Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Paçamdan arıza akıyor, scooter ..

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Sym st125, sym symphony150s, sym orbit 2
    Merhaba motorcu dunyasi , umarim iyisinizdir ve umarim salgindan etkilenmezsiniz. Salgin sebebiyle toplu ulasim riskli olunca ben de acele edip bi scooter almak zorunda kaldim. Cunku annem evde ameliyatli yatiyor malesef.

Gittim ikinci el bir sym symphony sr125 2015 aldim. Size motora binerken neler yasadigimi, motorla aramdaki iletisimi anlatacagim. Scooter 22k binilmis, disarida birakilmis. Egzos borusunda korozyon ve gidon tuslarindaki sertlikten bunu anlamak cok zor degil.

On taraftan bahsedeyim hemen. Duruyoruz, Gidonu duz tutarken hafif sola ya da saga kirinca bi zorlanma oluyor. Dusuk hizda ilerliyoruz, iki yone hafif donerken motor duz gitmek istiyor. Viraja giriyoruz ve bi bakmisiz yolun disinda viraj bitiyor. Motor istedigim cizgide gitmiyor donerken. On amortisorlerimiz ise tas gibi. Ustune basinca 2 cm zor iniyor. Son gaz acinca 1 cm aciliyor. Sag pistonda yag yok ama sol pistonda yaglanma var. Az bir yaglanma. Evet bi bakayim ne ayak lan bu on taraf dedim, koydum ayaklarimi yere, kaldirdim gidondan ve ne goreyim gram acilma yok amortisorlerde, dostumun on tekeri hic amortisor yok gibi havaya kalkiyor. Yere birakiyorum yine 1 cm giriyor ve cikiyor. Yolda deneyeyim dedim ne yapacak, gazi ac birak ac birak yapiyorum, on taraf inerken ufaktan bi tak tak yapiyor. Gidondan hissediliyor. Ufak tumseklerde ise on taraf malesef havalaniyor. Sanki on taraf asagida arkadaslar cunku kayiyorum hafif one dogru koltuktan Motorun eski sahipleri hic guzel bakmamislar ve lastikleri patlayana kadar sisirmisler, arka fren hidrolihgini ise asiri doldurmuslar. Hadi bunlari 5 dkda hallediyorsunuz.

Gaz kolu sertlesmis. Trafikte giderken on kolum agriyor bazen. Dedim kirdir, temizleriz akar. Kapattim motoru bi daha cevirdim, hop alt tarsftan garc gurc ses geliyor. Gaz telinin bagli oldugu yay gacirdayip gucurduyor. Heralde bu yay gaz kolunu sertlestiriyor.

Her sabah uyaniyorum disarisi 5 derece. Zaman az, gec kalcaz telasi ile basiyorum marsa zor da olsa start aliyoruz. Gazi ceviriyorum ve gidecegiz ama arkadas cok isteksiz. Benim yuru dedikce o bana abi dur ya acelen ne diyor. Hizlanmamiz yavas. Duz yolda son gaz 80 gibi gidiyoruz. Otoyolda rampaya gelince bizimkisi yine mi yokus lan der gibi 60 a geliyor. Sokakta rampaya vurunca hic sormayin. Otobanda kamyonlarin birbirini sollamasi gibi biz de sag seritteki araclarla muhabbet ediyoruz. Duz yol, 50 ile gidiyoruz ve hadi lan yuru diyince biraz daha olura yakinlasiyor kerata. Sanayide calisiyorum ve isiklarda kamyonlar yuzunden en one geciyorum. Yesili gorunce son duzluk diye sonuna kadar aciyorum gazi, bir sn boguluyor ve yine yavastan hizlaniyor bizim essek. Egzost borumuz da ezik. Serce parmagi kalinligina daralmis bi yerde. Vidyodan bakinca goreceksiniz.

Gittim bu aksam yetkili servise ve ustaya gosterdim. Beni dinledi sadece, binmek yok. Hizlanma sorununa varyator ve kayis, amortisore ise acip bakmam lazim belki yamuk belki yaydan dedi. Viraji alirken cizgiden cikiyorum deyince de bu lastikten dolayi dedi. Ne kadar diye sorduk, hemen netten parca fiyatlari dolar hesabi x bilmem ne , 250 iscilik dedi. Sorun belki ucuza cozulur ama on arka varyator ve kayis ile iscilik max 1700 tl tutar dedi.

Ben daha once sym symphony 2012 ve sym orbit 2 ile kuryelik yaptim. Kiyaslamam bu motorlara goredir. Muhendisim, acar soker takarim ama bi alet eksiktir motor acik kalir ve cok soylenebilirim de. Simdi sizlerin tecrubelerini bekliyorum. Sorunun cozumu gidip varyator almak evet ama burada bakim ogrenmek ve ilk kontrol edilmesi gereken ucuzdan pahaliya dogru ayarlarla ilgilenelim istiyorum.

https://ibb.co/MP4CRXq
    https://ibb.co/9Gt4hN3
    https://ibb.co/T05dF9J
    https://ibb.co/X36gMr2
    https://ibb.co/zs5b7T4

https://youtu.be/w7zbHh0vG6g

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Allah sana kolaylık versin yaa keşke daha eli yüzü düzgün bir şey alsaymışsın

adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i
    Ön amortisör patlak. Hareket etmemesi sadece patlak olmasi ile ilgili olmayabilir.
    Muhtemelen gidon rulmanları nin değişmesi (furj takımı) gerekiyor. Gidonun düzgün dönmemesi bundandır. Sanırım uzun süre kullanılmamış. Gaz teli, fren teli yağlanırsa normale dönecektir. Ön ve arka balatalari kontrol ettirin değişim gerekebilir. Ön frenin hidroligini mutlaka değiştirin. Egzoz da ezik var sorun teşkil etmez herhalde ama egzozu söküp guzel bir zimapradan sonra yuksek ısıya dayanıklı bir sprey boya ile boyayabilirsiniz.Bunların dışında; motor yağı, şanzıman yağı, hava filtresi, buji kontrol/değişim gerekebilir. Varyator ve kayış kontrolu yaptirmanizda fayda var.
    Hangi şehirde siniz bilmiyorum ama usta ve servis seçiminde dikkatli olun ve araştırma yapın.

Motosikleti
    Gv250 2016
    Yani tek diyebileceğim şey size sabır diliyorum. Yıkık araçlarla uğraşmak oldukça zor. Aciliyetten bile olsa bence alınmaması gereken bir motoru almışsınız. Geri verme durumu olabilir mi acaba?

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Sen ona gerekli parçaları aldıktan sonra temiz 2 gününü ayırman gerekli. Bende mototru aldığımda önceki sahibi 4 ay boyunca dışarda bırakmış. Berbat durumdaydı. 1 günde tüm problemlerini hallettim. Pas, kir, korozyon, sertlik mertlik hiç birşey kalmadı. Şimdi maşallahı var. Demem o ki seninde böyle bir şey yapman lazım. Güzel bir vakit ayır hallet yapılması gerekenleri.

Bu arada anlatım tarzınız gülümsetti .

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    ah ahh ilk motorum olur kendisi ama 2014 modeli siyahtı.bayiden aldım sürmeyi bırak çalıştırmayı bilmiyorum öyle çıktım yola
    hocam elinizden her iş gelsede ciddi sıkıntılı bir motor.zaman da mühim değil uğraşırımda deseniz bile iyi para gider buna.toplayın çıkartın bölün başka motor almakta seçenek olabilir

Motosikleti
    Sym st125, sym symphony150s, sym orbit 2
    Tesekkurler arkadaslar iyi para gider dediginiz ben yaparsam max 500tl. Bu scooter i satarsam alacagim sey ortalama bir 600cc enduro olacak. Aradaki fiyat farki fazla oldugundan dolayi para biriktirene kadar bu alete binecegim. Ama araya bir motor atar miyim emin degilim. Peki virajlarda cizgiden cikarak acilmasi lastikten dolayi midir?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)