Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter için balans şart mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Dostlar selamlar, 150cc, 130/60-13 lastiklere sahip bir scooterım var. Lastiklerinin değişim zamanı geldi ancak üniversite sebebiyle Ispartadayim ve burada motosiklete balans yapan tek bir insan yok. Michelin'i aradım Pirelli'yi aradım hiçbiri yapmıyor. Antalyaya gidecegim mecbur. Geçen ustayla konuşurken laf arasında bunlar için balansa gerek yok dedi ancak emin olamadım. Uzun yol yapacağım, motoru zorluyorum. Sizin tecrübeleriniz nedir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Mantıken teker ağırlığı ve çapı küçük olduğu için balans yapma ihtimalide az olur. Bence bir lastikçiye taktırıp bakın gidişinde bir terslik yoksa kullanılır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:32 ----------

Birde sonradan aklıma gelen bir şey var. Bisiklet jantlarını bir mile bağladıktan sonra çevirerek gözle balansını kontrol ediyorlar. Sapma olan yeri kalemle işaretleyip düzeltiyorlar. Aynı prensip motor jantı içinde geçerli

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Lastik takılırken;

1. Lastiğin dönüş yönüne (lastik üzerinde belirtilmiştir, desenle ilgisi yoktur)

2. Lastik üzerindeki SARI RENKLİ NOKTA nın janttaki supapa denk gelmesine dikkat edin.

Evet, özellikle 70-90 km/h hızlarla giderken gidonda ve motosikletteki titreşim aşırı şekilde artabilir. Örneğin; benim msx125' in ön tekerine 60 gr ağırlık eklendi. Lastik yeni değil, bu normal de değil ama malesef öyle.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Yüksek hızda dönen bütün elemanlar için balans şarttır.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    acaba sokakta kaç kişinin balansı var?
    Sanki 200 km/h ye çıkıyoruz.
    evet tüm tekerler için balans şart. ama küçük hacimli mororlar çok aşırı hızlı gidemedikleri için zaten bi sıkıntı olmuyor.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Lütfen okuyalım adam demiş ki uzun yol yapacağım, zorluyorum. Balans her hızda olmaz rezonansı vardır. Kendi durumuna göre belli hızlarda ortaya çıkar. Misal 65 km, 130 km gibi. Yarattığı titreşim bağlandığı yerleri bozar.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Lastiğim patladı lastikçiye gittim lastiğe çizgi yaptım aynı yere denk gelsin diye sonra lastik sökülünce içinden bu lastiğin yanaklarına sürülen yapışkanın bilye gibi olup döküldüğünü gördüm sonra lastiği tamir edilip lastiği taktıktan sonra sehbaya aldım 6. viteste deviri 10K 11 K ya dayandırdım eksiden olan sallama kesildi.O kadar ağırlıkta 10 gr etmeyecek ağırlık lastiği böyle silkeliyorsa balans şart.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)