Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çelik fren hortumları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Merhabalar,

Motosikletim 2016 model Honda CB500F. Araştırdığım zaman piyasada hazır ürün bulamadım ve bildiğim kadarıyla özel olarak üretilebilen bir şey; motosikletim için çelik fren hortumu nerede yaptırabilirim?

Hazır yabancı ürünler EUR 80-100 civarı fiyatlara satılıyor gibi ve aslen çok basit bir şey diye düşünüyorum; hortum ve banjo bağlantılara sahip ve monte etmeyi bilen birisi çok daha uygun fiyata halleder herhalde? (Sorun fiyatı değil aslında: Benim motosikletten çok fazla olmadığı için bu tip aksesuarları piyasada pek bulunmuyor, ondan yaptırayım diyorum...)

Bir yönlendirmeniz olabilir mi acaba?

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Merhaba, zor bir şey değil fakat banyo malzemesi diyecek kadar da kolaya indirgemek doğru olmaz. Çünkü iki ürün arasinda mukavemet farkı var. Her şeyden önce şunu sormak istiyorum, neden çelik fren hortumu takmak istiyorsunuz?

Genelde çelik fren hortumuyla alakalı bir yanılgı var. Çelik hortumlarının tek avantajı sistemin daha hızlı soğuması ve daha zor ısınması. Yani piste falan çıkmıyorsanız gerek olan bir mevzu değil. Standart yollarimizda ne kadar performanslı kullanabileceksiniz ki?

Yine de ille taktırcam diyorsan, bu hortumlarin standartları nedir onları öğrenip Turkiye’de o hortumlardan bulalım.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    oto sanayi de hortum rakor işi ile uğraşan yerler yapıyor aslında zamanında yaptırmıştım ve piyasada satılanlardan çok çok daha ucuza yapmıştı ve kaliteli iş çıkartıyorlar tertemiz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Celik fren hortumu hakkinda en cok duydugum geri bildirim:

"Celik fren hortumu taktim. Frenler bir nebze iyilesti..."

Daha kimsenin "celik fren hortumuna gectim ve frenler eskisine gore bariz daha iyi" dedigini duymadim...

Ama olayin teknik yonu hakkinda hemen hemen hic bir bilgim yok. Kullandigim motosikletlerde var miydi yok muydu onu bile bilmiyorum...

Bence, 80-100€ fiyat çok iyi fiyat. Sen burdaki fiyatları görsen :D Çin mallarını 240tl den satıyorlar 122cm'sini. Diğer konu hakkında bir bilgim yok. Şöyle bir şey buldum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, zor bir şey değil fakat banyo malzemesi diyecek kadar da kolaya indirgemek doğru olmaz. Çünkü iki ürün arasinda mukavemet farkı var. Her şeyden önce şunu sormak istiyorum, neden çelik fren hortumu takmak istiyorsunuz?

Genelde çelik fren hortumuyla alakalı bir yanılgı var. Çelik hortumlarının tek avantajı sistemin daha hızlı soğuması ve daha zor ısınması. Yani piste falan çıkmıyorsanız gerek olan bir mevzu değil. Standart yollarimizda ne kadar performanslı kullanabileceksiniz ki?

Yine de ille taktırcam diyorsan, bu hortumlarin standartları nedir onları öğrenip Turkiye’de o hortumlardan bulalım.
    Selam, banyo değil "banjo" yazmıştım yalnız? (Türkçesini bilmiyorum, "banjo fittings")

Seneye motosiklet 5 yıllık olacak, 5 yıldan sonra komple hortumları değiştirmek istiyorum, değiştirmişken de çelik olsun dedim. Pist veya agresif kullanımla alakası yok. Manetteki his de bir tık iyi oluyor diye biliyorum, işime yarar doğrusu...

Dış çapı tuttursak yetmez mi? Olmadı parçayı söküp ölçü almak gerekir...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:18 ----------

Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oto sanayi de hortum rakor işi ile uğraşan yerler yapıyor aslında zamanında yaptırmıştım ve piyasada satılanlardan çok çok daha ucuza yapmıştı ve kaliteli iş çıkartıyorlar tertemiz
    Evet ben de öyle duydum da kimlere gidebilirim bu iş için onu sorayım istedim... (İstanbul'dayım.)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:19 ----------

Alıntı gezginkral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence, 80-100€ fiyat çok iyi fiyat. Sen burdaki fiyatları görsen :D Çin mallarını 240tl den satıyorlar 122cm'sini. Diğer konu hakkında bir bilgim yok. Şöyle bir şey buldum
    Teşekkürler, bakarım kimmiş bu Moto Master?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Teki fayda olarak bunu yazmis:

I have them so my angry ex-girlfriend can't cut them through.
    ero__ bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teki fayda olarak bunu yazmis:

I have them so my angry ex-girlfriend can't cut them through.
    Daha az esneme hareket olacağı için daha uzun ömürlü de olabilir. (Her türlü beş yılda bir değiştirsem iyi olur kafasındayım, kaliperi de iki hortum değişikliğinde bir komple elden geçirmek gerekir de oraya daha çok var...)

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    @Cyan abi sanırım geçen yıl konusunu açmıştım. Motoonline'dan yaptırabilirsin. Benim motosikletin ölçüleri yoktu ve benim motosikletim Manisa'da olduğundan ben kendim ölçüleri verip sipariş etmiştim.

Sen İstanbul'dasın kendin gidip ölçtürebilirsin yerlerinde ama önce gün almanı tavsiye ederim. Yapan ustaları orada değilse uğraşırsın.

Konu bağlantısı: http://www.motosiklet.net/forum/moto...-siparisi.html
    Cyan ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Cyan abi sanırım geçen yıl konusunu açmıştım. Motoonline'dan yaptırabilirsin. Benim motosikletin ölçüleri yoktu ve benim motosikletim Manisa'da olduğundan ben kendim ölçüleri verip sipariş etmiştim.

Sen İstanbul'dasın kendin gidip ölçtürebilirsin yerlerinde ama önce gün almanı tavsiye ederim. Yapan ustaları orada değilse uğraşırsın.
    Teşekkürler, inceleyeyim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha az esneme hareket olacağı için daha uzun ömürlü de olabilir. (Her türlü beş yılda bir değiştirsem iyi olur kafasındayım, kaliperi de iki hortum değişikliğinde bir komple elden geçirmek gerekir de oraya daha çok var...)
    Sahsen 5 senede bir hidroligi degistiriyorum

Problem cikarmazsa 20 yil sonra degistiririm belki

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Daha kimsenin "celik fren hortumuna gectim ve frenler eskisine gore bariz daha iyi" dedigini duymadim...

Ama olayin teknik yonu hakkinda hemen hemen hic bir bilgim yok. Kullandigim motosikletlerde var miydi yok muydu onu bile bilmiyorum...
    Çelik olmayan hortumlarda hidrolik basıncının bir kısmı genişleyen hortum tarafından çalınır. Balataya etki etmesi gereken basınç azalır. Bu da fren gücünde azalma olarak geri döner. Elbette fren tertibatında pek çok bileşen vardır ve hortum bunlardan sadece biridir. 1290'ı bırakın 125 Duke bile kaliteli disk, kaliper, çelik hortumlar ve fren merkezi sayesinde sınıfının ötesinde bir fren performansına sahiptir. Superduke'u saymıyorum bile.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor

yeni hortum takarken hidrolik değiştiği için iyileştiğini hissetmiştir

[QUOTE=Cyan;4570937]

sanayide rekor denilsede fransızcadan geçme rakor'dur.çelik fren hortum ve bağlantıları alıp,birleştirdikten sonra iş bitmiyor.malesef çoğunlukla bu şekilde yapılıyor olsada o hazırlanmış fren hortumunun montaj yapılmadan önce test yapılması gerekli.yurtdışı (80-100avro)marka olarak satılan ürünler testi yapılmış ,garantili.İlave olarak tecrübe ettiğim husus ;fabrika çıkışı önde çelik fren hortumu ,arkada ise klasik tip fren hortumu vardı. Arkadaki hortumu çelik ile değiştirdim fren hissiyatı değişti,rahat edemedim ve orijinale döndüm.hortumun getirisi misal %20 ise alt merkez değil sadece büyük pistonlu bir üst merkez taksan getirisi çok daha fazla olur.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Sahsen 5 senede bir hidroligi degistiriyorum

Problem cikarmazsa 20 yil sonra degistiririm belki
    Ben ort. senede bir değiştiriyorum. İstanbul gibi nemli bir yerde (son iki haftadır iki gün hariç ort. %70-80 oldu) aslında senede iki daha iyi olabilir. Motosiklet dışarıda duruyor ve yaz-kış kullanılıyor. Kışın kapalı kuru ortamda saklanan bir motosiklet için fren sıvısı değiştirme periyodu daha sık olur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hidroliğin durumuna ve fren hissine göre değiştiriyorum... Arka fren hidroliğini bir sene içinde değiştirdim mesela. Çok çabuk koyulaşmıştı. Ön hala iyi durumda.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Eğer sürekli 250 km den aniden 70 km ye düşmeniz gereken şekilde fren kullanıyorsanız ve bunu 40-50 km boyunca yapıyorsanız çelik fren hortumları işe yarıyor.
    Onun dışında bir faydasını görmedim.
    Mesela 20 dakikalık pist seanslarında normal fren hortumları yüzünden frene erken basmak zorunda hiç kalmadım.
    Ya da bilindik tabirle frenlerim boşalmadı.
    Hidrolik yağı değişimini piste sık girdiğim zamanlarda çok sık değiştiriyordum ama normal kullandığım motosikletlerde 4-5 yıl değiştirmeye gerek yok.
    Yine de tedbir olsun diye kullanım kitapçığına sadık kalarak 2 yılda bir değişim yapabilirsiniz.
    İçiniz rahat olur.
    Gerisi,gereksiz masraf!
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Hidrolik yağı değişimini piste sık girdiğim zamanlarda çok sık değiştiriyordum ama normal kullandığım motosikletlerde 4-5 yıl değiştirmeye gerek yok.
    Yine de tedbir olsun diye kullanım kitapçığına sadık kalarak 2 yılda bir değişim yapabilirsiniz.
    İçiniz rahat olur.
    Gerisi,gereksiz masraf!
    Siz öyle bilin

pistlerde mücadele veriyorsan(dirtbike,ss) 20 ila 50 saat diyelim,tamam.fren sıvısını üreten adam ve motosiklet servis kitapçığı
    100km'de bir kontrol edin 2 yılda bir değiştirin diyor.o kısım ne olacak?fren sıvısını değiştirme nedenin önceliğin ısıdır,nem değil.dediğiniz gibi kısa süre içersinde hidrolik sulanıyor nem giriyorsa o fren merkezinde sıkıntı oluşması işten bile değil[COLOR="Silver"]

Motosikleti
    MT25 2016
    çeliğe geçince abs sıkıntı yaratmasın?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler