Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konjektör mü arızalı yoksa başka bir şey mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam birazdan kaçak testini yapacağım. Ohm testini statöremi yoksa konjektöre mi yapmam gerekiyor?
    statora yapacaksınız sargılar arasındaki ohmu ölçeceksiniz 0.19 ~ 0.23 Ω at 20 °C (68 °F) işareti Ω budur. bu değerler civarında da olabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Ben olsam stator çıkışlarını ACV kısmında ölçerken, aynı zamanda ölçtüğüm kablolara bir yük bağlardım.
    Elinizde varsa kablolar arasına; Seri bağlanmış iki tane 12V/50W halojen veya 12V/55W far ampulleri olabilir.
    Seri bağlamakla 24 Volta kadar ampuller dayanacaktır
    Çok gaz vermemeye dikkat edin, gerilim yükseleceği için ampuller patlayabilir.
    ....
    @Seramik adlı arkadaş yaklaşık okuyacağınız değerleri vermiş zaten.
    ......
    Direnç/Ohm(Ω)) ölçümü yaparken motoru çalıştırmayın.

Motosikleti
    R1
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben olsam stator çıkışlarını ACV kısmında ölçerken, aynı zamanda ölçtüğüm kablolara bir yük bağlardım.
    Elinizde varsa kablolar arasına; Seri bağlanmış iki tane 12V/50W halojen veya 12V/55W far ampulleri olabilir.
    Seri bağlamakla 24 Volta kadar ampuller dayanacaktır
    Çok gaz vermemeye dikkat edin, gerilim yükseleceği için ampuller patlayabilir.
    ....
    @Seramik adlı arkadaş yaklaşık okuyacağınız değerleri vermiş zaten.
    ......
    Direnç/Ohm(Ω)) ölçümü yaparken motoru çalıştırmayın.

Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Resimdeki konjektöre göre Pembe ve sarı kablolar sizin statordan gelen kablolarınız. Kırmızı kablo Dc + akü çıkışınız yeşil de şase yani akü - çıkışınız.
    Siyah kabloya dikkat edin o voltaj kontrol kablosudur - ile karıştırmayın. aynı üç faz işlemi burada kırmız(+) ve yeşil(-) den pembe ve sarı yı kontrol edeceksiniz bu kadar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:31 ----------

Ama bu ölçüm değerleri farklılık gösterebilir. Kesin bilgi için servis manual ine bakmalısınız.
    Öncelikle teşekkür ederim.

Siyah kablo kontağa gitmiyor mu? Daha önce başka bir konuda da sormuştum.

Manual çok yetersiz, böyle değerleri yazma gereği duymamışlar.

Statör nasıl ölçülüyor? Onda sarı, beyaz, yeşil var o da trifaze gibi mi?

Sağ olun.

Motosikleti
    R1
    Alıntı karşıyaka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle teşekkür ederim.

Siyah kablo kontağa gitmiyor mu? Daha önce başka bir konuda da sormuştum.

Manual çok yetersiz, böyle değerleri yazma gereği duymamışlar.

Statör nasıl ölçülüyor? Onda sarı, beyaz, yeşil var o da trifaze gibi mi?

Sağ olun.
    Evet siyah kablo kontağa gidiyor kontağı açınca konjektöre + enerji veriyor konjektör de bu voltaja göre kendisini ayarlıyor.
    Statorunuz biraz farklı gibi. ama deneyerek de yapılabilir eğer diğer tip statorsa onlarda hiç kontrol yapmadım. multimetre ile elime geçmesi gerek o zaman anlaşılır . statoru kontrol etmenin en kolay yolu söküp gözle yanık varmı diye bakmak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

ek olarak temelde statorda sargıları ölçmek için
    1- kaçak testi yaparsınız
    2-sargı için ohm testi yaparsınız
    3- çalışırken ac voltaj testi yaparsınız.
    İlk iki seçenek her türlü sargı için geçerlidir.

Evet siyah kablo kontağa gidiyor kontağı açınca konjektöre + enerji veriyor konjektör de bu voltaja göre kendisini ayarlıyor.
    Statorunuz biraz farklı gibi. ama deneyerek de yapılabilir eğer diğer tip statorsa onlarda hiç kontrol yapmadım. multimetre ile elime geçmesi gerek o zaman anlaşılır . statoru kontrol etmenin en kolay yolu söküp gözle yanık varmı diye bakmak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

ek olarak temelde statorda sargıları ölçmek için
    1- kaçak testi yaparsınız
    2-sargı için ohm testi yaparsınız
    3- çalışırken ac voltaj testi yaparsınız.
    İlk iki seçenek her türlü sargı için geçerlidir.
    Statör aşağıdaki monofaze:
    Değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Motosikleti
    R1
    Alıntı karşıyaka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Statör aşağıdaki monofaze:
    Değerli bilgiler için teşekkür ederim.
    Her bir kablo için gövde kaçak testi yapın. sonra sargıların giriş çıkışını tahminende olsa bulup ohm testi yapın. isterseniz hiç uğraşmayın bobinajcıya götürün hemen üzerine yenisini sarsın. bunlar bobinajcıyı uğraştırmaz bile.

