Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MOTOSİKLETİN PLASTİK KISIMLARINDAKİ GEÇMEYEN BEYAZ İZLER

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Cbr
    Herkese merhaba, böyle bir başlık ve bilgilendirme bulamadığım için bu konuyu, aynı sorunu yaşayan arkadaşlara çözüm olması için açtım. 2017 model Cbr motosikletimi ikinci el aldığımda plastik aksamlarında beyaz izler vardı. Önceki sahibi yanlış cila yapmış o yüzden ne yaptımsa o beyaz izleri silemedim. Motosikletten anlayan bi oto yıkama var ona götür o halleder dendi ama ne süreceklerini bilemediğim için güvenemeyip götürmedim. Ben de motosikletler için üretilen plastik aksamlara sıkılan ürünlere baktım. En sonunda Motul'ün E10 Shine and Go Spray'ini aldım. Motora sıkmaktan korktuğum için önce motosiklet mağazalarından bilgi aldım, sonrasında küçük bir yerine denedim. Sonuç olarak plastik aksam simsiyah oldu. Eski haline döndü, hatta palastik aksam beklemediğim şekilde çok iyi parladı. Ürünün diğer seçeneği de Ipone Plastik shine. İkisini de motorun her yerine sıkabiliyorsunuz. Gösterge paneli kısmına sıktıktan sonra motorun yenilendiğini fark ettim. Fotoğrafları Before-After olarak buraya koyuyorum incelersiniz. Görüşmek üzere.

1. Before - After

2. Before - After

tommygun, sey_47 ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Çok iyimiş beni de rahatsız ediyodu o durum.
    Cbrhan bunu beğendi.

Metal e sıkılırsa kaza ile ne olur?
    Cbrhan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cbr
    İyi hatırlattın. Spray, aynı zamanda bir cila görevi gördüğü için, motosikletin deposu da dahil aşağıdaki yağ deposunun olduğu metal kısımlara da sıkabilirsiniz. Metal kısımların üzerine koruyucu bir cila tabakası bırakıyor ve parlatıyor. Çizik bir yerde tırnağını gezdir tıkır tıkır eder, bunu sıkıyorum çiziğin üzerinde tırnağımı gezdiriyorum, koruyucu tabaka sayesinde dümdüz oluyor.
    Kısaca sıkmamanız gereken yerler:
    -Koltuklar. Eğer sıkarsanız oturduğunuz anda üzerinden kaydırak gibi ileri doğru kayıyorsunuz. Yolda firen mi sıktın hop depoya yapışıyorsun.
    -Tekerlekler
    -Jantlar
    -Frenler
    -Disk ve balatalar
    -Zincir
    -Egzoz

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    motul e5 alın işe yarıyor
    Cbrhan bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Ayakkabı cilası süngeri ile 2 silince gidiyordu bu lekeler
    Cbrhan bunu beğendi.

Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Alıntı Cbrhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi hatırlattın. Spray, aynı zamanda bir cila görevi gördüğü için, motosikletin deposu da dahil aşağıdaki yağ deposunun olduğu metal kısımlara da sıkabilirsiniz. Metal kısımların üzerine koruyucu bir cila tabakası bırakıyor ve parlatıyor. Çizik bir yerde tırnağını gezdir tıkır tıkır eder, bunu sıkıyorum çiziğin üzerinde tırnağımı gezdiriyorum, koruyucu tabaka sayesinde dümdüz oluyor.
    Kısaca sıkmamanız gereken yerler:
    -Koltuklar. Eğer sıkarsanız oturduğunuz anda üzerinden kaydırak gibi ileri doğru kayıyorsunuz. Yolda firen mi sıktın hop depoya yapışıyorsun.
    -Tekerlekler
    -Jantlar
    -Frenler
    -Disk ve balatalar
    -Zincir
    -Egzoz
    Grenajlara sıksak sıkıntı olur mu ?
    Cbrhan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cbr
    Hayır sıkıntı olmaz. Motul ürün açıklamasında tüm plastik aksamlar, grenajlar, siperlik camı, Far, sinyaller, çamurluklar, ayna arkaları ve gösterge paneli gibi yerlere sıkabilirsiniz açıklaması yapıyor. Fakat her zaman kullanılmaması gerekiyormuş. Ben motoru ortalama 1 buçuk 2 haftada bir yıkıyorum, yıkamadan sonra sıkıyorum. Böylece ortalama ayda iki kez kullanmış oluyorum. Gayet yeterli oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:13 ----------

Son olarak direkt aynalara sıkmıyorum.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    meguiars markasınınkini kullanıyorum bende canavar gibi oluyor
    Cbrhan bunu beğendi.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Isı tabancasıyla da bu sorunu cozebilirsiniz...
    Cbrhan bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Isı tabancasıyla da bu sorunu cozebilirsiniz...
    Bunlar güneş kavrulması olmadığı için çözülemeyebilir. Kostik izleri gibi geldi bana.

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    after, after var mı ?
    Cbrhan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cbr
    Alıntı muhahha306 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    after, after var mı ?
    Hala aynı siyahlıkta, ben de bekledim acaba etkisi geçer mi diye ama geçmedi. istersen biraz daha zaman geçtikten sonra tekrar fotoğraf yüklemesi yaparım.
    muhahha306 bunu beğendi.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bunun en güzel çözümü XCP Rust Blocker. Plastik veyaa metalde kullanabilirsin. http://www.motorumla.net/xcp-rust-blocker/

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Bildiğim kadarıyla bunlar silikon bazlı bi yüzey oluşturuyor. Parlama etkisi yarattığı içinde beyazlıklar anlaşılmıyor.
    Kısacası kalıcı bi çözüm değil, zamanla eriyor. Her yıkamada ve yağmurda tekrarlamak gerekir.
    muhahha306 bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Arkadaşlar bir konuya da dikkat çekeyim, motorunuzu yıkadığınız veya yıkattığınız yerdeki köpüklere dikkat edin. Bazı yıkamacılar lekeleri kolay çıkarsın diye bu köpüklerin içine çok güçlü (kostik vb.) kimyasallar karıştırdığı için motorun boyasına zarar verebiliyorlar.

Plastik aksamda hatta bazen metal aksamda meydana gelen su lekesi gibi görünen beyazlıklar bu yüzden oluşabiliyor. Çoğu zaman da bu izler maalesef kalıcı oluyor.

Bilmediğiniz yerde motorunuza köpük sıkmayın/sıktırmayın derim.
    Cbrhan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cbr
    Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla bunlar silikon bazlı bi yüzey oluşturuyor. Parlama etkisi yarattığı içinde beyazlıklar anlaşılmıyor.
    Kısacası kalıcı bi çözüm değil, zamanla eriyor. Her yıkamada ve yağmurda tekrarlamak gerekir.
    Bu formun tek dezavantajı, insanların deneyimlemediği ve emin olmadığı şeyleri iddia etmesi. Maalesef yanılıyorsun. Motorumu neredeyse 1 ay yıkamadım sonra açıkta kaldı ve 12 saat boyunca üzerine yağmur yağdı, yağmurdan sonra bir de üzerine kendim yıkadım, hala beyaz tek bi çizgi yok.
    Yıkayıp kuruladıktan hemen sonra fotoğraflarını çektim. After and after isteyen de olmuştu. Buyursunlar.

muhahha306 bunu beğendi.

boya atığına benziyo diyicektim

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    Ürün başarılı demek ki.
    Cbrhan bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler