Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

forza 300 lastik degisimi ile ilgili bir kac soru

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    baslik gayet acik

forumda bununla ilgili bircok konu oldugunu biliyorum. Ancak benim durumum biraz farkli.

Yasadigim ulkede hic kis yok. Hava yil boyu 28-45 derece arasi. Yani motor giderken yanmis asfaltta veya hangi zeminse asiri sicak olaninda gidiyor. Motoru gunluk isler icin kullaniyorum, bakkal, market gezme vs. Yani kisa mesafeler yapiyor.

uzerinde hali hazirda onlu arkali diablo rosso scooter var. Ancak hic memnun degilim. Soyle ki, arka lastik 150-70-13 lakin orjinali 140/70-13. Pirellide rossonun bu ebatlari yokmus. Lastigin ufacik bir buyuklugu bana ne dertler acti anlatamam. Fren balatasi bir sebepten oturu surtuyor. Bir yetkili servis orjinal fren balatasi al dedi. Aldim. Digeri arka amortisorlerin sabitleyici damperinden al dedi. Aldim. Digeri balans yaptir dedi. Yaptirdim. Sonuc ayni. Sonuc olarak $ adet yetkili servise gittim anlayabilen olamadi. Sorun devam etmekte. Dikkatimi birsey cekti. Arka amortisor motora arkadan baktiginizda sol taraftaki lastige neredeyse sifir mesafesinde duruyor. Diger tarafta 2 parmak bosluk var. Baska bir forzadada baktim. Ondada sol taraf daha yakin duruyordu ama benimki kadar degil.Buda bana motor yolda giderken esnemesiyle acaba amortsior lastige mi surtuyor diye dusundurdu. Bu arada surtme dedigimiz sey 300kmde arka balatinin al tarafinda neredeyse oyuk acti.

Sonuc oalrak sorum sunlar,

1) Sizce surtme lastigin bir parca buyuk olmasindan yaparmi ?
    2) yani lastik alirken kesinlikle orjinal ebatinda alacagim. Yukarida belirttigim kosullara gore IRC mi aliyim ? yoksa pirelli angel mi aliyim ? ( rossoda ayni ebat yok maalesef)
    3) arka lastik degiseli sanirim 5-6bin kilometre oldu. Kullanim kosulalrina bakildiginda degismesi gerekir mi ?

simdiden tesekkurler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha önce de şikayetlerinizi yazmıştınız.
    - Jant yamuk mu?, tekerin dönüş ekseni düzgün mü? baktırmadınız mı?
    Yanlış anlamadıysam fren balatasının düzensiz aşınmasından bahsediyorsunuz.
    - Fren diski, jant veya tekerin dönüş ekseninde bir yamukluk yoksa fren kaliperi balatayı düzgün basmıyor olabilir.

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    konudada belirttigim gibi balans yapildi. gayet temiz idi zaten. tkerin donusundede bir sikinti yok. sizin gorusunuze gore kaliper diyosunuz. Belirttigim amortsiorun tekkere surtme durumu olabilir mi ? frenler degisirken kaliperide goruyorlar onla ilgi birsey diyen olmadi. ayrica fren diskide yeni degisti.

Servislerden bir hayır gelmediğine göre bir de orijinal lastik ebatına dönerek deneyebilirsiniz.

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    lastik tercihi ile ilgili bi bilginiz var mi acaba ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:48 ----------

Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce de şikayetlerinizi yazmıştınız.
    - Jant yamuk mu?, tekerin dönüş ekseni düzgün mü? baktırmadınız mı?
    Yanlış anlamadıysam fren balatasının düzensiz aşınmasından bahsediyorsunuz.
    - Fren diski, jant veya tekerin dönüş ekseninde bir yamukluk yoksa fren kaliperi balatayı düzgün basmıyor olabilir.
    duzensiz asinmasi dogrudur. Zaten motor giderken gayet net bicimde bunu hissedebiliyorsunuz. Surus konforunu bozuyor.

Lastik tercihi ile ilgili yazdığınız markaları kullanmadım. Bir fikrim yok.
    Lastiği orijinal ebatla yenileyin. Olmadı kaliperi, daha da olmadı motoru değiştirin.

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    yarin sabah baska bir ustaya gidicem. o cozecek isi insallah. hatta lastikciye gidicem diycem normal lastigi tak. olursa alicam olmazsa almiycam

Motosikleti
    MT-07
    O kadar sıcak havaya ancak sert hamurlu lastik alman gerekir die düşünüyorum. Biz burada yumuşak hamurlu lastik kullanıyoruz ama sende işler biraz çetrefilli. Orjinal ebat sağa sola sürtme yapmıyor ise takma istersen. Benim MT-25'te arka lastik orjinal 140 ama bende 160takılı. Bir yere sürtme yapmıyor. Ha viraj performansımdan yemiyor mu? Kesinlikle yiyordur ama elimde olan bir lastikti. IRC'ler ile İstanbul'da sürmeye cesaretim yoktu. 30km yol gittim sadece orjinal lastiklerle onu da diğer lastikleri takmak için mecburiyetten gittim. Kamyonet falan olsa, yükler hiç sürmeden giderdim

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar sıcak havaya ancak sert hamurlu lastik alman gerekir die düşünüyorum. Biz burada yumuşak hamurlu lastik kullanıyoruz ama sende işler biraz çetrefilli. Orjinal ebat sağa sola sürtme yapmıyor ise takma istersen. Benim MT-25'te arka lastik orjinal 140 ama bende 160takılı. Bir yere sürtme yapmıyor. Ha viraj performansımdan yemiyor mu? Kesinlikle yiyordur ama elimde olan bir lastikti. IRC'ler ile İstanbul'da sürmeye cesaretim yoktu. 30km yol gittim sadece orjinal lastiklerle onu da diğer lastikleri takmak için mecburiyetten gittim. Kamyonet falan olsa, yükler hiç sürmeden giderdim
    maalesef surtme yapiyor. bugun asil ustama gittim. o soyle birsey onerdi ' lastiklerini degistirme iyi lastik gidebildigikadar gitsin. freni yedikce git yan sanayi 20-30 tl ye taktir. lastik bitincede IRC al ve orjinal frenlerle bin' dedi. bende oyle yapicam gibi gozukuyor. Bahsi gecen usta buyuk tamirleri yapiyor. kucuk bir yeri var ve 1 ay sonrqaya randevu veriyor. motorsikletimin hicbir yerde yapilmayan modifiye parcalarinida o takti.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)