Her bir kablo için gövde kaçak testi yapın. sonra sargıların giriş çıkışını tahminende olsa bulup ohm testi yapın. isterseniz hiç uğraşmayın bobinajcıya götürün hemen üzerine yenisini sarsın. bunlar bobinajcıyı uğraştırmaz bile.
    Teşekkür ederim, sağ olun.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    statora yapacaksınız sargılar arasındaki ohmu ölçeceksiniz 0.19 ~ 0.23 Ω at 20 °C (68 °F) işareti Ω budur. bu değerler civarında da olabilir.

Ölçüm doğruysa eğer 0,07-,0,04-0,03 değerlerini buldum. Resimde tam anlaşılmıyor olabilir. 20K modunda ölçüm yaptım.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    En düşük Ohm kademesinde yapacaktınız, mesela eğer varsa 20Ω kademesinde.
    O ölçü aletleriyle düşük dirençleri okumak zordur ama yapacak bir şey yok.

Motosikleti
    R1
    https://i.imgyukle.com/2019/08/19/oyEfC8.jpg

Ölçüm doğruysa eğer 0,07-,0,04-0,03 değerlerini buldum. Resimde tam anlaşılmıyor olabilir. 20K modunda ölçüm yaptım.
    Yukarda arkadaşın dediği gibi en düşük ohm değerine alın en düşükte değer göstermiyorsa bir yükseğine alın. kaçak testi nasıl oldu.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Yukarda arkadaşın dediği gibi en düşük ohm değerine alın en düşükte değer göstermiyorsa bir yükseğine alın. kaçak testi nasıl oldu.
    kaçak testinde ses çıkmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:56 ----------

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En düşük Ohm kademesinde yapacaktınız, mesela eğer varsa 20Ω kademesinde.
    O ölçü aletleriyle düşük dirençleri okumak zordur ama yapacak bir şey yok.
    Dediğiniz gibi en düşük 200 değeri var multimetrede bu kademede sabit bir değer göstermedi sürekli değişiyor. 02,2 ile 80 arasında değişti sürekli.

Motosikleti
    R1
    kaçak testinde ses çıkmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:56 ----------

Dediğiniz gibi en düşük 200 değeri var multimetrede bu kademede sabit bir değer göstermedi sürekli değişiyor. 02,2 ile 80 arasında değişti sürekli.
    Ben konjektörden olduğunu düşünüyorum. Ucuzundan yamaha konjektör edinemez misiniz yada çevrenizde ödünç alabileceğiniz biryer var mı. Artık denersiniz. Çalışan konjektörle düzgün voltaj veriyorsa tamamdır.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Ben konjektörden olduğunu düşünüyorum. Ucuzundan yamaha konjektör edinemez misiniz yada çevrenizde ödünç alabileceğiniz biryer var mı. Artık denersiniz. Çalışan konjektörle düzgün voltaj veriyorsa tamamdır.
    Dün gittiğim usta konjektörü denedi yalnız aküden ölçüm yaptı. Son olarak sormak istediğim akü voltajı düşükken konjektörü değiştirdi. Aküyede multimetre bağladıktan sonra gaz vererek akü voltajını ölçtü. Yüksek devirde akü voltajının 12 volta çıktığını gördük. Akü voltajı düşük olduğu için böyle göstermiş olabilir mi? Acaba konjektör çıkışından ölçseydi doğru sonuç çıkar mıydı? Aklımda deli sorular.

Motosikleti
    R1
    Dün gittiğim usta konjektörü denedi yalnız aküden ölçüm yaptı. Son olarak sormak istediğim akü voltajı düşükken konjektörü değiştirdi. Aküyede multimetre bağladıktan sonra gaz vererek akü voltajını ölçtü. Yüksek devirde akü voltajının 12 volta çıktığını gördük. Akü voltajı düşük olduğu için böyle göstermiş olabilir mi? Acaba konjektör çıkışından ölçseydi doğru sonuç çıkar mıydı? Aklımda deli sorular.
    Konjektör doğrudan aküye bağlıdır. akünün dolu veya boş olması bir şey değiştirmez. Dolu olması sadece üretilen voltajı 14 den 13 e çeker o kadar. Normal devirde 13 volt civarı 5000 devir de (motordan motora değişir)14.5 volt maksimum vermesi gerekir bu değerler içinde değilse arıza vardır demek. Hocam sorun sıkıntı yok forum bunun için var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:33 ----------

ek olarak statoru ac voltajla ölçerken 3 kablonun hepsine kombinasyon yaptınız değil mi?
    yani 3 ayrı şekilde multimetreyi bağlayıp ölçüm aldınız değil mi?
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Konjektör doğrudan aküye bağlıdır. akünün dolu veya boş olması bir şey değiştirmez. Dolu olması sadece üretilen voltajı 14 den 13 e çeker o kadar. Normal devirde 13 volt civarı 5000 devir de (motordan motora değişir)14.5 volt maksimum vermesi gerekir bu değerler içinde değilse arıza vardır demek. Hocam sorun sıkıntı yok forum bunun için var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:33 ----------

ek olarak statoru ac voltajla ölçerken 3 kablonun hepsine kombinasyon yaptınız değil mi?
    yani 3 ayrı şekilde multimetreyi bağlayıp ölçüm aldınız değil mi?
    Evet 1-2-3 uçlarına 1-2 1-3 2-3 şeklinde ölçtüm. Ustanın dediği gibi yükteyken değişiyor olabilir mi? Usta 20v modunda ölçüm yaptı. Bir uç şasede diğer ucu soketi sokup 1 2 3 şeklinde gezdirdi. İkisinden 4 küsür volt okudu. Diğerinden 1 volt çivarı okudu.

Motosikleti
    R1
    Evet 1-2-3 uçlarına 1-2 1-3 2-3 şeklinde ölçtüm. Ustanın dediği gibi yükteyken değişiyor olabilir mi? Usta 20v modunda ölçüm yaptı. Bir uç şasede diğer ucu soketi sokup 1 2 3 şeklinde gezdirdi. İkisinden 4 küsür volt okudu. Diğerinden 1 volt çivarı okudu.
    ustanın okuduğu değil siz okumuştunuz. Statorun Saru kabloları 30 ila 80 volt okumuştunuz AC Voltaj da okumuştunuz. 3 ayrı şekilde okudunuz değil mi hepsinde 30 ila 80 volt mu akudunuz yoksa sadece bir tanesinde mi? ?

Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    ustanın okuduğu değil siz okumuştunuz. Statorun Saru kabloları 30 ila 80 volt okumuştunuz AC Voltaj da okumuştunuz. 3 ayrı şekilde okudunuz değil mi hepsinde 30 ila 80 volt mu akudunuz yoksa sadece bir tanesinde mi? ?
    Evet benim ölçtüğümde 30 volt yüksek devirde 80 volt çıktı. Üç kombinasyonda da değerler birbirine yakın çıktı. İşin tuhafı sargıda bir sorun tespit edememiş olmama rağmen usta konjektörü değiştirdiğinde yine sorun devam etti. Şuan akü şarjda biraz toparladıktan sonra bütün ölçümleri sizden aldığım bilgilerle tekrar edeceğim. Duruma göre yine yazarım. İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Motosikleti
    R1
    Evet benim ölçtüğümde 30 volt yüksek devirde 80 volt çıktı. Üç kombinasyonda da değerler birbirine yakın çıktı. İşin tuhafı sargıda bir sorun tespit edememiş olmama rağmen usta konjektörü değiştirdiğinde yine sorun devam etti. Şuan akü şarjda biraz toparladıktan sonra bütün ölçümleri sizden aldığım bilgilerle tekrar edeceğim. Duruma göre yine yazarım. İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
    İsterseniz motor beklerken garanti amaçlı statorunuzu tekrar sardırabilirsiniz bazen farklı arızalar da olabiliyor. Siz bilirsiniz tabi ama bobinajcıya götürüp sardırsanız çok iyi olur bence. Çünkü çok garip hatalar da meydana gelebiliyor. sargıda kendi içinde voltaj atlaması sargının kendi içinde erimesi vs. gibi.

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Youtube'de birsürü video var nasıl ölçüm yapıldığına dair. Motosikletin kullanım kılavuzunda da hangi değerler göstereceği yazar ingilizce olarak. Ben Bu şekilde yapmıştım statör ve konjektörü değiştirdim.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)