Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gösterge panelinde devir saati arızası

Motovento
    REKLAM ALANI
    jackall54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs apache RTR 150

Merhaba arkadaşlar herkeze selamlar.
    Tvs Apache 150 gösterge panelinde böyle bir arıza mevcut. Kontağı açınca hersey normal başlıyor. Km göstergesi ve lambalar sorunsuz şekilde çalışıyor. Sonrasında motora gaz versemde devir saati tepkisiz.
    Uzun zaman önce birkaç kere daha yapmıştı saniyelik kesintiler. Şimdi yeniden karşıma çıktı ve kalıcı hale geldi.
    Panel arkasindaki soketi kontrol ettim temiz ve krozyon yok. Kablolar da sağlam duruyor. Bu arıza nereden kaynaklanır düzeltme yada tamir ettirme şansım varmıdır

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Muhtemel gösterge arızasına benziyor, neyse ki çok pahalı değil ama yurtdışı sipariş yani distrübütörde yok. https://www.motopit.com.tr/urun/gosterge-komple-n9221150
    jackall54 bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs apache RTR 150
    Alıntı spark79 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemel gösterge arızasına benziyor, neyse ki çok pahalı değil ama yurtdışı sipariş yani distrübütörde yok. https://www.motopit.com.tr/urun/gosterge-komple-n9221150
    Ürün kodu N9222990. Bu parça daha pahalı. Küçük bir arıza için komple değiştirmek çözüm olmaz herhalde. Önerisi olan yada başına daha önce gelen olabilir. Forum bu yüzden var. Panel tamamen dijital. Elektronikci arızayı bulamaz mi

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arızın kaynağını kesin olarak tespit etmedikçe parça falan değiştirmeye kalkmayın.TVS lerde sistem nasıl bilmiyorum ama genelde kranktan devir okuyan,devir sensörü var belki o yada onun kablosu da arıza yapmış olabilir.Gösterge çalışıyor pek bir şeyi yok gibi.

Motosikleti
    Tvs apache RTR 150
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arızın kaynağını kesin olarak tespit etmedikçe parça falan değiştirmeye kalkmayın.TVS lerde sistem nasıl bilmiyorum ama genelde kranktan devir okuyan,devir sensörü var belki o yada onun kablosu da arıza yapmış olabilir.Gösterge çalışıyor pek bir şeyi yok gibi.
    Yorumunuz için teşekkürler. Parça değişim konusunda size katılıyorum. Bu yüzden fikir almak için burdayım. Ayrı bir sensör olduğunu sanmıyorum. Statörun oradaki tetikleyiciden beyine, beyinden de ateşleme bobinine ve göstergeye çıkan ayrı kablo olduğunu düşünüyorum

aggressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tgb X-Motion 250
    devir saatleri çalışma ucu olarak kimi zaman egzantrik sensöründen alıyor kimi zaman krank sensörü bazende ateşleme bobini ucundan çalışıyor devir saatine tetikleyici sinyal geliyor mu ölçmeniz lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:06 ----------

Alıntı aggressive adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    devir saatleri çalışma ucu olarak kimi zaman egzantrik sensöründen alıyor kimi zaman krank sensörü bazende ateşleme bobini ucundan çalışıyor devir saatine tetikleyici sinyal geliyor mu ölçmeniz lazım
    Servis kitabına baktımda tci unitten çıkan mavi kırmızı kablo sağlıklı şekilde göstergeye geliyor mu bi onu kontrol edin.

Motosikleti
    Tvs apache RTR 150
    Alıntı aggressive adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:06 ----------

Servis kitabına baktımda tci unitten çıkan mavi kırmızı kablo sağlıklı şekilde göstergeye geliyor mu bi onu kontrol edin.
    Evet dediğiniz gibi mavi kırmızı kablo cdi beyine gidiyor. Çalıştırınca göstergeye elektrik gönderiyor, stop edince elektrik kesiliyor. Cdi beyine bağlanan yerde siyah beyaz renkte bi kablo daha var nedir bilmiyorum. Başka kontrol etmem gereken bisi varmı. Kablo yada sensör veya başka bisi. Hemen kaldırıp atmak istemiyorum pahalı bir parça

Motosikleti
    Tvs apache RTR 150
    Bu arızayla karşılaşan yokmu arkadaşlar. Arızanın ne olduğunu bilip ona göre hareket etmek istiyorum. Alıp yenisini takmak yerine çözüm bulalım

Motosikleti
    NC 750 X DCT
    Devir göstergesini sorunsuz çalışan bir motora takarak denemek riskli olsa da sorunu belirlemekte faydalı olur bence.Ama devir göstergesinde kısa devre vb. problem olsa sistem test esnasında hiç çalışmazdı. Ayrıca sensor kablosundan sinyal geldiğini görmek sensörün doğru çalıştığını göstermez, belli bir mA aralığında anlamlı bir sinyal olması gerekir. Sensor veya kablo problemi nedeniyle devir göstergesini çalıştıracak bir sinyal üretilemiyor veya gönderilmiyor olabilir

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Devir sensöründe veya sensör kablosunda sıkıntı var. Anlattığına göre yavaş yavaş temassızlık yapmaya başlamış, sonra toptan gitmiş.

Motosikleti
    Tvs apache RTR 150
    Dediğiniz gibi sistem test esnasında problem yok. Bende panelde sorun olduğunu düşünmüyorum ama gelen elektrik yanıltabilir. Kablodan gelmesi gereken mA değerini bilmiyorum. Cdi beyinden gelen bir kablo bu sensör arızası olduğunu sanmıyorum o yüzden. Aynı motordan bulup denenem zor gibi :/

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:24 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devir sensöründe veya sensör kablosunda sıkıntı var. Anlattığına göre yavaş yavaş temassızlık yapmaya başlamış, sonra toptan gitmiş.
    Gösterge paneline cdi beyinden gidiyor. Beyin ile panel arasında kablodan bir sıkıntı olabilir dediğiniz gibi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)