Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Civata deliğinden yağ geliyor. [Videolu]

Motovento
    REKLAM ALANI
    forza5454 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Skyteam Bubby
    Merhaba,
    Motorumda çok ciddi bir yağ kaçağı var. Civatanın yuvasından yağ geliyor. Çok fazla yağ geliyor. Civata tamamen yalama durumda ne sıkılıyor ne yerinden çıkıyor.

Ne yapacağımı bilmiyorum sanırım bloğu motordan ayırıp parçalayıp tornacıya götürmekten başka bi çözüm yok

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Tornavida ile kastırarak çıkmıyor mu ? En temizi.tornacı tabi

Motosikleti
    Skyteam Bubby
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tornavida ile kastırarak çıkmıyor mu ? En temizi.tornacı tabi
    Yarın sabah kastırarak çıkartmayı deneyecemde, çıksa ne olacak ki ? Büyük ihtimal yuvası yalama. İçine sıvı conta sıksak ne olur ki acaba.

Aslında merak ettiğim konu buradan yağ gelmesi normal mi.

nzm75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM WOLF 250Nİ,,KAVASAKİ KLE 500
    Kastirarak çıkarabilirsiniz sonra heilcoil attırın civatanin aynı ölçüde bulursan değiştir bulamazsan pafta çektir olur diye düşünüyorum

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yeni diş açılması lazım blok inecek biraz uğraştır ama zor değil tabi tornacı şart

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Civata çıkartıldıktan sonra klavuz çekilip diş açılabilir gibi. İşin ehli bir motosiklet servisi yahut tornacı, çalışabilecek yeterli alan varsa motoru indirmeden bile durumu halledebilir.

Motosikleti
    Skyteam Bubby
    Birkaç güncelleme yapıp bazı konularada değinmek istiyorum.

Öncelikle cevap yazan herkese çok teşekkür ederim Benim bu konuları soracak etrafımda hiçkimsem yok. Bu yüzden cevaplarınızın benim için ne kadar değerli olduğunu anlatamam.

Bloğu söktüm. Resim büyük olduğu için resim olarak değil link olarak ekliyorum; https://i.hizliresim.com/odgl8R.jpg

Gördüğünüz gibi yağ revan içinde malesef başka yerlerindede yağ kaçakları vardı. Bir çoğunu parça değişimiyle onardım ama bu vida deliği konusunda yapabileceğim hiçbirşey yoktu. Bugünde malum pazar olduğundan yarın bloğu arabanın bagajına atıp tornaya götüreceğim. Neler yapabileceğimize bir bakalım. Umarım bu benim onardığım son yağ kaçağı olur.

Motosikleti
    Skyteam Bubby
    Durum güncellemelerine devam ediyorum. Mesajlarda düzenle butonunu bulamadığım için yeni mesaj şeklinde ekleyeceğim.

Bugün sanayideydim. Bir usta ben bunu yaparım dedi ama umduğu gibi değildi. Civatayı yerinden sökmek hiç kolay olmadı. Yarım saat uğraştıktan sonra çıkarabildik. Diş açmaya çalıştığında başka bi süprizle karşılaştık. İçerisine bişeyler tepilmişti. Onlarında çıkarılması gerekiyordu. 2 Saat süren uzun çabalar sonucunda en sonunda hallettik. 60 TL ödedim tornaya. Gelirkende 65 Tl yağ aldım. Sonuç olarak bir civata bana 125 TL + yol masrafına mal oldu.

Eve gelip alt motoru yeniden şaseye montajladım. Motor çalışmadı arkadaşlar. Şaşırdık mı. Hayır. Düzgün marş basıyor ama marş almıyor şuan. Karbüratörü temizlemeye çalıştım. Buji söküp yenisini taktım. Ateşleme bobinini kontrol ettim. Ve akü bitti. Onu şarja bağladım artık biraz dinlenme ve şarj olma vakti. Yarın devam edeceğim.

Galiba günün sonunda ben bu motoru gömücem

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Takipteyim hocam.

Motosikleti
    Skyteam Bubby
    Son güncellemeyi buraya bırakıyorum. Konu daha fazla uzamasın. 4. gün bugün. Çok uğraştım valla sabahın 5'inde ayaklığın beyine giden soketini arıyordum işte. Saat akşam 7 oldu şimdilik herşey hallolmuş gibi duruyor.

Burada ana 2 konu var. Birincisi civata konusu. Sakın motor bloğunun civatalarına helicoil felan attırmayın arkadaşlar. Çünkü düşük hacimlerde bu civatalar çok ufak. Attığınız ufacık helicoil içeride parçalanıyor ve durum vaziyet içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bugün motoru uzunca bir süre çalıştırdım ve tek damla yağ sızıntısı yoktu. Tabi ilerleyen günlerde sonuç netleşir. Tornacı içine boru gibi bişey çaktı. İsmini bilmiyorum. Onunda içine yeni bir civata ve sorun çözüldü.

İkinci konu bloğu montajladıktan sonra çalışmaması. Kontrol etmediğim yer kalmadı desem yeridir. Farklı bir kalbüratör bile denedim yine çalışmadı. En sonunda kendi kalbüratörünün hava ayar civatasını ölümüne dibine kadar sıkmaya çalışınca motor hafif çalışır gibi oldu ve beynimde ışık yandı. Biraz daha sıkınca motor çalıştı. Aşırı dengesizdi hava civatasını sıktıkça devir yükseldi stabil hale geldi. Hava civatasını dibine kadar sıktım şuan dipte. Kullanılacak durumda. Niye böyle olduğunu bilmiyorum galiba manifold çatladı. Yeni manifoldun gelmesi 1 ay sürecek.

Bugün yeni 2 inç büyük jant lastiklerimde geldi onlarıda montajladım. Teker çapları büyüyünce ön çamurluğun civataları lastiğe sürttü onu bi ara düşünücem. Bugün bir test sürüşüne çıkarım diyordum ki zincirin kilidini kaybettim. Yarın artık. Yolun sonuna geldik babuşlar durumlar böyleydi. İlgilenen arkadaşlara tekrar teşekkürler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)