Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Fren hidroliğine su dökmek

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    DanielPaxTF
    İyi akşamlar ben hidrolik kutusundaki bütün yağı boşaltıp sıcak su dökmeyi düşünüyorum içine temizlenmesi için acaba bir zararı olurmu yada başka türlü nasıl temizleyebilirim
    Temizleme amacımda bugün yağı komple yeniledim temizledim falan sonra taktım pistonu falan temizledim geri iktirdim zor bela sonra tekrar havasını almak için kutusunu açtığımda yağ simsiyah olmuş

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    sakın yapma. suyu dökme
    ağlarsın...
    espresso ve ogzcngdk bunu beğendiler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Sakın öyle bir şey yapma!! Git fren hidroliği al güzelce bütün hidroliği değiştir 2 defa yeter.

Motosikleti
    Yamaha YBR125 ESD, Bajaj Dominar D250
    Selamlar,

Fren tesisatının su ile temizlendiğini hiç duymadım, aklıma da yatmıyor. Çünkü su fren sıvısını çözücü nitelikte. Temizlik yaptık, kurumasını bekledik, kaliper içinde piston yüzeylerinde paslanma olacaktır tahminim. Sonrasında da yağ kaçağı, basınç düşmesi kaçınılmaz olur.

Yağı değiştirdiniz, hala içinde kirli yağ geliyorsa veya siyah vs partikül varsa muhtemelen contalarda erime olmuştur, olmaktadır. Hortum eskimiş olabilir, onun da ömrü var. Değiştirmek için patlamasını beklememek gerek.

Ben de 2-3 yılda bir mutlaka yağı yeniliyorum, ancak sisteme hava kaçırmadan aşağıdan kontrollü boşaltıp, yukarıdan hava girmesine mahal vermeden doldurmak suretiyle yapıyorum. Şayet hortum değişimi, conta değişimi veya kaliper içi temizlik yapılırsa bu geçerli olmaz. Sabırla hava almak gerekir.

Genelde eskiyen yağ sararmakta, hatta kahverengi olmakta. Kaliper pistonları içinde zamanla birikinti kalmış olabilir, kaliper içi temizlik yapmanız söz konusu olabilir. Ancak bu biraz detaylı çalışma gerektirmekte, contaların yenilenmesi de gerekir, aşağıdaki video belki fikir verebilir;

https://youtu.be/C26ww0dsMTI

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    DanielPaxTF
    yanlış düşünmüş demekki yapmaktan vazgeçtim teşekkür ederim ama ön frenim tutmuyor frene basınca normalde az bişey sıkınca tutar ama nerdeyse sonuna kadar sıkıyorum yavaşlatıyor bunu nasıl düzeltebilirim kaç defahidrolik değiştirdim balata temizledim düzelmedi

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Yanlış yapmışsın su yerine benzin kullan tertemiz eder ve zımba gibi tutar frenlerin denenmişdir .

TheNightHawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    hava yapmıştır. Ehil birinden yardım almanı öneririm.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Yabancı bir kaynakta balata spreyi ile temizlendiğini gördüm. Uçucu bir madde olduğu için temizlediğiniz aksamlarda kalmaz.

Gaz yağıda uçucu aslında ama bence su yada başka şey deneme git sanayi de dot3-4 filan 15-20₺ 500ml dadik bir şey al onu dök boşalt yap daha iyi sonra yenisini kaliteli koyarsın

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Su temizlemez. Çünkü hidrolik yağı suyla temizlenebilecek bir şey değil. Balata spreyi ile temizleyebilirsin. Tertemiz olur. Kurumasi icin beklemeye birakip yeniden fren hidroligi koyabilirsin ama bence sorunun bu degil. Sorunun havayi alamamis olman.

bilmiyorum olabilir ama 3-5 gün kuruması için beklesin

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Su fren hidroliğini çözer. Hava alırken de bi yerlere akarsa silmek yerine su tutmak daha iyi olur.
    Hidrolik debriyajım pistondan yağ kaçırıyordu. Söktüm temizledim taktım olmadı yine kaçırmaya devam etti. Söktüm üst merkezi değiştirdim. Eski üst merkezi çeşmenin altında bi güzel yıkadım sonra balata spreyiyle temizledim kapağını sonra az bi wd40 ile sildim streçledim kaldırdım. Yeni taktığım üst merkezi 1 hafta 10 gün sonra beğenmediğim için değiştirecektim. Kaçırırsa kaçırsın eskisi daha iyi dedim. Yeni taktığımın piston çapı daha büyük olduğu için çok sert olmuştu. Sonra bi taktım bi daha yağ kaçırmadı.
    Bu da böyle bir anımdır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Fren hidroliği su seven bir sıvıdır. Havadan nem kapar, kaptıkça da özelliğini yitirir ve bozulur. O yüzden "kapağı açılmış DOT4 sıvısı kullanılmaz" denilir.

Sisteme su sokar da düzgün temizleyemezseniz, ki temizleyemezsiniz, yukarıda arkadaşın dediği gibi ağlarsınız.

@Telike anladığım kadarıyla parçayı söküp yıkayıp tamamen kurutup öyle kullanmış. Ancak görünmeyen, söküp içine komple ulaşamayacağınız, silip kurumasını bekleyemeyeceğiniz kısımlara su yolladığınız anda ağlama durumu oluşabilir...

Yerinizde olsaydım temizlemeyle uğraşmazdım. Sorun kir değil çünkü. Temiz yağ, eski kirli yağı hava kalmayacak şekilde tamamen değiştirdiği anda biter mesele. Onun için de YouTube'da "reverse bleeding" diye aratıp bulacağınız hidrolik değişimi metodunu tavsiye ederim.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çamaşır suyu ile karıştırırsan suyu sıkıntı yok. Dök tertemiz olur..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bir iki damla lavanta yağı eklerseniz de mis gibi kokar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)