Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rodajla Birlikte Motor Titreşimi Azalır Konusuna Farklı Bir Yaklaşım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    -Motoru aldım çok titreşim var, ama satan adam 1000 km sonra hiçbirşey kalmayacak dedi

-300 km ye geldim özellikle 80 den sonra çok tireşim var ama yavaş yavaş azalıyor gibi

-800 km oldu hala bir miktar titreşim var ama olsun ayaklarıma bedava masaj sayılır

- 3000 km ye geldim titreşim artık rahatsız edecek boyutlarda değil.

6 Ay sonra

-Yeni motorum bi harika, o kadar zaman o su motoru kılıklı şeye nasıl bindim anlamıyorum

Acaba kendimizi mi kandırıyoruz ? Yoksa birbirimizi etkileyerek toplu halisülasyon mu görüyoruz?

Nasıl oluyor da bir motor kullanıldıkça daha titreşimsiz hale geliyor ?

Olaya motor titreşimi meselesinden girmekte fayda var.Motor titreşimi ikiye ayrılır.

1-Normal titreşim: Motorun dizaynıyla gelen ve önüne geçmenin imkansız olduğu titreşim türüdür. Silindir ateşleme sırası, pistonun öteleme hareketi, krankın dönme hareketi, ekzoz pulsları

2-Anormal titreşim: motorda aşınma sonucu; piston, eksantrik mili, krank mili ve yüksek basınç altında deforme olmuş oynar parçalardan kaynaklanır.

Bu durumda bir motor aşındığı ve oynar parçaları arasında büyük boşluklar oluştuğu halde nasıl daha titreşimsiz çalışır?

Geçenlerde 1000 km deyken sattığım ve 3000 kmye gelmiş motora tekrar bindim. Sattığım çocuk "senden aldığımda titreşim vardı ama şu ana neredeyse kesildi" dedi, ama motora bindiğimde sattığımdan daha fazla titreşimli çalıştığını farkettim. Sanırım motorun titreşimine alıştığımız için azaldığını zannediyoruz.

Tabi ki aynı durum otomobiller için de var. sıfır km kaliteli bir arabanın motoru üzerine bir bozuk parayı dikine koyabilecek kadar pürüzsüz çalıştığı halde aynı araba 100.000 km yaptıkan sonra aynı bozuk para yatay olarak bile üzerinde duramaz

Kısacası zamanla motor titreşiminin zamanla azalacağı konusuna "bendeki azaldı yaw" yerine teknik manada açıklamalı olarak bir destek verebilecek arkadaşlar aranıyor.

Teşekkürler
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    motorun markası neydi
    CBR 600F Honda,

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Alıntı PcKopatGhostRider adlı üyeden alıntı
    motorun markası neydi
    Çin malı olduğunu söylesem yeter herhalde

Gerçi benim bahsettiğim durum bütün motorlar için geçerli. sadece düşük kalitede motorlarda daha çabuk görülüyor.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fikir yürütüyorum olay pistonun, piston yatağına alışması ile alakalı yani sıfır motosiklet sarsılıyor ama iyice alıştığında ise zangırdıyor. Arada küçük bir sarsıntısız, zangırdısız zaman dilimi olabilir.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Benim motor rodajdayken 7500 deviri geçince çok aşırı titreşim yapıyordu !
    Şimdi Orta sehpada 9000 devir yaptırsam bile çok titreşim yok !

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Tigermbz nickli arkadaşın motorunda dün titreşim tahammül edilemeyecek boyutlara ulaşmış durumda, eskiden daha az titreşirdi. artık titreşimi aşıp zangırdama başlamış. En kısa zamanda lastik takozla müdahale edeceğiz. Eğer başarılı olursa bir başlık açar yayınlarım.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    2 sene önce henüz ehliyetim yokken ,
    Yamaha BWS100 kiralamıştım ,
    Hiç durmadan 20-30Km yapsam bile kıcım uyuşuyordu !!
    Şu anki motorum olan Mondial HS150 de hiç durmadan 70-80km
    yol gitsem bile hiç uyuşma yok , Eldiven takmadığım halde bile !

APV41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ SV 650
    bende aynı dertle uğraşmıştım ön dişliyi değiştirdim kesildi ( dayun 125 kullanıyorum ybr tipi vitesli )
    MT İZMİR HUZUR EVİ SAKİNİ
    nereye gittiğin değil kiminle gittiğin ÖNEMLİDİR :wiinkk
    CENGOMOTO

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler