Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorun sürekli civataları yerinden çıkıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba

Sayın forum dostları. Engelliyim ve aşağıdaki resimdeki motor bana ait. Fakat motor çin malı olduğundan sarsıntı izolasyonu vs yapmamışlar. Sarsıntı o kadar fazla ki civatalar yerinden çıkıp sürekli düşüyor. Özellikle karbüratör civatası, bazen buji kabloları, bazen bujiler yuvasında gevşiyor yolda kalıyorum. Engelli olduğum için de inip derdine bakamıyorum. Bir iki motorcu var adamlar zanaatkar değil. Hem de uğraşmıyorlar sadece sök tak işine bakıyorlar. Karbüratöre volan takalım dedim tipi uygun değilmiş. Motoru yerinden söküp yaylı rondela takalım dedik motoru o kadar sağlam sabitlemişler ki üstünde hoplasan çıkmıyor. Bu sarsıntı sorununa ne yapabilirim ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Loctite idi sanırım adı bi malzeme var. Cıvatayı takmadan önce az sıkınca civata sonradan yapışıp kalıyor. Diş ilacı diyede bilinir sanayide. Würt marka olanlarda var.

Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    https://www.hepsiburada.com/loctite-...-HBV00000164O1

Maalesef fiyatı yüksektir ancak ilacınız bu.

Çok teşekkür ediyorum kaç civata sıkar bu acaba ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:20 ----------

Bir de sökülmek istendiğinde tekrar sökülemiyor mu yapışkan sürünce

eyup58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Pcx125
    bir damla yeterli olacaktır civata için

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Vida ilacı işinizi büyük oranda görecektir.. fakat üzerinde aşırı baskı olan somunları buda tek başına tutamaz... Bu ilacı dişler üzerine sıkıp somunu yada civata sıktıktan sonra kurumasını bekleyin ... somunlara sonradan silikon ( soğuk kısımlarda inşaat silikonu - sıcak kısımlarda sıvı conta işe yapar ) sıkmakta gevşeyerek düşmelerini önler.

Durumunuz yok ise yada İstanbul çevresinde iseniz... ben size ilacı yolayabilir ve uzak değilseniz ve mümkünse bizzat gelir somun civata ne varsa ilaçlar sıkarız... Elimize yapışmaz...

Yardıma ihtiyacınız var ise bana veya forum yönetimine özel mesajla durumu iletmenizi rica ediyorum.. Kendi adıma seve seve yardımcı olurum.[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:33 ----------

@MrMud Gider miyiz ? Dağ bayır Deli Dumrul gibi dolaşacağına iyi bişey yaparız :D
    siyanoz ve bursalıali bunu beğendiler.

Allah razı olsun çok. Herşey gönlünüzce olsun maalesef çok fazla uzağız İstanbulda değilim ben alır hallettirmeye çalışırım. Olmazsa da satacağım zaten Çinler öyle bir yapmışlar ki hiç sarsıntı izolasyonu yok sarsıntıdan gidon elimde kalacak neredeyse. Yolda bırakacak diye hiç güven vermiyor bir bujiler gevşiyor bi kablolar gevşeyip çıkıyor Bi karbüratör civatası düşüyor. Bi de ben bindim mi patikalara gidiyorum zaten. Bu sıvıyı da deneyeyim olmazsa satacağım çünkü bakımı benim yapacağım iş değil. Çok teşekkürler cevaplayan herkese. Motora yaylı rondela taktıracaktım motoru öyle bir sabitlemişler ki yerinden çıkaramadık. Yay da takmışlar aslında ama yayların hiçbir faydası olmamış sarsıntıya.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı filozof86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:20 ----------

Tekrar Sökülebilir.. sadece normalden biraz daha fazla güç ister sökmek. Bu ilaç yapışmaktan çok dolgu işlevi görür..titreşimden somun yada civataların gevşemesini vida dişlerini doldurarak somunun sarsıntı yüzünden yürümesini önler.
    filozof86 bunu beğendi.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R

Mavi olanını alın. Kırmızı olanı sökülmüyor. Arkadaşın linkini verdiği uygun olan sanırım.

Loctite, endüstri standardıdır. Japon ve Avrupa motosikletlerin servis kitapçığında, bazı vidaların yanında, o vidayı sıkıyorken Loctite kullanılması gerektiğini gösteren ikonlar olur. Hatta o vidaları söktüğünüzde de mavi bir toz belirir. Çünkü üretim esnasında kullanılmıştır.

Mavi Loctite kullanılmış vidayı sökmek zor değildir. Kırmızı kolay kolay sökülmez ama. Hatta vida da kırılabilir.

Motosikleti
    Regal Raptor 150
    Arkadaşların dediği gibi renklerine göre performans gösterirler şöyleki: Kırmızı kulanılıp kuruduktan sonra bir daha kolay kolay sökülmez, ya anahtarı sıyırır ya başka yerden kırar, yeşil olan sabitler ve gevşetmez açarken bira fazla güç gerekir ve çıt diye bir ses çıkartır ve çözülür, orijinal LOCTİTE lar pahalıdır sanayilerde muadil ve uygun fiatlı olanları vardır, LOCTİTE Nescafe markası gibidir aynı instant kafelerin olduğu gibi, Tchibo,marka olanı var, Maxkafe olanı olduğu gibi, alırken sorarsanız size bilgi verirler kolay gelsin.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    En kötü sprey boyalar var civataya ondan sıkın ve o şekilde montaj yapın. Yalnız loctite sakın kırmızı almayın zira sökmek için elektrikli ya da havalı bijon sökme anahtarı istiyor.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Loctite varken başka bir şey kullanmayın bence. Küçücük tüpünü alsanız senelerce kullanırsınız. Bende hâlâ 5 sene önce aldığım duruyor. Çok az kullanıldığı için bitmiyor da...

Isıya maruz kalmayan yerlerde loctite sıvısını kullanabilirsiniz.
    Cıvataya önden 2_3 dişin etrafını saracak şekilde az bişey sürün ve cıvatayı sıkın.(çok zorlamayın)
    Unutmayın loctite uygulaması yaptığınız yeri tekrar sökmek zorunda kalırsanız cıvata bölgesini ısıtın (100-200 derece) ondan sonra kolayca sökülebilir.

Not: Cıvata ve yuvası temiz ve kuru olmalıdır yoksa loctite tam yapışmayabilir.

Hangi marka alacağınızı siz bilirsiniz ama ömürlük olsun diyorsanız NETTO,LOXEAL,LOCTİTE bunları öneririm.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Aslında iyi bi usta motoru takozla şaseye bağlasa oda keser titreşimi.

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 ns
    hocam merhaba
    umarım tavsiyemin sana yardımı olur
    pulsar 200 NS motosikletim var sağ ve sol yanına sis lambası aldım şu kasalı denilen lambalardan
    motosiklet tek silindir olunca malum titreşim çok uluyor ve bu sis lambasının vidaları devamlı gevşiyor hata düşüyor
    sanayide çalışan bir akrabam ile konuşurken rastgele muhabbeti geçince bana vidaları söküp her birini silikonlayıp yerine takmamı tavsiye etti
    bende dediğinin aynısını yaptım ve inan dünya varmış diyorum artık ne bir vidam gevşiyor nede düşüyor
    şiddetle tavsiye ederim

Alıntı taşkın pekca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam merhaba
    umarım tavsiyemin sana yardımı olur
    pulsar 200 NS motosikletim var sağ ve sol yanına sis lambası aldım şu kasalı denilen lambalardan
    motosiklet tek silindir olunca malum titreşim çok uluyor ve bu sis lambasının vidaları devamlı gevşiyor hata düşüyor
    sanayide çalışan bir akrabam ile konuşurken rastgele muhabbeti geçince bana vidaları söküp her birini silikonlayıp yerine takmamı tavsiye etti
    bende dediğinin aynısını yaptım ve inan dünya varmış diyorum artık ne bir vidam gevşiyor nede düşüyor
    şiddetle tavsiye ederim
    Hocam sizin sis lambaları hafif olduğundan tutabilir ama motorun parçalarında pek işe yarar gibi görükmüyor hemde ısıya loctite kadar dayanmaz.
    Hafif parçalarda,üzerine yük binmeyen cıvatalarda kullanılabilir.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Merhaba

Sayın forum dostları. Engelliyim ve aşağıdaki resimdeki motor bana ait. Fakat motor çin malı olduğundan sarsıntı izolasyonu vs yapmamışlar. Sarsıntı o kadar fazla ki civatalar yerinden çıkıp sürekli düşüyor. Özellikle karbüratör civatası, bazen buji kabloları, bazen bujiler yuvasında gevşiyor yolda kalıyorum. Engelli olduğum için de inip derdine bakamıyorum. Bir iki motorcu var adamlar zanaatkar değil. Hem de uğraşmıyorlar sadece sök tak işine bakıyorlar. Karbüratöre volan takalım dedim tipi uygun değilmiş. Motoru yerinden söküp yaylı rondela takalım dedik motoru o kadar sağlam sabitlemişler ki üstünde hoplasan çıkmıyor. Bu sarsıntı sorununa ne yapabilirim ?

https://i.hizliresim.com/1gldr5.jpg
    Birçok arkadaş gerekeni doğrusuyla yazmış kafa karıştıran cevaplarda var.
    Diğer cevaplar içerisinde olmayan ise montaj ekibinin bu makinayı toplarken tork anahtarı kullanmadan toplama olasılığı.
    Öncelikle tork anahtarı ile civatalarınızın özelliklerine göre tork anahtarı edinin ve ayarını yapın. Civataların ilk birkaç dişine 1 damla loctite uygulayın.
    Normal anahtarla boşluklarını aldığınız civataları torklayınız.

NOT:SİLİKON VB. KULLANMAYINIZ.
    LİNKTE PAYLAŞILAN ÜRÜN İŞİNİZİ GÖRECEKTİR.
    MİKTAR KONUSUNDA KAÇ CİVATA OLDUĞUNU VE YETECEĞİNİ SİZ PLANLAYINIZ.(1 DAMLA BİR CİVATA)

Merhaba

Mavi kırmızı ve yeşil ile şişenin neresini kastettiğinizi anlamadım ancak ben şunu almıştım. Renk olayını bilmiyordum o yüzden yüksek mukavemetli yazdığı için bu galiba dış şartlara ve titreşime karşı mukavemet oluyor diyerek şunu aldım.

https://www.hepsiburada.com/loctite-270-yuksek-mukavemetli-civata-sabitleyici-10-ml-p-HBV00000164NZ?magaza=EGE%20PACK

Hepsi gevşiyor zamanla ama beni en çok üzen bujilerin bujiye giden kabloların gevşemesi ve karbüratör civatasının gevşeyip düşmesi. Tabi bunlardan biri olunca da motor stop ediyor haliyle. Karbüratör kasa altı bir yerlerde açıkta değil. Motoru da sökebilseydik araya conta veya şambrel gibi bir şey koydurup monte ettirecektim fakat çok sağlam oturtmuşlar. Sökerse tamirci söker biz kendimiz başaramadık. Motora yay da atmışlar ama yayların hiçbir önemi yok. Bir de motor yük motoru olduğundan amortisör yok devrilmemesi için. Bu da bir etken sarsıntıya. Üçüncü olarak ben de zaten patikalarda bozuk yollarda biniyorum. Bunun da etkisi var mı bilmiyorum. İnşallah bu sıvı sorunu çözer.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında iyi bi usta motoru takozla şaseye bağlasa oda keser titreşimi.
    Motor zaten şaseye bağlı Kasanın altında hocam.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)