Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rektifiye sorunu...(82boy 65.5mm ustten egzantrik)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Falcon Freedom 250
    Merhaba arkadaslar,
    Elimde falcon freedom 250 motorumun pistonu 50bin km de catladi, catlayan yer silindiri epey cizdi...dolar euro dan oturu sifiri 750tl olmus(silindir piston segman) dolayisiyla arayislar basladi.

82 boy 65.5mm ustten egzantrikli silindirimiz yuki izcininde kullandigi bir motor. Lakin oda 750tl. Zealsun 200 ler, mondial 180ler, arora tiger 200 ayni gorunsede boylar vs kurtarmiyor.

İzmirde bir firmaya rektifiye yaptirdim. Calisirken asiri sıkısıkti + silindir asiri hararetliydi sonundada yag yakti 150. Km de , degistirdim, yeni yagida yakti ve taktaktak piston vurma sesi basladi(400. Km de) soktugumde egsoz kisminin surtundugunu ve ilk segmani yedigini gordum.. Yani tek tarafli yemis gomlegi...(rodajda motor sikistirma, basma hizlanma vs hic yapilmadi..)

Suan muadil sifir fabrikasyon silindir bulamiyorum...herkes rektifiyeden uzak dur desede fiyat olarak baktigimizda 3/1 rakam cope gitti suan... Yani orjinaline gore hala kardayim gibi maddi anlamda...Lakin sizce bundann sonra ne yapayim?

Deneyimli abilerden ricam, bu silindir piston muadili varsa yonlendirebilirlermi? Yada rektifiye icin mekan tavsiyesi verebilirmisiniz izmir veya cevresi icin...

Rektifiyeciye gittigimde, yaglama sorunumun oldugunu, biyel kolunda sorun olabilecegibi vsvs soylediler... Yaglama kanallari ve pompasi ve hersey kontrol edilip temizlenip pompa degistirilmisti... Krank ve kol de oynama hic yok iyi durumda(2 farkli ustaya teyit ettirdim) ...suan silindiri tekrar verip rektifiyeyi ayni mekanda tekrarlamalimiyim bilemedim.

Bu konuda sanki her rektifiye kendilerinde %100 basari garantiliymis gibi yaklasildi anlayacaginiz

20 agustostan beri ugrasiyorum motorla, can sikiyor masraflar ozel uretim silindir oldugundan orjinal alinmasini önluyor...

Ustalarm beni yonlendirebilirlerse mutlu olurum...[COLOR="Silver"]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    https://youtu.be/y4BA8GYP7QM" width=320 height=288 type=application/x-mplayer2 controller="true" loop="0" transparentstart="1" autostart="false">

https://youtu.be/y4BA8GYP7QM
    Bu kanalı takip ediyorum. Videodaki motor sizin mi? Sizin değilse burası ile iletişime geçin derim.

Motosikleti
    Falcon Freedom 250
    Tesekkurler.

Videodaki motor bnm degil lakin konu krank yada freedomda degil... Konu silindir rektifye oldugundan videodaki arkadasa ulasmak yerine burda yasanmislii olan kisilerden bilgi almak daha degerli olacaktir.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Kolay gelsin umarım yardımcı olabilecek arkadaslar çıkar.

Motosikleti
    Falcon Freedom 250
    İnsallah bakalim, yardim icin cevabinizada ayrica tesekkurler..

İzmirde iki unlu rektifiyeci var , özen iş ve anil diye ;) ozen is iyi sonuclanmadi, bakalim yarin anil a gidecegim, sonuclarida burda paylasir, baskalarina fayda olurum artik...

Motosikleti
    Falcon Freedom 250
    Merhabalar,
    Konuyu uzunca suredir cevaplamadigimi hatirladim ve yardimi dokunacagini dusundugum icin geri geldim

Oncelikle ilk rektifiyeyi ozen is e yaptirmistim... Motor daha 500km gitmeden tekrar piston yemis oldu...ozen is ise konuyla ilgili kesinlikle bizle alakasi yok senin motorda sorun var yaglama, krank biyal kol vs gidik diyerek yardim etmek yerine topu bana atmayi tercih etti ki hepsi kontrol edilmis, yag pompasi vs de deistirilmisti.

Ardindan tavsiye uzerine Anil rektifiye ye gittim. Baba ogul cok kibar ve uslup anlaminda, dukkan anlaminda cok profesyoneller... Konuyu konustuk, olctu bicti, etik olarak yorum yapmak istemedigini belirtti, yeniden silindirimi honladi, sifir piston segman verdi, 100tl aldi, ve artik sorun yasamayacaksin, gule gule kullan diyerek beni gonderdi... Gonderirken eger bidaha sorun yasarsan geri getir hatta motoru beraber getir bakariz seklinde dostani yakinlikta gosterdiler.

Sonuç: daha ilk calismalarda motor cok rahatti, hararet ve stop etme hic olmadi ve temmuz 2019 itibariyle 8000km dir sorunsuz kullaniyorum.

Maalesef bu operasyon benim icin pahaliya patladi gecen sene, zira 250 ozen is rektifiyesi, anil da 100 tl honlama ve yeni piston segman derken 350 tl ye patladi... Sokup takmasi ve zaman kaybimi saymiyorm tabi...lakin motorumuz Kuba str250 cross motorla muadilmis onu ogrendim.

Kuba str250 cross silindir piston takim 300tl levent motorda online 350 ye kuba sitesinde mevcut.

Ozetle ff250 si olup silindir piston degistireceklere rehber olsun.suan fiyat bu sekilde lakin gecen sene krizde piyasada yoktu...olan 750 tl ye satiyordu belkide alip kenara koymata fayda var .D

+ birdaha rektifiye isim olursa dusunmeden izmir 1. Sanayide Anil rektifiyeyi sorun gostersinler ;)
    Mertcan39 bunu beğendi.

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    Kötü bir tecrube olmuş ama nispeten ucuz atlatılmış,maalesef rektefiye işi yapan tamirciler işe başlamadan önce şöyle düzgün yaparız böyle düzgün yaparız demekte ve araçlar daha ilk kilometrelerde sorunla karşılaşıp geri götürüldüğünde konuşulanlar verilen sözler hep havada kalıyor.Ben motoru rektefiyeden alıp aracın üstüne takıp tüm bağlantıları yaptıktan sonra yağ koymadan marşa basan usta gördüm.Motosiklet de değildi arabaydı,tekrar motor yaptılar tabi bunu yaparken araç sahibi Allahtan oradaydı,2 ortak kavga dövüş o aracı bitirip ortaklıktan ayrıldılar.

Motosikleti
    2003 Kanuni Seyhan 125
    Alıntı mefairo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...bir daha rektifiye isim olursa dusunmeden izmir 1. Sanayide Anil rektifiyeyi sorun gostersinler;)
    2003 model 125'lik Kanuni Seyhan motorumun önemli ölçüde yağ eksiltme sorunu (1 lt değişim sonrası, 1.000 km'de 300-400 ml) ile ilgili olarak Anıl Rektifiye ile telefonla görüştüm, düzgün bir insana benziyor. Betonyol'da Kardeş Motor/İsmail usta'yı tavsiye etti. "Rektifiyelik vs durum varsa bize getirirler." dedi.

Rektifiye yerine yeni silindir takımı tavsiye ederlerse, "Madem sıfır takacağız, 150'lik yapabilir miyiz" diyeceğim.

Gelişmeleri paylaşırım...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Konuyu açan yazmış gitmiş.. ;)

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Şimdi ben tam anlamadım, silindir misal 0.5mm genişletildi diyelim. Pistonu rektefiyeci mi verecek bize?

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    aradan uzun süre geçmiş fakat anıl rektefiye'ye bir adet virago 250 bir de tvs apache 150 yaptırdım. ikisinden de çok memnunum işlerini hakkı ile yapan ender insanlar.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aradan uzun süre geçmiş fakat anıl rektefiye'ye bir adet virago 250 bir de tvs apache 150 yaptırdım. ikisinden de çok memnunum işlerini hakkı ile yapan ender insanlar.
    Hocam, bilmediğimden soruyorum rektefiyeden sonra pistonu firmamı veriyor? Yoksa piyasadan uygun piston segman mı temin ediyoruz?

Motosikleti
    2003 Kanuni Seyhan 125
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam, bilmediğimden soruyorum rektefiyeden sonra pistonu firmamı veriyor? Yoksa piyasadan uygun piston segman mı temin ediyoruz?
    Anıl Rektifiye'nin web sitesinde kendilerinde uygun parçalar olduğu yazıyor. Ellerinde olmayan parçaları belki kendimiz temin ediyoruzdur. Tavsiye ettikleri tamirci ustaya bugün gideceğim, bu konuyu da sorarım, bilir sanırım.

Benim aklıma takılan şu: Silindir kitlerinin fiyatlarına bakıyorum, 100 TL'den başlıyor. Rektifiye ücreti de ondan aşağı kalmaz sanırım. Bu durumda rektifiye yerine yeni silindir takımı taktmak daha mantıklı olmaz mı? Gerçi benim motor eski ve ucuz olduğundan silindiri de ucuz sanırım. Pahalı bir motoru rektifiyeye sokmak belki daha hesaplıya geliyordur.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı seyhan125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anıl Rektifiye'nin web sitesinde kendilerinde uygun parçalar olduğu yazıyor. Ellerinde olmayan parçaları belki kendimiz temin ediyoruzdur. Tavsiye ettikleri tamirci ustaya bugün gideceğim, bu konuyu da sorarım, bilir sanırım.

Benim aklıma takılan şu: Silindir kitlerinin fiyatlarına bakıyorum, 100 TL'den başlıyor. Rektifiye ücreti de ondan aşağı kalmaz sanırım. Bu durumda rektifiye yerine yeni silindir takımı taktmak daha mantıklı olmaz mı? Gerçi benim motor eski ve ucuz olduğundan silindiri de ucuz sanırım. Pahalı bir motoru rektifiyeye sokmak belki daha hesaplıya geliyordur.
    pistonu anıl rektefiye kendi veriyor.

hocam viragonun silindir kiti 2000 tl, apachenin silindir kiti 700 orijinal. anıl rektefiye silindir başına 200 tl alıyor piston dahil. 100 tl ye sıfır silindir kiti varsa rektefiye ile uğraşma zaten. rektefiye, silindiri pahalı motorlar için bir çözüm.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)