Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

subap lastiği nasıl değişir

Motovento
    REKLAM ALANI

motorumda ilk çalıştırma esnasında beyaz duman atıyordu, egzozu çıkardığımda egzozun içindeki boru kırılmış, egzoz subabının üzerinden yağ akıyor ısı ile buharlaşıp duman çıkarıyordu subap lastiklerini değişirmek için ustaya 200 tl vermektense kendim değişirmek istiyorum elimde yeni lastikler var fakat nasıl değişireceğimi bilmiyorum.
    Tecrübelerinizi bekliyorum ...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    motorun nedir ? itecekli tipte yani egzantrik üstte değilse supap lastik degisimi çok basit , dikkat etmen gereken pistonu senteye getirip öyle söküm yapman , aksi taktirde supaplar silindire dusebilir.. sonra katalog ölçüsüne uygun supap ayarı yapacaksın unutma , kolay gelsin..

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    sırası ile
    * külbütör kapağı sök
    * üst kapağı sök
    * işkence ile sübap yaylarını kenarından sıkıştır
    * sübap tepelerindeki ikişer adet sabitleme pimini çıkar
    * sübapları çıkar
    * tel fırça ile kurumları temizle, sübapları temizle
    * uygun macun ile sübap alıştırması yap
    * sübap lastiklerini değiştir
    * tersten geriye topla sübap ayarı yap
    * yeni üst kapak contası takmayı unutma

kendine usta adını verdği tamircilerin hiç biri sübap alıştırmasını yapmayacaktır. yapmanı tavsiye ederim.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....kendine usta adını verdği tamircilerin hiç biri sübap alıştırmasını yapmayacaktır. yapmanı tavsiye ederim.....
    supapları alıştırmak icin silindir kapağının sökülmesi lazım , sadece supap lastiklerini değiştirmek için kapağı sökmeye gerek yok..

sağolun değişimi yapınca tekrar yazacağım

Motosikleti
    Regal Raptor 150
    Ya arkadaşım pasta tarifi usulü ile motora parmak sokup kurcalamak bazen akım yerine bo............um demek gibi birşey oluyor buji değiştirir gibi sibop lastiği değiştirilmez uygun fiyatlı bir usta bulda işi ehline yaptır, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak diye bir atasözü vardır sonra öyle olmasın sonra üzülür motoruna kızar satma moduna girebilirsin, kolay gelsin.
    aggressive bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    anlatmayla olacak birşey değil. link bırakıyorum videoları kurcalarsan az çok nasıl yapıldığı kafanda canlanır
    https://www.youtube.com/results?sear...ent+motorcycle

türkçe olarak

https://www.youtube.com/watch?v=p8aL...yuEwhO&index=7

https://www.youtube.com/watch?v=G2tC...uEwhO&index=13

sende haklısın , lakin 20 dakikalık bir iş için ustaya 200 tl vermek benim zoruma gidiyor
    30 tlye sentil çakısı aldım
    35 tlye lokma takımı aldım
    5 tlye subap keçelerini aldım
    14 tlye de işkence aldım

ustaya 200 tl verip tekrar bozulunca yine gidip aynı parayı vermektense kendim yapmaya karar verdim. Uzay gemisi beyin attığı videoları izlemiştim lakin subap keçesi değişimi yapmıyor
    ama gidiş yolunu tamamen anlatıyor onuda kendim tecrübe edeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:05 ----------

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağolasın usta bu videoları defalarca izlemiştim bütün aşamaları tek tek anlatıyor lastik değişirme işinide kendim tecrübe edeceğim artık video çekip youtube kanalına koyacağım .

UğurDankı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS TİTANİC 150-R
    Sana tavsiyen söktüğünde sübap guidelarını (yatakları yuvaları ne diyorsanız) kontrol edin boşluk olmasın sübaptada eğrilik kontrolü yapın çünkü sübap lastiği genelde aşırı ısıdan yada yamuk sübap dan olur

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Merak ettim değiştirebildin mi

değiştirebildim ama video çekemedim kafamdaki gibi olmadı resmen boğuştum subap ile ardından hazır açmışken pistonuda değişirdim

aggressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tgb X-Motion 250
    teknik işlere eliniz yatkınsa hertürlü yaparsınız fakat hiç sistem hakkında bilginiz yoksa yaparken dikkat edilmesi gerekenlere harfiyen uymanız gerekir.

teorideki işler pratikte hiç aynı olmaz videoda 10 dakka izlersiniz iş 1 saat sürer, aksilik olur 2 saat olur; olurda olur.
    2006BWS100-2007CBF150-2010CBF150-2007FZ6SFAZER-2006CBF600-2012CBF150-2012AGİLİTYCİTY125-2005CBF600-2006Z750S-2008GSXR600-2014CRF250L-2014JOYMAX 250-2013İNAZUMA250-2018S3 250-2014TGBX-MOTİON250

navarin11 Yorumunuzu şimdi gördüm çok şükür kabiliyetsiz değiliz buji değişirir gibi değişmedi lakin eli anahtar tutan her motorcunun yapabileceği bir iş
    her arızada tamirciye gitsem şimdiye motorun değerinin 3 katı kadar tamirciye para vermiştim .
    maktama bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı maynipoh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    navarin11 Yorumunuzu şimdi gördüm çok şükür kabiliyetsiz değiliz buji değişirir gibi değişmedi lakin eli anahtar tutan her motorcunun yapabileceği bir iş
    her arızada tamirciye gitsem şimdiye motorun değerinin 3 katı kadar tamirciye para vermiştim .
    Haticeyi salla neticeye gel düzgün çalışıyor mu motor :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)