Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Depodaki Delik-Çatlak Nasıl Kapatılır? (Resimli)

Motovento
    REKLAM ALANI
    efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    Bugün motorda benzin kalmadığını fark ettim. Yeniden benzin koyunca en alt birleşim noktasında iğne ucu kadar delik olduğunu ve damla damla kaçırdığını gördüm. Kaynakçıya mi yoksa radyatörcüye mi gitmeliyim?

Ayrıca deponun içinde bu şekilde komple paslanma var, git gide buralardan delinmeye devam eder mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Çelik macun işini halleder.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    XCP One ile korozyonu iki taraftan temizle güzelce. Yağdan iyice arındırdıktan sonra Sun-Fix uygula. Yalnız içeriden temizleme işini kolayca nasıl yaparsın onu bilemiyorum.

Bunlar benim kullandığım yapıştırıcılar. http://www.motorumla.net/takim-cantasi-yapistiricilar/
    İçlerinden epoksi yapıştırıcı da işine yarar (dışarıdan uygulamada). Ben benzin ocağımın basınçlı bir bağlantısında kullandım güzel sonuç aldım.

Yalnız deponun iç tarafına temizlik dışında bir uygulama yapma. Olur da tutunamayan bir parça benzinin etkisiyle sökülürse, yakıt sistemin hasar görür. İçeriyi elinden geldiğince temizle. Dışarıyı da mümkün olduğunca güçlendir.

Motosikleti
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    XCP One ile korozyonu iki taraftan temizle güzelce. Yağdan iyice arındırdıktan sonra Sun-Fix uygula. Yalnız içeriden temizleme işini kolayca nasıl yaparsın onu bilemiyorum.

Bunlar benim kullandığım yapıştırıcılar. http://www.motorumla.net/takim-cantasi-yapistiricilar/
    İçlerinden epoksi yapıştırıcı da işine yarar (dışarıdan uygulamada). Ben benzin ocağımın basınçlı bir bağlantısında kullandım güzel sonuç aldım.

Yalnız deponun iç tarafına temizlik dışında bir uygulama yapma. Olur da tutunamayan bir parça benzinin etkisiyle sökülürse, yakıt sistemin hasar görür. İçeriyi elinden geldiğince temizle. Dışarıyı da mümkün olduğunca güçlendir.

Sunfix bir süre sonra benzinin etkisine dayanamayıp kaçırıyormuş diye duydum. Kaynak yaptırsam daha sağlıklı olmaz mı sizce? Bir de içeriyi temizlemem mümkün değil çok kör bir noktada ve elim girmiyor kapaktan içeriye.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dışarıdan uyguladığın sunfix'e hiçbir şey olmaz. Ben basınçlı ocağımda kullanıyorum, onda bir şey olmuyor.
    Kaynak yaptıracaksan bile o bölgeyi bir şekilde korozyondan arındırmalısın. Ama paslanmayı önleyen katmana zarar vermeden.

Uzun bir matkap ucuna bez bağlayıp yapabilirsin belki. XCP One gerçekten güçlü, kolayca temizleyeceğini düşünüyorum.

Motosikleti
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dışarıdan uyguladığın sunfix'e hiçbir şey olmaz. Ben basınçlı ocağımda kullanıyorum, onda bir şey olmuyor.
    Kaynak yaptıracaksan bile o bölgeyi bir şekilde korozyondan arındırmalısın. Ama paslanmayı önleyen katmana zarar vermeden.

Uzun bir matkap ucuna bez bağlayıp yapabilirsin belki. XCP One gerçekten güçlü, kolayca temizleyeceğini düşünüyorum.
    Teşekkür ederim bilgiler için. Görünen yerde olduğu için sunfix sürmeden önce kaynak işini sorayım. Olmazsa mutlaka sunfix deneyeceğim.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Benim de motorumun deposu ayni bu sekilde delinmisti. Amerika'dan bir kimyasal getirttim, tum deponun icini kaplayan epoksi gibi sivi bir seydi, markasi da Por'lu bir seydi, tam hatirlamiyorum. İse yaramadi. Bosuna ugrasmis oldum. Sonra sunfix denedim, o da bir sure idare etti, sonra yine sızmaya basladi, kaynak yaptirmayi denedim, metal ince ve pasli oldugu icin, bir tarafi duzelirken, diger taraftan delikler acilmaya basladi.
    Sonunda depoyu degistirdim, kullanilmis bir depo aldim, hala onu kullaniyorum. En temizi.

Motosikleti
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de motorumun deposu ayni bu sekilde delinmisti. Amerika'dan bir kimyasal getirttim, tum deponun icini kaplayan epoksi gibi sivi bir seydi, markasi da Por'lu bir seydi, tam hatirlamiyorum. İse yaramadi. Bosuna ugrasmis oldum. Sonra sunfix denedim, o da bir sure idare etti, sonra yine sızmaya basladi, kaynak yaptirmayi denedim, metal ince ve pasli oldugu icin, bir tarafi duzelirken, diger taraftan delikler acilmaya basladi.
    Sonunda depoyu degistirdim, kullanilmis bir depo aldim, hala onu kullaniyorum. En temizi.
    İşte korktuğum şey de deponun diğer noktalardan delinmeye devam etmesi. Kimisi sirkeyle depoyu doldur içindeki pası iyice çöz diyor, kimisi de pası çözersen metal incelir daha kolay delinir diyor. Ne yapsam bilemedim.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Geçmiş olsun.Deponun içi nasıl paslanır? Benzinsiz boş mu bıraktınız?

Motosikleti
    Alıntı 06Serhat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.Deponun içi nasıl paslanır? Benzinsiz boş mu bıraktınız?
    Teşekkür ederim.
    Ben bu motoru custom yapmak için çok uygun fiyata evraksız olarak aldım. Kendi kullandığım Rx3 evo değil yani.
    Motoru aldığımda 1-2 sene deposu boş vaziyette beklemiş haldeydi. Daha önceden de çelik macun ile bir kaç yeri kapatılmış şimdi fark ettim.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Para harcamak istemiyorsan dıştan çelik macunu, zımpara ve boya yapıp geç. Zaten yamalı bohçaya dönmüş depo. Her delindiğinde tekrar macunla yama yaparsın.

Harcayacak paran varsa en doğrusu depoyu değiştirmen olacaktır. Çünkü bu depo bir kere içten paslanarak incelmiş. Sürekli sağdan soldan benzin kaçıracak ve her seferinde yama yapmakla uğraşacaksın.

Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Alıntı efemontana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim.
    Ben bu motoru custom yapmak için çok uygun fiyata evraksız olarak aldım. Kendi kullandığım Rx3 evo değil yani.
    Motoru aldığımda 1-2 sene deposu boş vaziyette beklemiş haldeydi. Daha önceden de çelik macun ile bir kaç yeri kapatılmış şimdi fark ettim.
    Fotoğraftan cg tipi motosiklet olduğu anladım. Arkadaşımın honda cgl 125 motoru var. Aynı sorun başına gelmişti. Küçücük deliği oksijen kaynağı yaptırıp bir süre idare etmişti. Tekrar aynı sorun başka yerden oluşunca sıfır depo almaktan başka çaresi kalmamıştı.

Motosikleti
    Fotoğraftan cg tipi motosiklet olduğu anladım. Arkadaşımın honda cgl 125 motoru var. Aynı sorun başına gelmişti. Küçücük deliği oksijen kaynağı yaptırıp bir süre idare etmişti. Tekrar aynı sorun başka yerden oluşunca sıfır depo almaktan başka çaresi kalmamıştı.
    Hocam neden içime stres sokuyorsun akşam akşam Motor cg değil jinlun 150 chopper bu arada

Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Hocam neden içime stres sokuyorsun akşam akşam Motor cg değil jinlun 150 chopper bu arada
    Hocam motorun sistemi cg ile aynı mantık. Youtubede depo pas temizleme ile ilgili birçok video var izlemişsinizdir umarım. İç kısmını temizleyin. Dış kısmının boyasını söküp temiz oksijen kaynağı yaptırın. Sonra üstüne kaliteli bir boya. Arkadaşım depo içini temizlemediği için kusma yaptı başka yerden delik oluştu benzin attı. Siz temizlerseniz bi ihtimal sorun çıkmayacaktır diye düşünüyorum.

chevy64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    04 monster 620
    Sunfix macun vs dayanmaz zamanla catlayip atma yapiyor. En etkilisi radyatörcude kursun ile kaynak yaptirmak

Motosikleti
    Hocam motorun sistemi cg ile aynı mantık. Youtubede depo pas temizleme ile ilgili birçok video var izlemişsinizdir umarım. İç kısmını temizleyin. Dış kısmının boyasını söküp temiz oksijen kaynağı yaptırın. Sonra üstüne kaliteli bir boya. Arkadaşım depo içini temizlemediği için kusma yaptı başka yerden delik oluştu benzin attı. Siz temizlerseniz bi ihtimal sorun çıkmayacaktır diye düşünüyorum.
    Ama bir çok kişi de diyor ki deponun içindeki pas temizlenirse malzeme inceleceği için delinmeye müsait duruma gelecektir. Bana mantıklı geldi bu açıklama.

Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Ama bir çok kişi de diyor ki deponun içindeki pas temizlenirse malzeme inceleceği için delinmeye müsait duruma gelecektir. Bana mantıklı geldi bu açıklama.
    Denemekten zarar gelir mi bilmem. Yolun sonu yeni depo almak gibi görünüyor

Motosikleti
    Denemekten zarar gelir mi bilmem. Yolun sonu yeni depo almak gibi görünüyor
    Söylemesi ayıp motoru komple 470 liraya aldım, 500 lira benzin deposuna vermem yani gönlüm razı olmaz

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Arkadaşlar kendi yaptığım uygulamadan örnek vereyim; Ben bu sunfix macunu , motorumun volant kapağının üzerindeki civatayı sıkarken kapağı çatlattiktan sonra bu çatlağı kapatmak için içten dışa doğru uyguladım.
    İçten dışa uygulamak riskliydi fakat görüntü konusunda biraz takıntılı olduğum için görüntüyü bozmamak adına içten uygulama riskini göze aldım.
    Yaklaşık 2 yıldır motor yağının içinde bilmem kaç yüz derece sıcağa maruz şekilde , herhangibir sıkıntı yaratmadan işlevine devam ediyor.

Ayrıca arkadasimin fiat paliyosunun delinen deposunu da bu o yöntemle tamir ettik.

Önemli Not: Yanlız benim sunfixi uyguladıktan sonra kurumadan hemen önce yaptığım farklı bi yöntem daha vardı. Onu da belirteyim belki faydası olur.
    Sunfixi uygulayın son şeklini verin, ve üzerine herkesin bildiği japon yapıştırıcısı sıkın onun üzerine de karbonat serpiştirin , o şekilde kurumaya bırakın.

Afiyet olsun☺

Motosikleti
    Alıntı PAPAZ_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kendi yaptığım uygulamadan örnek vereyim; Ben bu sunfix macunu , motorumun volant kapağının üzerindeki civatayı sıkarken kapağı çatlattiktan sonra bu çatlağı kapatmak için içten dışa doğru uyguladım.
    İçten dışa uygulamak riskliydi fakat görüntü konusunda biraz takıntılı olduğum için görüntüyü bozmamak adına içten uygulama riskini göze aldım.
    Yaklaşık 2 yıldır motor yağının içinde bilmem kaç yüz derece sıcağa maruz şekilde , herhangibir sıkıntı yaratmadan işlevine devam ediyor.

Ayrıca arkadasimin fiat paliyosunun delinen deposunu da bu o yöntemle tamir ettik.

Önemli Not: Yanlız benim sunfixi uyguladıktan sonra kurumadan hemen önce yaptığım farklı bi yöntem daha vardı. Onu da belirteyim belki faydası olur.
    Sunfixi uygulayın son şeklini verin, ve üzerine herkesin bildiği japon yapıştırıcısı sıkın onun üzerine de karbonat serpiştirin , o şekilde kurumaya bırakın.

Afiyet olsun☺
    Yağ ile benzin çözücülük bakımından çok farklı şeyler. Fiat Palio'nun deposu derken yakıt deposundan bahsediyorsanız bu güzel haberdir, yarın sipariş veririm sunfix macunu.

Ha bir de bu sunfix kuruduktan sonra zımpara yapmaya müsait hale geliyor mu? Depoya dıştan müdahale edeceğim için yüzeye mümkün olduğunca indirmem lazım ki çok kötü gözükmesin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)