Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kuba Superlight 200- Çalışmıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    ChuckBerry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Selam arkadaşlar haftasonu geldi motoruma susuz bir şekilde temizlik bakım yapayım dedim en son çalıştıracaktım fakat çalıştıramıyorum. Akü kaynaklı bir problem yok, bujiyi çıkarıp temizledim kontrol ettim ateşleme sorunu da yok, ayak müşüründen kaynaklı bir problem de yok. Jikle açarak çalıştırmayı denedim yine bana mısın demedi . Benzin de yarım depo dolu başka aklıma neden olabileceği gelmiyor var mı tavsiyeniz ne yapmam gerek ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    boora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Ateşleme geldiğinden kesin eminsen benzin gelmiyordur. Depo vanasını kontrol et. Karburator temizledin mi yakında o kısımlara bı bak burdan doğru tam yardımcı olamıyorum

Motosikleti
    Honda CB250R
    Evet ateşlemede bir problem yok depo vanası da açık ama ne yapabilirim daha bilmiyorum açıkçası teknik olarak

Motosikleti
    Sentor 150
    Ateşlemede sıkıntı yoksa karbüratörde sıkıntı vardır hocam silindire benzin gitmiyordur benzin gitmeyincede yanma olmuyor. karbüratöre giren bir kompresör hortumu var silindir ile karbüratörün ara bağlantı manifolduna takılı olması gerekiyor o takılımı ilkten bi ona bakın eğer sıkıntı yoksa karbüratörün altında bulunan benzin tahliye vidasını açarak dipte kalan benzini komple bi kaba boşaltmanızı tavsiye ederim. bunları yaptıktan sonra yine sonuç alamazsanız elinizden geliyorsa karbüratörü söküp komple dağıtıp içindeki iğneleri çıkartıp hava tutmanız yararlı olcaktır

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Karburatörlü motor: Kontrol edicelek ateşleme, yakıt, hava.

Neleri kontrol ettiğini bilmediğim için sırayla yazıyorum.

Marşla, ayakla ( kick start ), yada vurdurarak çalıştırmayı denediniz mi ? Hiç mi öksür müyor ?
    Öksürme yoksa ateşleme hiç yoktur.
    önce ateşleme kontrolu; Bujı başlığından pipoyu çekin, pipoyu bujı kablosundanda sökün, kabloyu motorun bloğuna yaklaştırarak, marş motoru, yada kickle motora hareket verin. Kıvılcım varsa statör sağlam. pipoyu imkanınız varsa değiştirin, imkan yoksa, bu sefer bujı yi sökün. Pipoyu bujı kablosuna, bujıyi de pipoya takın. yine motor bloğuna yaklaştırıp bujıden motor bloğuna kıvılcım atladığını görün. Şimdi bujı kablosu, pipo, bujı sağlam olduğunu gördük. yani ateşleme işini yapıyor.

Sıra geldi benzine, Depo musluğunun açık olduğundan emin olun, depodan karbüratöre hortumu kontrol edin, kırık, patlak çatlak var mı ? karbüratöre benzin ulaşıyor mu ? Bunlara baktık ve karbüratöre benzin geliyor eminiz.

Karbüratörün alt tahliye vidasını gevşetin, karbüratörden aşağı benzin sızmaya başladı mı? ( Elinizden geliyorsa karburatörü komple söküp temizlemek en iyisi ben yapamıyorum ) karbüratöre benzin geliyor. ateşleme ve yakıt var.

Tekrar çalıştırmayı deneyin ( jikle açık, jikle kapalı,bir kaç kez )hala öksürmüyorsa yukarıdaki işlemlerden birini hatalı yaptık, yada motorun içinde daha büyük bir sorun var ( egzantrik zinciri işini yapmayıp külbütörü çalıştırmıyor olabilir. sipoblar açılıp kapanmaz)

Ama öksürme varsa hava ayarınızı yapmanı gerekir. çalışmayan motorda çok gıcık bir iştir.
    karbüratördeki hava ayar vidasını iyice gevşetip zengin karışımla motoru çalıştırırsınız, sonra hava ayarını aynı vidadan yaparsınız. ben karbüratörden biraz devri yükseltiyorum ( rolanti ayar vidası ile) sonra hava ayarını motor en yüksek devirde nerde çalışırsa oraya kadar sıkıyor yada gevşetiyorum. sonra rolanti ayar vidası ile rolantiyi düşürüyorum tekrar.

Umarım faydası olur. bütün aklıma gelen ihtimalleri yazdım
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Ateşleme buji uçundamı yoksa pipodamı ?

Motosikleti
    Honda CB250R
    Arkadaşlar teşekkürler, nasıl daha önce farkedemedim bilmiyorum ama karburatör civatalarının iki tanesinin somunu düşmüş nasıl olduysa ve minik bir aralıktan hava sızdırıyormuş, nalburdan iki tane uyumlu somun alıp takarak sorunu çözdüm tek marşta çalıştı. Vibrasyondan dolayı bu derece önemli bir kısmın civatasının gevşeyeceği hiç aklıma gelmemişti.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı stubborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ateşleme buji uçundamı yoksa pipodamı ?
    Ateşleme tabii ki bujide... ama bujiye gelene kadar yolu sırayla kontrol ediyoruz. kablo-pipo-buji yi sırayla denemekte fayda var. Mesela Bujide kıvılcım azsa, bunun sebebi buji mi ? kablo mu ? pipo mu ? bu sırayla denenirse daha kolay anlaşılır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:48 ----------

Alıntı ChuckBerry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar teşekkürler, nasıl daha önce farkedemedim bilmiyorum ama karburatör civatalarının iki tanesinin somunu düşmüş nasıl olduysa ve minik bir aralıktan hava sızdırıyormuş, nalburdan iki tane uyumlu somun alıp takarak sorunu çözdüm tek marşta çalıştı. Vibrasyondan dolayı bu derece önemli bir kısmın civatasının gevşeyeceği hiç aklıma gelmemişti.
    O titreşim yok mu o titreşim....İlk zamanlarda Motor alt kulağının somunu düştü benim. Civata soldan çıkıp ayağıma değince gördüm... şaseden ayrılacaktı motor neredeyse Her vidayı haftada bir kontrol etmekte fayda var.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Motosikleti
    Honda CB250R
    Evet maalesef kontrolü aksatmamak gerek fakat karbüratör için de kontrol etmem gerektiği aklıma gelmemişti açıkçası. Çalıştığım kurumda loctite 243 gördüm az önce tesadüfen, bir mesai aralığında bu kısımlar için kullanıp rahat etmeyi planlıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler