Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Lokma Takımı Tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    2017 Honda CBR 650F motorun ufak tefek işlerini görebilmek için lokma takımına ihtiyacım var.
    Ancak ölçülerle ilgili kafam baya karışık. 1/4" veya 3/8" bu işler için yeterli, diğerleri ağır işler için dediler, o yüzden bu ölçülerde bir set almayı düşünüyorum.
    İzeltaş ile görüştüm, bana şu iki takımı tavsiye ettiler.
    İlk set 4-13 mm aralığında, ikinci set 6-22 mm aralığında, sizce hangisini almak daha mantıklı?
    ikinci seti alsam lastik sökerken falan da iş görür sanki, diğeri çok mu küçük kalır?

https://urun.n11.com/lokma-takimlari...018-P307718530

https://urun.n11.com/lokma-takimlari...-mm-P274039953
    https://bit.ly/30jiOxE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Doğru anladıysam 4 13 hiç bir işe yaramaz. Şayet sadece motor için ise tek tek alınabilir. Stallion marka var bende gayet yeterli.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ben de bunu aldım buji sökmek için lazım olan 16 mm genelde takımın içinde olmuyor.Burada hediye yada ekstra alırsın.

Motosikleti
    Dominar D400
    Ben geçen sene Rico'nun 30 parça lokma takımını almıştım 260 tl'ye, şimdi aynı takım 400 tl civarı olmuş(Link). n11 kuponunuz varsa 5-10 tl daha düşüğe alırsınız.
    Almışken 1 kere alıp hem ev ihtiyaçları için hem de motor için almak istedim. Oldukça da işimi görüyor. Motorumdaki orta bujiyi sökerken oynar dirsek çok işimi gördü, cırcır kolun uzaması da daha az güç harcayarak iç yapmanıza olanak veriyor. İçinde buji lokmaları da var.

İzeltaş çok kaliteli ancak sanayide iş yapmıyorum nihayetinde,marka olduğu için de fiyatı arttıkça arttı. Rico da uyduruk marka değil, oldukça yeterli gelir.
    Verdiğiniz ilk linkteki 20 parçalık izeltaş yerine aynı paraya 30 parça rico tercih edin derim ben. Yağ boşaltma tapamın 18 numara olduğunu düşünürsek sizin verdiğiniz linktekiler işime yaramaz mesela. Elinizde 1 numara bile eksik olduğunda işiniz yarım kalıyor sonra, başıma geldi.
    Kazım TOKMAK bunu beğendi.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    1/4 ve 3/8" den ziyade 1/2" tercih etmelisin.
    Bir defa alinca omurluk kullanirsin.
    Bende zamaninda praktiker yapi marketten
    Crom vanadyum alasimli almistim. 8 senedir takimda cizik dahi yok.
    Izeltas yerine Altaş marka yada rico vs de tercih edilebilir. Altaş sanayide izeltasin yan sanayisi diye bilinir

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    https://www.nalburcuk.com/urun/izelt...akimi-24-parca
    linkteki ürünü kullanıyorum birebir aynısı. 10mm den 32 mmye kadar lokma var ben ekstra olarak yapı marketten 8mm aldım. motosiklet üzerinde daha düşük ölçüde vida nadir zaten. ömürlük birşey olsun istiyorsan 1/2 izeltaş yada kaliteli bilindik markalardan almalısın. ucuzu hiçbir işe yaramaz sıyrılır, vidayı sıyırır, mekanizması bozulur vs.

verdiğiniz linkteki karbüratör lokma takımı hiçbir işe yaramaz çok ufak tefek işler için uygun.

Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı tian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bunu aldım kalite ve sağlamlığı yeterli geldi
    fiyatı da çok makul
    https://urun.n11.com/anahtarlar/12-p...E&gclsrc=aw.ds
    üründe garanti yoktur demiş satıcı, pek güven vermedi hocam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:26 ----------

Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1/4 ve 3/8" den ziyade 1/2" tercih etmelisin.
    Bir defa alinca omurluk kullanirsin.
    Bende zamaninda praktiker yapi marketten
    Crom vanadyum alasimli almistim. 8 senedir takimda cizik dahi yok.
    Izeltas yerine Altaş marka yada rico vs de tercih edilebilir. Altaş sanayide izeltasin yan sanayisi diye bilinir
    hocam 1/2 ler sanayiciler için diyolar genelde, komple motoru indirmeyi düşünmüyorum, hem fiyat olarak da baya tuzlu geldi onlar.
    aslında 150-200 liralık bişi alırım diye niyetlenmiştim, ancak işler karıştı.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L

Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    İzeltaş ın iki seti de bende mevcut. 4-13 lük olan karbüratör lokma seti diye geçer zaten. Motorda karbüratör hariç en fazla bir iki yerde kullanabilirsin. Diğerini almak daha mantıklı.

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben geçen sene Rico'nun 30 parça lokma takımını almıştım 260 tl'ye, şimdi aynı takım 400 tl civarı olmuş(Link). n11 kuponunuz varsa 5-10 tl daha düşüğe alırsınız.
    Almışken 1 kere alıp hem ev ihtiyaçları için hem de motor için almak istedim. Oldukça da işimi görüyor. Motorumdaki orta bujiyi sökerken oynar dirsek çok işimi gördü, cırcır kolun uzaması da daha az güç harcayarak iç yapmanıza olanak veriyor. İçinde buji lokmaları da var.

İzeltaş çok kaliteli ancak sanayide iş yapmıyorum nihayetinde,marka olduğu için de fiyatı arttıkça arttı. Rico da uyduruk marka değil, oldukça yeterli gelir.
    Verdiğiniz ilk linkteki 20 parçalık izeltaş yerine aynı paraya 30 parça rico tercih edin derim ben. Yağ boşaltma tapamın 18 numara olduğunu düşünürsek sizin verdiğiniz linktekiler işime yaramaz mesela. Elinizde 1 numara bile eksik olduğunda işiniz yarım kalıyor sonra, başıma geldi.
    evet ben şahidim maktamanın lokma takımı sağlam Benim motoru parça pinçik etmiştik. Bu arada xtreme max 200 kaporasını yolladım salı günü kısmetse akçakocadan gidip alacam bakalım.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    RİCO 30 PC 006-RC1330 1/2 LOKMA SETİ 6 KÖŞE 30 PARÇA LOKMA TAKIMI 450,00 TL yerine 395,00 TL
    https://urun.n11.com/lokma-takimlari...imi-P324991610

Dusunelibir ��
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Dükkan açmayacaksan bukadar pahalı ve geniş bir şeye gerek yok.Konunun başında belirtilen 100 tl seviyesindeki bir set fazlasıyla iş görür.Ekstrem bir şeye ihtiyacınız olduğunda onu ayrı alırsınız.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    3/8 uygundur. 1/2 teker ve büyük dişli için iyi ama motor işi için çok büyük. Rahatsızlık verir. Bir de 1/4, 3/8, 1/2 arasında geçiş sağlayan adaptörler var. Tavsiye ederim. Tork anahtarım 1/2 icin, ihtiyacım olduğunda adaptörle küçük işler için de kullanıyorum.

1\2 ölçüsündeki anahtarla motosikletteki tüm somun ve civataları sökebilirsin.yanına 1\4 alman avantaj olur.motor bloğu cevresindeki ufak 5mm ve 6mm'lik civata ve somunlarda işinizi kolaylaştırır.İki set ile uğraşmayayım ,bütçeyi aşmayayım dersen en doğru tercih tabiki 3\8 Marka olarak çin menşeili rico benzeri markalar döviz kuru v.b nedenlerle yerli izeltaş ve cetaform gibi markalarla yakın fiyatlara sahip.Uzun yıllar kullanayım beni yarı yolda bırakmasın dersen;Tercihini kesinlikle yerli olanlardan yana kullan.En nihayetinde garantili , evladiyelik ürünler...

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Hangileri lazımsa parça parça al, takım anca tamirhanede lazım olur.

Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam tek tek almaya kalkışınca sadece cırcır ve aparatları 200 liranın üzerinde oluyor.
    izeltaşın lokma aparatları da tanesi 15-20 lira civarında. 175 liralık seti tek tek almaya çalışsam 300 lirayı geçer.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Ya beyler şunu biri bana açıklayabilir mi.
    Bizim eleman ustaya sordum o da açıklayamadı tam.
    3/8" 1/4" 1/2" bunlar neyi değiştiriyor. Bizim için neyi etkiler.
    Bir türlü anlayamadım. Allahını seven üstüme bilgi atsın.

Lokmanın takıldığı parçanın boyutu mu acaba. Hani o kare parçanın kalınlığı mı?

not: bir kere tekzen den bir takım almıştım. Arabanın oksitlenmiş aküyü sökmek için. Ölçüler(numaraları) inç hesabıymış. Ya büyük yada küçük geliyordu. Sapından da sıyırdı zaten. Çok müfür etmiştim. Tekzen gibi yerlerde ki çok ucuz ürünler böyle çıkabiliyor sinir ediyor adamı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:33 ----------

Anlaşıldı tamam.
    Bizim ustanın anlatmaya çalıştığı şeymiş

Gelelim Lokma takımlarda bu neyi ifade eder kısmına.Lokmaların takıldığı cırcır ,ara kol, T kol ,fırfır gibi lokmanın arkasına ekleyip somun yada civata söktüğümüz asıl aletlerin lokmaya girdiği yerin büyüklüğünü verir yukarıda sorulan ölçüler.Genelde bu ölçü büyüdükçe takabileceğiniz lokmanın büyüklüğüde artar ama mesele 16 mm bir lokmanın hem 1/4" hemde 3/4 inç çeşidi olabilir. Karbüratör takımı denilen 1/4" takım alırsanız içindeki lokmalara takabileceğiniz kollara gidip 3/4" kol cırcır takamazsınız.Yada basit çözüm adaptör alıp kullanırsınız.

Tavsiyem büyük isterseniz 1/2" takım alın.1/4" ten daha fazla ağır işe gelir.Yok ben ufak tefek işle uğraşacağım derseniz karbüratör lokma takımı işinizi görür.Yine nacizane tavsiyem İZELTAŞ alın.
    Kaynak https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=73128.40

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet evet, tek tek alsın, ihtiyacı olan 8-10 parça ürüne 20 parçalık takım parası versin.
    Zevkler renkler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya beyler şunu biri bana açıklayabilir mi.
    Bizim eleman ustaya sordum o da açıklayamadı tam.
    3/8" 1/4" 1/2" bunlar neyi değiştiriyor. Bizim için neyi etkiler.
    Bir türlü anlayamadım. Allahını seven üstüme bilgi atsın.
    Anahtarın üzerindeki kare çıkıntının, lokmaların içindeki kare girintilerin inç cinsinden boyutu. 1 inç 2.54 santim ediyor. Oradan hesaplayın. Mesela 1/2" lokmaların üzerindeki kare girintinin boyutu takriben 1.27cm uzunluktadır.

Lokmalar (altıgen şekiller) metrik (cm cinsinden) ve SAE (inch cinsinden) olarak ikiye ayrılıyor. Mesela Harley'ler SAE lokma ister, Honda ve BMW ise metrik.
    sey_47 bunu beğendi.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam tek tek almaya kalkışınca sadece cırcır ve aparatları 200 liranın üzerinde oluyor.
    izeltaşın lokma aparatları da tanesi 15-20 lira civarında. 175 liralık seti tek tek almaya çalışsam 300 lirayı geçer.
    Tek motorda bütün takımı kullanmayacaksın ama, bu yüzden dedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet evet, tek tek alsın, ihtiyacı olan 8-10 parça ürüne 20 parçalık takım parası versin.
    Zevkler renkler.
    Ben 6 parçayı 70 liraya aldım sadece kullandığım motora lazım olanları...
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler