Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Mondial Tam Otomatik Cub,Yokuş Performansı

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar selam,

Yeni aldığım Mondial Sfc 100cc tam otomatik cub ile ilgili bir durumu paylaşmak
    istedim.110 km tamamladım.Rampa ile ilgili ilginç gördüğüm bir durumla karşılaştım.
    50cc Arora Toros scooter ile karşılaştırdığımda bu cub motorun yokuş performansı
    daha iyi ama hızlandığım sürece.Yani hızlanıp 2 motorla da rampaya girildiğinde
    tartışmasız Mondial cub daha iyi çekiyor.Arora Toros ile 40 km hızla çıktığım fazla
    dik olmayan yokuşu bu cub 60 km ile çıkıyor.125 kiloyum ve 5 kiloluk 46 litre çanta var.
    Benim çözemediğim, hızlanma imkanı olmadığı zaman cub motorun çekmemesi.

Şöyle ki,

Bulunduğum siteden caddeye çıkan 15 metrelik bir rampa var ve çıkmadan önce hızlanma
    imkanım yok.Kapı açılır açılmaz rampa başlıyor.Arora 50cc bu yokuşu tam gaz verdiğimde çıkarken
    yeni aldığım 100cc cub tıkanıyor ve ayaklarımı yere koyarak çıkmak zorunda kalıyorum.Rampa çekiş
    sorunu desem yukarıda açıkladım hızlanma imkanı olduğu sürece böyle bir sorun yok.Ama hızlanamadığım
    sürece rampada takılıyor.Bunun dışında cub ile ilgili şikayetim yok,benzin durumu scooter ile
    karşılaştırıldığında az yakıyor.Düz yol performansı da iyi.Biraz araştırma yaptığımda tam otomatik
    cub motorlar ile ilgili rampa çekiş sorunları bildirilmiş ama benim durumum farklı gibi.
    Bu hızlanmadan yokuş çıkmama sorunu motor açıldıkça çözülür mü?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Öncelikle şunu söyleyeyim, 125 kg ağırlık ve çantalarla birlikte sıfır km, rodajı henüz tamamlanmamış bir Çin motorunda bu tarz denemelerin sonucu iyi olmayacaktır. Bu kullanım tarzıyla motor bir senede dağılır gider.

Sorunun cevabı tekerlek çapı ve ağırlıkta. Buna tamamlanmamış rodajı da ekleyebiliriz. Daha büyük tekerlek çapına sahip olan cub motor hız almadan yokuşta zorlanır.

Cevap için teşekkürler.Sadece bir kere hız alarak bir yokuşu 60 km hızla çıktım ve bir kere de düz yolda basıp 80 km hıza rahatlıkla ulaşınca gazı bıraktım.Rodaj kurallarına uymaya çalışıyorum.Çoğunlukla 30 km veya 40 km hızı geçmiyorum.Ama siteden çıkarken rampa olduğu için mecburen zorlamak zorunda kalıyorum.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Dişli oranı ve otomatik vites olayında dişli yok ama sanki şijayetiniz yükzek vitesle yokuşta kalkan motor gibi..

Alıntı yukirunner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap için teşekkürler.Sadece bir kere hız alarak bir yokuşu 60 km hızla çıktım ve bir kere de düz yolda basıp 80 km hıza rahatlıkla ulaşınca gazı bıraktım.Rodaj kurallarına uymaya çalışıyorum.Çoğunlukla 30 km veya 40 km hızı geçmiyorum.Ama siteden çıkarken rampa olduğu için mecburen zorlamak zorunda kalıyorum.
    Basit bir şekilde bu sorunu çözebilirsiniz, ön dişliyi 1 diş küçüğüyle değiştirin yokuşta performansı artacaktır. 15 dişli varsa 14 dişliye, 14 dişli varsa 13 dişliye çevirin.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Devri arttırmaya fırsatı mı olmuyor?

Devir derken hız arttırmayı mı kastediyorsunuz?Tam otomatik cub.Daha önce hiç düz vitesli araba veya motor kullanmadığım için debriyaj,devir bunları bilmiyorum.Ama şöyle birşey dikkatimi çekti.Arora 50cc motora bahsettiğim rampayı çıkmadan önce gaz vermeye başladığımda hız göstergesi hemen yükseliyor ama bu yeni cub motorun hız göstergesi bahsettiğim rampa başladığında gaz verdiğimde yükselmiyor.0 olarak kalıyor.Ama huzlanma imkanı olan rampalarda veya düzyolda cub motorun hız göstergesi yükselmeye başlıyor.Hız alamadan yokuş tırmanmak zorunda kaldığımda cub motor gaz yiyor ama hız göstergesi 0 dan yukarı çıkmıyor.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Tam otomatik cup motor nasıl oluyor ? bunların hepsi vitesli ama mekanik debriyaj yarı otomatiktir.. sorununuza gelince 2. vitesle kalkış yapmaya çalışıyor olabilirsiniz , debriyaj kaçırıyor olabilir , dişli oranları ekonomi odaklı ise yokuşlarda zorlanabilir ki siz 125 kilo ile tek başınıza motorun taşıdığı max yüke yakınsınız..

Merhaba,
    Cub motorlar genellikle yarı otomatik oluyor ama benim model tam otomatik yani sol ayak tarafında kesinlikle vites pedalı yok ve sol elcikte de manet yok.Yani scooter gibi kullanılıyor tek farkı arka frene sağ ayakla basılıyor Çok detaylı araştırmıştım alırken yoksa vitesli kesinlikle kullanamam.

Motorun zincirli, dişli sistemli otomatik cup. Yani cvt şanzıman değil. Anlattığın duruma binaen yazıyorum 125 kg sin, motor yokuşta debriyajı kavrayamıyor. Yani motor şöyle bir tepki veriyor ; sanki yokuşu 2.viteste yokuşu çıkmaya çalışıyormuşsun gibi tepki veriyor yani tork yetersiz geliyor. Bunu yenmen içinde ön dişliyi ufalttıracaksın. Debriyaj ayarıda bozuk olabilir oda bir etki, ama büyük ihtimalle ön dişli senin şartlarını karşılamıyor. Bende kuba rainbow cup aldığımda torku düşük gelmişti direk ön dişliyi 1 diş küçüğünü takmıştım torku yerine gelmişti.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hocam konudan bağımsız olarak yaşınızı ve boyunuzu bilmiyorum ama 125 kg olmak pek iyi değil. İleride kalp damar hastalıklarından muzdarip olmamak adına uygun bir diyet ve sporla kilo vermenizi tavsiye ederim. S..tiredin motoru, bugün 100 cc olur 2 gün sonra 1000 cc. Sağlığınız daha önemli.

1.93 boy 40 yaş.Ağır depresyon hastasıyım 20 senedir kullandığım ilaçlar kilo aldırıyor.Artı 20 sene aralıksız sigara içtikten sonra bıraktım ve 2 senede 20 kilo aldım.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    1.93 boy 40 yaş.Ağır depresyon hastasıyım 20 senedir kullandığım ilaçlar kilo aldırıyor.Artı 20 sene aralıksız sigara içtikten sonra bıraktım ve 2 senede 20 kilo aldım.
    Ne güzel darısı benim başıma, ben de 40 yaşımdayım 27 senedir sigara içiyorum.

Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun zincirli, dişli sistemli otomatik cup. Yani cvt şanzıman değil. Anlattığın duruma binaen yazıyorum 125 kg sin, motor yokuşta debriyajı kavrayamıyor. Yani motor şöyle bir tepki veriyor ; sanki yokuşu 2.viteste yokuşu çıkmaya çalışıyormuşsun gibi tepki veriyor yani tork yetersiz geliyor. Bunu yenmen içinde ön dişliyi ufalttıracaksın. Debriyaj ayarıda bozuk olabilir oda bir etki, ama büyük ihtimalle ön dişli senin şartlarını karşılamıyor. Bende kuba rainbow cup aldığımda torku düşük gelmişti direk ön dişliyi 1 diş küçüğünü takmıştım torku yerine gelmişti.
    teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:26 ----------

Zyban kesinlikle öneririm.Nikotin bantı ve sakızı bana etki etmedi.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Dostum insani olarak depresyon hastası olmanıza üzüldüm. Bırak motosiklet 20 ile çıksın rampa kaç metre ki? İstanbul'da isen gel bize takıl iki muhabbet edelim. Bahçemiz müsait boş kaldığında gel otur takıl. Youtube videolarım da görülen bahçe. Benim olmam şart değil abim var kardeşim var komşularım var illa biri kafana uyar.

Teşekkürler iyi dilekleriniz için.Youtube kanalınız hangisi?

Motosikleti
    falcon flash 100
    Teşekkürler iyi dilekleriniz için.Youtube kanalınız hangisi?

bu videomda diğer bazı videolarım da görülen bahçe,bazı gezi yazılarımın ilk fotoğraflarında da görülüyor.

Motosikleti
    2011 c8 Crypton & 2013 xmax250
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu videomda diğer bazı videolarım da görülen bahçe,bazı gezi yazılarımın ilk fotoğraflarında da görülüyor.
    İsmet abi maşallah sağlam motosikletmiş..2012de kuba leopar 100cc vardı..üstüne titrediğim halde çamurluk,plakalık,sinyal grubu,zincir muhafaza vs. kopardı..300+300km geziye giderdim..150km'den sonra şişer sallanırdı..siz gezilerinizi genelde akşam yada akşamüstü yapmanızın sebebi bumu..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)