Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda NC 750 x Gaz Tel A ve B teli farkı nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda NC750x
    Merhabalar;

Honda NC 750 x - 2015 model kullanıcısıyım. Gaz Teli - A ( Çekiş ) teli kurşunun olduğu yerden koptu. Yedek parça satan yerlere sordum ancak her yerde B teli satılıyor. B teli'ni alsam A'ya taksam uyumlu mudur? Daha önce tecrübe eden, değiştiren bir arkadaş var mı? Serviste dahi yok parça sadece siparişle getiriyorlarmış. Orjinal parçada 243 TL bu muadil ürün olan B teli 65 TL. Eğer o şekilde çözümlenebiliyorsa fazla masraf etmeden halletmek istiyorum. B'yi alıp birinin uzun birinin kısa olması gibi bir durumlada karşılaşmak istemiyorum. Bilen arkadaş varsa yardımcı olabilirse sevinirim. Muadil çözümlerede açığım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Malesef her ikisini de sökerek incelemeniz gerek. Bahsettiğiniz gaz tellerinden birisi gaz kelebeğini açma yönünde, diğeri ise kapatma yönünde hareket ettirir. Gaz kelebek gövdesinde sarmal yay olsa da üreticiler enjeksiyonlu sistemlerde tepki hızını da gözeterek buna güvenmemeyi tercih ederler. Yani eğer onsuz kullanırsanız motosikletiniz gazı kapatmayabilir, boşa aldığınızda veya debriyaja bastığınızda ise redline görmeniz kaçınılmazdır ki motor zarar görecek veya kazaya neden olacaktır.

Tek makul çözüm her iki teli de sökerek incelemeniz. Ancak emin olun ki iki tel de aynı olsaydı iki farklı kodla satılmazdı. Bu fark önemsiz bir uzunluk farkı veya bağlantı noktalarındayaşanan sorun olabilir. Ancak telin koptuğunu belirttiğiniz kısımla ilgili avantajınız var.

Her iki teli de söküp (diğerinin emsal olması için) bir otosanayiye giderek gaz telinin ucuna kurşun döktürebileceğiniz yer olup olmadığını sorun. Birkaç dükkan dolaşır ama sonunda doğru yönlendirmeyi bulursunuz. Veya alternatif olarak az miktarda kurşun(olta ağırlığı gibi) alıp bıçakla(hamur gibi metaldir, bıçakla işlenebilir) şekil verdikten sonra teli kopan yerden ısıtıp yaptığınız ağırlığa sabitleyebilirsiniz. Ama biraz maharet, biraz dikkat ve az da olsa el aletine ihtiyacınız olur.

O esnada orjinal parça için siparişi verirseniz elinizde de her ihtimale karşı bir yedeğiniz olur.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Söküp motor parçacılarına giderseniz, universal bir teli uydurma ihtimaliniz yüksek.

Kopan kurşun kısmına kurşun şeklinde olup da vida ile teli sıkıştıran başlıklar vardı sanki, ona da bit bakmak lazım.
    computeus bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Böyle birşey buldum
    https://www.sahibinden.com/ilan/yede...51611330/detay
    Fotoğrafta gözüken a ve b teli aynı sayfaya mesaj atıp sorabilirsiniz
    mustafaat bunu beğendi.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    2015 model bir motorun gaz telini koparabilmesi için ya çok kilometre yapmış olması yada telde bir sıkıntı olması lazım . Eğer kilometreniz yüksek değilse teli değiştirirken sistemi bir kontrol etmenizde fayda var. Gidon uükselticileri de tellerin geometrisini bozup erken kırılmalara neden olabilir.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Gaz kelebek gövdesinde sarmal yay olsa da üreticiler enjeksiyonlu sistemlerde tepki hızını da gözeterek buna güvenmemeyi tercih ederler
    Karburatorlu motorlarda da 2 tel var. Sanirim enjeksiyonlu olmasiyla ilgisi yok.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X

Parça kodları 1 numaralı parça 17910-mgs-d31 , 2 numaralı parça 17920-mgs-d31.

Birbiriyle uyumlu olsalardı parça kodları aynı olurdu.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karburatorlu motorlarda da 2 tel var. Sanirim enjeksiyonlu olmasiyla ilgisi yok.
    Doğrudur, benimki genellemeydi. Birçok karbüratörlü motorda ikinci tel bulunmaz, kelebek geri dönüş yayı bunun için yeterli görünür. Ancak tasarımı gereği düşük hacimlilerde ve yüksek hacimli karbüratörlü motosiklet motorlarında tercih edilebilir.
    ...

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Debriyaj teli gibi gaz telininde içini yani kopan tel kısmını yenileyebilirsiniz , ucundaki parçada yeni tele presle sabitlenir , Kâğıthane Tuna cd. Berrin sk da bu işi yapan bir yer var ben debriyaj telini yenilettim , her türlü araca fren telinden tut kilometre teline kadar üretim yapıyorlar..
    mustafaat bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC750x
    Üstadım benimde telin gaz çevirme koluna giren kısmındaki "kurşun"u koptu. Hiç sökmeden kurşun basabilirler mi tel'e? böyle bir şey yapılıyor mu? Üretim yapan birkaç yer bende buldum ama orjinal teli söküp getirirseniz birebir üretiriz diyorlar. Bu arkadaşlar kendileri söküp üretim geri takabiliyor mu? Servis sadece A teli için 243 TL istiyor. 200 Tl gibi de bir ustalığı varmış sanırım. Bir gaz teli değişimi için açıkcası bu kadar masraf etmek istemiyorum.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj teli gibi gaz telininde içini yani kopan tel kısmını yenileyebilirsiniz , ucundaki parçada yeni tele presle sabitlenir , Kâğıthane Tuna cd. Berrin sk da bu işi yapan bir yer var ben debriyaj telini yenilettim , her türlü araca fren telinden tut kilometre teline kadar üretim yapıyorlar..

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı theayhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstadım benimde telin gaz çevirme koluna giren kısmındaki "kurşun"u koptu. Hiç sökmeden kurşun basabilirler mi tel'e? böyle bir şey yapılıyor mu? Üretim yapan birkaç yer bende buldum ama orjinal teli söküp getirirseniz birebir üretiriz diyorlar. Bu arkadaşlar kendileri söküp üretim geri takabiliyor mu? Servis sadece A teli için 243 TL istiyor. 200 Tl gibi de bir ustalığı varmış sanırım. Bir gaz teli değişimi için açıkcası bu kadar masraf etmek istemiyorum.
    Motorun üzerinde telin ucu prese kadar yaklaştırılabilirse yani motor dükkana girerse olur herhalde gidip denemek lazım , yalnız o uç kısım koptuğunda içinde bir cm kadar tel kalıyor , tel azda olsa kısalmış olacak ayar tutarmı ? burası tel imalathane , teli yerinden söküp takma işi yapmıyorlar..
    theayhan bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Teli söküp takmak hiç zor değil, daha önce yapmadıysan youtube mutlaka video vardır izle yap.

Eskiyi götür yenisini yaptır.
    theayhan bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)