Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Farındaki Diyot

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Arkadaslar motosikletimin fari ile ilgili bir sorunum var. Motor Sym Maxsym400
    İlk olarak; diyottan supheliyim ve degistirmek istiyorum ama diyotun tipi nedir hic bir fikrim yok. (foto altta)
    İkinci olarak ise anladığım kadarıyla sorunu anlatacağım, belki çözüm önerisi gelir. Fotoya bakarsanız soket kısmı motordaki kısma takılıyor, ampul ise üstte görülen siyah yuvarlak tarafında kalıyor, bu şekilde iki far var motosiklette, iki farda da birer tane ampul var. Uzun kısa olayı ampulun önünü açıp kapatan motorlu bir perde ile oluyor. Çalışma şekli ise şu şekilde, iki far da hem uzun hem kısa olarak çalışıyor, beraber hareket ediyorlar. Kısa açıkken kısa far rölesi devreye giriyor, uzun açıkken uzun far rölesi. Sokette üç adet bağlantı var, Arkada kalan siyah kablo eksi kablosu ve sürekli akım geçiyor. Beyaz olan, kısa far açıkken akım geçen artı (+) kablosu. Uzun yandığında ise mavi kablo ve diyotun beraber bağlı olduğu yere akım gidiyor. Mavi olan far motoruna giden + iken diyot, beyaz kabloya bağlı ve yine ampule + getiriyor.
    Sorun şu ki kısa fara dönmüyor bir türlü motosiklet. Sağ ampulun soketini söktüğümde sol düzeliyor, solu söktüğümde sağ düzelmiyor, demekki sorun sağda. Diyotun bozulduğunu ve kısa far açıkken beyazdan gelen + nın diyottan geri döndüğünü, mavi kablo da ona bağlı olduğu için sürekli uzunları yaktığını düşündüm ama o da işe yaramadı.
    Durum bu. Var mıdır tavsiyesi olan? Çözümü bulana iyi bi yemek ısmarlarım artık

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Üzerindeki sembol görünmüyor tahmini yazıyorum , devredeki diyot değilde tristör ise tetikleme akımı almıyor olabilir..

bu arada geçen hafta Ankara dan bir arkadaşa 2014 model Sym 600 aldık sizin 400 lük ile aynı kasamı bilmiyorum , kullanınca motora bayıldım cüsseye rağmen trafikte süper rahat , selesi inanılmaz konforlu geldi çok beğendim..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)