Türkiyenin En Büyük Motosiklet Aksesuarları Sitesi
Kapat
Üye Girişi
Motoruma.com
Motomax
Dragon 50

Fren hidroliğine su dökmek

Leoncino
    Motosiklet Online

İyi akşamlar ben hidrolik kutusundaki bütün yağı boşaltıp sıcak su dökmeyi düşünüyorum içine temizlenmesi için acaba bir zararı olurmu yada başka türlü nasıl temizleyebilirim
    Temizleme amacımda bugün yağı komple yeniledim temizledim falan sonra taktım pistonu falan temizledim geri iktirdim zor bela sonra tekrar havasını almak için kutusunu açtığımda yağ simsiyah olmuş

Motosiklet Aksesuarları ve Ekipmanları Online Satış Sitesi
    Premium Motosiklet Servis Randevusu
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki tekerli motorlu götürgeç
    sakın yapma. suyu dökme
    ağlarsın...
    espresso bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Sakın öyle bir şey yapma!! Git fren hidroliği al güzelce bütün hidroliği değiştir 2 defa yeter.

Motosikleti
    Yamaha YBR125 ESD, XT660Z Ténéré
    Selamlar,

Fren tesisatının su ile temizlendiğini hiç duymadım, aklıma da yatmıyor. Çünkü su fren sıvısını çözücü nitelikte. Temizlik yaptık, kurumasını bekledik, kaliper içinde piston yüzeylerinde paslanma olacaktır tahminim. Sonrasında da yağ kaçağı, basınç düşmesi kaçınılmaz olur.

Yağı değiştirdiniz, hala içinde kirli yağ geliyorsa veya siyah vs partikül varsa muhtemelen contalarda erime olmuştur, olmaktadır. Hortum eskimiş olabilir, onun da ömrü var. Değiştirmek için patlamasını beklememek gerek.

Ben de 2-3 yılda bir mutlaka yağı yeniliyorum, ancak sisteme hava kaçırmadan aşağıdan kontrollü boşaltıp, yukarıdan hava girmesine mahal vermeden doldurmak suretiyle yapıyorum. Şayet hortum değişimi, conta değişimi veya kaliper içi temizlik yapılırsa bu geçerli olmaz. Sabırla hava almak gerekir.

Genelde eskiyen yağ sararmakta, hatta kahverengi olmakta. Kaliper pistonları içinde zamanla birikinti kalmış olabilir, kaliper içi temizlik yapmanız söz konusu olabilir. Ancak bu biraz detaylı çalışma gerektirmekte, contaların yenilenmesi de gerekir, aşağıdaki video belki fikir verebilir;

https://youtu.be/C26ww0dsMTI

yanlış düşünmüş demekki yapmaktan vazgeçtim teşekkür ederim ama ön frenim tutmuyor frene basınca normalde az bişey sıkınca tutar ama nerdeyse sonuna kadar sıkıyorum yavaşlatıyor bunu nasıl düzeltebilirim kaç defahidrolik değiştirdim balata temizledim düzelmedi

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Yanlış yapmışsın su yerine benzin kullan tertemiz eder ve zımba gibi tutar frenlerin denenmişdir .

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    hava yapmıştır. Ehil birinden yardım almanı öneririm.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250 Repsol
    Yabancı bir kaynakta balata spreyi ile temizlendiğini gördüm. Uçucu bir madde olduğu için temizlediğiniz aksamlarda kalmaz.

Gaz yağıda uçucu aslında ama bence su yada başka şey deneme git sanayi de dot3-4 filan 15-20₺ 500ml dadik bir şey al onu dök boşalt yap daha iyi sonra yenisini kaliteli koyarsın

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Su temizlemez. Çünkü hidrolik yağı suyla temizlenebilecek bir şey değil. Balata spreyi ile temizleyebilirsin. Tertemiz olur. Kurumasi icin beklemeye birakip yeniden fren hidroligi koyabilirsin ama bence sorunun bu degil. Sorunun havayi alamamis olman.

BLUE MOTOR - Benelli - RKS - KUBA
    Leoncino
    Hero Motosiklet

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)