Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kontak bazen zor açıyor (kilit)

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar
    Yaklaşık 1 ay önce başladı akşam motoru kitliyorum sabah kontağı çevireceğim ilk diş bazen kolay çeviriyor sonra tekrar zor çevirme oluyor zor bela açıyorum kilitini gidon un
    Sonra o gün açtım diyelim bazen kitliyorum hemen açınca sorun yok açıyor kitliyor ama yine akşam yada uzun süre 1saat üzeri beklesin yine gidon sol a kilit zor açılıyor bunun sebep i nedir?

Gidon kilitleme hariç direk kontak kapatıp açmakta hiç sorun yok

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    WD40 ilacınız

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gidon kilitleme mekanizması kontak yani elektrik verme mekanizmasına göre daha mekanik bir yapıda olduğu için ve dışarda olduğu için toz kir çamur vs olabiliyor tek çözüm wd 40
    wd 40 ile günde 2 3 kere yağlayın ve pis yada kullanılmış diş fırçası ile gidon kilit mekanizmasının oraları fırçalayın sonra bez ile silin bunu 2 3 gün tekrar edin sorunuz çözülür
    2 3 gün yağladıktan sonra sorunuz çözülünce devamlı yağlamayın tabi ki sadece şuanki sorununuz çözülsün diye böyle birşey önerdim

Alıntı sharkspeedr2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gidon kilitleme mekanizması kontak yani elektrik verme mekanizmasına göre daha mekanik bir yapıda olduğu için ve dışarda olduğu için toz kir çamur vs olabiliyor tek çözüm wd 40
    wd 40 ile günde 2 3 kere yağlayın ve pis yada kullanılmış diş fırçası ile gidon kilit mekanizmasının oraları fırçalayın sonra bez ile silin bunu 2 3 gün tekrar edin sorunuz çözülür
    2 3 gün yağladıktan sonra sorunuz çözülünce devamlı yağlamayın tabi ki sadece şuanki sorununuz çözülsün diye böyle birşey önerdim
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    WD40 ilacınız
    Peki abiler bu deliğe sıkacağım onuda delikten sıktığım wd-40 nasıl çıkacak?
    Kontak yapısı delikli mi yani akar çıkar mı kendisi yoksa bir şey ile çekmek mi gerek sıkınca sıvıyı?

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı motohazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki abiler bu deliğe sıkacağım onuda delikten sıktığım wd-40 nasıl çıkacak?
    Kontak yapısı delikli mi yani akar çıkar mı kendisi yoksa bir şey ile çekmek mi gerek sıkınca sıvıyı?
    wd40 kalıcı değil uçucudur maksimum 6 7 saate uçar kurur
    sıktıktan sonra akacağı yer varsa akar temizler
    yağ gibi kalıcı değildir.

Alıntı sharkspeedr2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    wd40 kalıcı değil uçucudur maksimum 6 7 saate uçar kurur
    sıktıktan sonra akacağı yer varsa akar temizler
    yağ gibi kalıcı değildir.
    Teşekkür ederim o zaman ben yarın işe gitmeden sıkayım işten gelene kadar kurumuş olur öyle ise 2-3 gün yapayım bakalım şu an sabahları zor açılıyor diye dün kilitlemedim bile kilitleme çok kolay açmak zor ama gidon sol a gitmemeyip aç kapat için de sorun yok deneyeceğim wd-40ı tekrar teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:59 ----------

https://streamable.com/4weca

Video ekliyorum
    Beyler akşam kilitlemedim sadece kontak içine 2 fış wd-40 yaptım sonra bu akşam üstü tekrar denediğim de evet kilitleyince tekrar geri çok kolay açıyor sorun düzelmiş
    Yardımlarınız için sağ olun

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    @sharkspeedr2 de yazmış. WD40 geçici çözümdür, uzun vadede yarardan çok zararı olur.
    Uçup yağlama özelliğini kaybettiği gibi toz, kir vs tutar. Kilit daha beter hale gelir.

Bu iş için ya grafit spreyi ya da toz tutmayan teflon sprey kullanmanız gerekir. Birkaç gün sonra anahtar tekrar zorlanmaya başlarsa aklınızda olsun.

KID333 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xtown 125
    Aynı şekilde kontak anahtarı zor açılmakta. Bir öok kişi wd40 önerse de aksine bir çok kişi de wd40 sıkılmaması gerektiğini söylüyor. İnternette kontak spreyleri buldum ama maksimum senede bir defa kullanacağım bir ürün için 40-50 TL vermek mantıklı mı? Wd40 uzun vadede sorun yaratır mı cidden? Konuyla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Belki faydası vardır ama ben Wd40 sıkılmış kontaktan anahtarımı ne zaman çıkarsam anahtarın üzerinde siyah bir yağ tabakası oluyor ve farkında olmadan elime bulaşıyor. Eve girerken sıkıntı değil de dışarıda biriyle buluşacaksam uğraştırıyor.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı KID333 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şekilde kontak anahtarı zor açılmakta. Bir öok kişi wd40 önerse de aksine bir çok kişi de wd40 sıkılmaması gerektiğini söylüyor. İnternette kontak spreyleri buldum ama maksimum senede bir defa kullanacağım bir ürün için 40-50 TL vermek mantıklı mı? Wd40 uzun vadede sorun yaratır mı cidden? Konuyla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.
    WD40 sıktığım oldu herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Elimde kontak spreyi de var onda da bi sıkıntı yaşamadım. Ama elinizde kontak spreyi olsun. Motoru yıkadığınızda ya da yağmurda kaldığında kontağın içinde pis ve su kalmaması için kullanırsınız. İnternetten almak zorunda değilsiniz, ben hırdavatvıdan Best marka olanı 12 veya 14 tlye almıştm. Ekran kartından termal macuna, kontaktan fan rulmanlarına kadar bir çok şey temizledim memnun kaldım.
    KID333 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco Xtown 125
    Teşekkürler cevabınız içini wd40 sıktığımda sorun çıkabilme ihtimaline karşı kontak spreyi alıyor olacağım sanırım.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Kontağı yağlamayın, kurşun kalemin ucunu toz haline getirip az bir miktarını kontak ve depo kapağı anahtar yuvasına dökerek kullanın.

Motosikleti
    Kymco Xtown 125
    Çok az wd40 kullandım 2 ya da 3 kere çok az sıktım rahat girip çıkabiliyor artık anahtar, takılma yapmıyor. Anahatarı çıkartığ taktığımda bir iki kere kalan yağı bez ile sildim. Şu an için sıkıntı çözdü umarım daha sonrasında başka sıkıntılara yol açmaz.

Barbarouses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto 150NK 2019 > Yamaha MT-25 2016
    WD40 yerine kuru kalem tozu önerenler var ancak benim kafama çok yatmıyor. WD40'ın yağlı yapısı sebebiyle kontak içinde uzun vadede toz birikimine yol açacağını söylüyorlar ancak kuru kalem tozu kontakta bir kalıntı bırakmaz mı?

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Barbarouses adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    WD40 yerine kuru kalem tozu önerenler var ancak benim kafama çok yatmıyor. WD40'ın yağlı yapısı sebebiyle kontak içinde uzun vadede toz birikimine yol açacağını söylüyorlar ancak kuru kalem tozu kontakta bir kalıntı bırakmaz mı?
    Doğru miktarda uygulanırsa bırakmıyor ve diğer yağlayıcılardan çok daha uzun süre dayanıyor, cebinizi de yağlamıyor.
    ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)