Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

beyaz duman tekleme gaz kesme egzozdan benzin akması

Motovento
    REKLAM ALANI

mekana yaklaşırken belli etmişti zaten tekleme gaz kesme başlamıştı,
    ordan bir yere gitmeye kalktığımda çalışmadı ve benzin kokusu geldi tabi ondan sonra gördüm egzozun içine benzin dolmuş bağlantıdan akıyordu,
    motor çalışmadı ama zar zor çalıştıktan sonra beyaz duman atarak çok kötü gaz kesiyordu

yükleyip dükkana koydum kendim yavaş yavaş bakıcam ama nerlerden başlamalıyım?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Motor nedir? Karbüratörlü mü enjektörlü mü?

Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor nedir? Karbüratörlü mü enjektörlü mü?
    1000rr enjektör
    dün dükkanda 10-15 sn çalıştırdım bu kadar benzin aktı;
    https://i.ibb.co/ct9pFzM/IMG-20191013-155418.jpg

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1000rr enjektör
    dün dükkanda 10-15 sn çalıştırdım bu kadar benzin aktı;
    https://i.ibb.co/ct9pFzM/IMG-20191013-155418.jpg
    Motorda herhangi bir ses var mı normalinden farklı olarak?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Radyator sivisi durumu nedir? Hazne dolu mu? Eksiklik mevcut mu?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    egzoz borusunun içinde benzin birikip biryerlerden sızmaz , enjektörün teki bozuk ise piston tepesinde birikir , marşa basmazsan o benzin kartere iner yağa karışır , marşa basarsan büyük bir patırdama ile egzozdan alev atarak yanar , gördüğün sıvı antifirizli su olabilir , 10 derece sıcaklıklarda motor ısınana kadar egzozdan beyaz duman atabilir , sonuçta bir litre benzin yandığında diğer gazlarla beraber bir litrede su açığa çıkar ve beyaz sis şeklinde egzozda görünür , devamlı bir duman atma varsa önce silindir kapak contasından başlayarak teşhis gerekli , biryerden silindir içine soğutma sıvısı sızıyordur..

Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorda herhangi bir ses var mı normalinden farklı olarak?
    hayır, yada ben fark etmedim egzoz çok açık

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Radyator sivisi durumu nedir? Hazne dolu mu? Eksiklik mevcut mu?
    ona bakamıyorum öyle bir göstergesi yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:15 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzoz borusunun içinde benzin birikip biryerlerden sızmaz , enjektörün teki bozuk ise piston tepesinde birikir , marşa basmazsan o benzin kartere iner yağa karışır , marşa basarsan büyük bir patırdama ile egzozdan alev atarak yanar , gördüğün sıvı antifirizli su olabilir , 10 derece sıcaklıklarda motor ısınana kadar egzozdan beyaz duman atabilir , sonuçta bir litre benzin yandığında diğer gazlarla beraber bir litrede su açığa çıkar ve beyaz sis şeklinde egzozda görünür , devamlı bir duman atma varsa önce silindir kapak contasından başlayarak teşhis gerekli , biryerden silindir içine soğutma sıvısı sızıyordur..
    ama o gelen benzin eminim elime alıp kokluyorum benzin kokuyo rengi öyle koku öyle,
    durum çok kötüydü beyaz duman atarak aşırı tekliyordu gaz kesiyordu, sonra hava kutusunu falan söktüm sağa sola bakıcaktım bakabildiğim kadar ama hava filtresini söktükten sonra çalıştırdım ve düzgünce çalıştı şuan çalışıyor tek değişiklik hava filtresini söktüm ve akü takviyesi

ama daha çıkıpta yola denemedim
    insta: veli_montana_

Beyaz dumanın başlıca sebepleri silindire su giriyordur ya da yanma karışımı yani hava ve yakıt oranı doğru değildir.Hava fazla ise de beyaz duman atar.Su kaçağı olmuş olsa cartere su yürürdü düşüncesindeyim.Su seviyesini göremiyorsanız.Karterin gözetleme camında yükselme varsa ve yağ rengi eskisi gibi değil böyle sütlü kahve rengindeyse soğutma suyu kanallarından birinde kaçak var demektir ama bence sorun bu değil.Sorun enjektörlerde gibi geldi bana.Arada tekleme yapıyor diyorsunuz 4 silindir var bunlardan demek ki hala düzenli yanma yapan var ki motor gitmeye devam ediyor.Motoru sökmeden şu işlem yapılabilir.4 silindir olacağından 4 tane egzos çıkışı vardır motor rolantide çalışırken bu egzozlardan termal ölçü aletiyle kaçar derece olduğu ölçülebilir.Yanma olmadığını varsaydığımız silindirler ve ya silindirin egzos çıkış sıcaklıkları normale göre çok farklı olacaktır.Enjektör işiyorsa egzos sıcaklığı normal yanma olana göre yüksek olacaktır.Enjektör hiç püskürtmüyorsa o silindirin egzosunun sıcaklığı çok düşük olacaktır.Belki sorunu çözmüşsünüzdür.Çözüldüyse problem neymiş yazarsanız çok güzel olur.

arkadaşlar hava kutusunu açtıktan sonra çalıştırdım sorun kesilmişti, bende hava filtresini temizledim taktım sorun yok geçti gitti :=)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)