı gözüme çarptı bir baktım 15W-50 koyulmuş.Şimdi sorun şu önümüz kış kaldı ki Çorum yaz kış serin bir yer ha kışın neredeyse hiç kullanmayacağım ama bu yağ bu iklimde motora zarar verir mi kafamı çok rahatsız ediyor Yamalube 15W-50 özelliklerine baktığımda yüksek RPM çeviren motorlar için falan deniyor bu yüzden mi koydular acaba fikirleriniz benim için önemli.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Hayır yağ zarar vermez fakat siz verebilirsiniz. Zarardan kastım da motosikleti ısıtmadan yürümek. Sadece motor soğukken daha uzun sürede ısınır o kadar. Motorunuzu kullanmadan önce ısıtırsanız hiç sorun olmaz.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    ısıtmadan yüklenmiceksin buna dikkat et.yakıt tüketimin yükselebilir normaldir.r25 için antalyada bu 15 50 oranını kullanıyorum tabi burda artı olarak geri dönüyor.daha geç motor ısınıyor vites geçişleri çok daha hissedilir oluyor sesi değişiyor.tabi bu antalya değerleri soğuk havada bu değerler tam tersi olucaktır.bence şu an daha soğuklar gelmedi bakım süresince bin derim zamanı geldiği zaman 10 40 ile değiştir

Motosikleti
    Fazer 800 ABS
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ısıtmadan yüklenmiceksin buna dikkat et.yakıt tüketimin yükselebilir normaldir.r25 için antalyada bu 15 50 oranını kullanıyorum tabi burda artı olarak geri dönüyor.daha geç motor ısınıyor vites geçişleri çok daha hissedilir oluyor sesi değişiyor.tabi bu antalya değerleri soğuk havada bu değerler tam tersi olucaktır.bence şu an daha soğuklar gelmedi bakım süresince bin derim zamanı geldiği zaman 10 40 ile değiştir
    Yaza kadar ısıtarak kullanmam sorun teşkil etmez diyorsunuz teşekkür ederim.Viskozite deneylerinde daha kalın olduğu için geç yağlıyor falan deniyor hele ki soğuk yerlerde hava sıfırın altına düştüğü zaman hiç kullanmamak iyi olacak o halde.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Geç yağlamayı dediğimiz gibi motorunuzun hararet göstergesi de var zaten en azından bir iki diş ısıtırsanız hiçbir soruj kalmaz. 0ın altına düştüğünde de ısıttıktan sonra bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ülkemizin hava şartları çok soğuk ya da aşırı sıcak olmadığı için çok fark etmeyecektir bile.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Hangi zihniyet 2020 model bir motosiklete 15-50 yağ koyar yahu ? Adamlar ellerinde kalan yağları bitiriyor herhalde. 10w40 candır gerisi yalandır

Motosikleti
    Fazer 800 ABS
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geç yağlamayı dediğimiz gibi motorunuzun hararet göstergesi de var zaten en azından bir iki diş ısıtırsanız hiçbir soruj kalmaz. 0ın altına düştüğünde de ısıttıktan sonra bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ülkemizin hava şartları çok soğuk ya da aşırı sıcak olmadığı için çok fark etmeyecektir bile.
    Teşekkür ederim tavsiyelerine uyacağım

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi zihniyet 2020 model bir motosiklete 15-50 yağ koyar yahu ? Adamlar ellerinde kalan yağları bitiriyor herhalde. 10w40 candır gerisi yalandır
    Sormayın valla canım sıkıldı ucuz birşey de değilki tekrar alıp değiştireyim hemen idare edecez artık zaten Yamaha servislerinin içeri sokmamaları ayrı bir saçmalık değişip değişmediği bile meçhul

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Alıntı ChopperZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaza kadar ısıtarak kullanmam sorun teşkil etmez diyorsunuz teşekkür ederim.Viskozite deneylerinde daha kalın olduğu için geç yağlıyor falan deniyor hele ki soğuk yerlerde hava sıfırın altına düştüğü zaman hiç kullanmamak iyi olacak o halde.
    ortam çalışma sıcaklığıyla alakalı bir durum.antalyada eksi dereceler olmuyor 10 40 genel olarak ince kalıyor.yağın akışkanlık derecesi ve ısınma süresi uzun olucak olay bu.5000kmde bi zaten yağ değiştir çorum soğuktur diye tahmin ediyorum orası için 10 40 tabiki çok daha iyi olucaktır.

Motosikleti
    Honda SES 150 Dylan
    Bende iki ay önce 2018 model aldım, aldığımda 18k kilometrede idi biraz bindim 20.000 bakımı geldi, antalya servise götürdüm bakımını yaptırdım, ne lanet bir yağ koydularsa 5000km yapmış yağda ve benim ilk vitesli motor kullanma acemiliğimde bile şıkır şıkır geçen vitesler şimdiki yeni yapda geçmiyor, bazen vites düşürürken sık diye yerine oturmayıp arada kalıyor, debriyajı hafif salınca oturuyor. 300-400km daha bineyim yağı kaliteli birşeyle değiştiricem, senin sıkıntına gelirsek 15-50 daha 5000km deki bir motor için antalya sıcağında bile aşırı kalın bir yağ kaldıki çorum gibi soğuk yerler için motor ısınana kadar boşuna fazla aşınma yaşatır, boşalt kaliteli bir tam sentetik 10-40 yağ ile değiştir. Anladım ki yamahanın yağıda servisleri gibi kalitesiz.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Hasan7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende iki ay önce 2018 model aldım, aldığımda 18k kilometrede idi biraz bindim 20.000 bakımı geldi, antalya servise götürdüm bakımını yaptırdım, ne lanet bir yağ koydularsa 5000km yapmış yağda ve benim ilk vitesli motor kullanma acemiliğimde bile şıkır şıkır geçen vitesler şimdiki yeni yapda geçmiyor, bazen vites düşürürken sık diye yerine oturmayıp arada kalıyor, debriyajı hafif salınca oturuyor. 300-400km daha bineyim yağı kaliteli birşeyle değiştiricem, senin sıkıntına gelirsek 15-50 daha 5000km deki bir motor için antalya sıcağında bile aşırı kalın bir yağ kaldıki çorum gibi soğuk yerler için motor ısınana kadar boşuna fazla aşınma yaşatır, boşalt kaliteli bir tam sentetik 10-40 yağ ile değiştir. Anladım ki yamahanın yağıda servisleri gibi kalitesiz.
    Merhaba,
    Vites geçmedi demişsiniz, yüksek gürültülü bir ses ve tık gibi bir ses, vitesin geçmediğini fark etmek ile ilgili bir durum mu oldu ?
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    MT-25'e 15W50 konulması saçmalık. Zamanında benim R25ime koymuşlardı ama şimdiki kafam olsa koydurmazdım. Daha önceki yağ 10W40 Motul 7100 dü. 15W50 Yağ koyunca motorun geç devirlendiğine şahit oldum. 15W50 Antalya şartları için bile fazla. Ülkemiz için en uygun viskozite 10W40. Eksi derecelerde marş basmayın motorun ömrü kısalır. Motorun ömrünü kısaltan en büyük etmen soğuk çalıştırma. E onda da yağ koruyamayacak. Bütçe toparlayınca yağı değiştirin en iyisi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    o motora o yağ çok kalın 5 30 veya 10 30 ideal hadi bunlar da olmadı 10 40

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    hocam 15w50 demek -15 dereceden +45-50 dereceye kadar kullanabilirsin demek. çorumda hava -15 dereceye kadar düşüyor mu?
    10w40 koydursaydın -25 dereceden +40 dereceye kadar kullanabileceksin demektir. aradaki fark budur.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler