Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

zamanlama zinciri/kayışı "arasındaki fark nedir?"

Motovento
    REKLAM ALANI
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öyle olsa zincir dayanmazdi. Yukarıda açıkladım. Subap ayarı istemeyen araba subaplari gibi gerginlik hidrolik olarak ayarlanıyor yağ basıncıyla.
    subap ayarı ile zincirin herhangi bir alakası yok , bahsettiğin ayarsız subap sistemi iteceklerin yağ basıncı ile geometrik değisimidir , alt devirlerde daha az yağ basıncı ile supaplar daha az açılır , üst devirlerde ise tam tersi , hidrolik zincir iteceği ise herhangi bir değişim sağlamaz , amacı ani devir değişimlerinde zincirin salınım yapmasını engellemektir , yüksek devirli motorlarda bu salınım zincirin disliden atmasına bile sebep olabiliyor ki bazi motorlarda egzantrik konum sensörü vardır , zincir tolerans değerinden fazla uzamış ise ani devirlenmeyi hatta motorun yüksek devirlere çıkması ecu tarafından engellenir..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Zincir yağ içinde çalıştığı için uzun ömürlüdür ve ömrü bitene kadar otomatik gergiler sayesinde hep optimum gerginlikte çalışır. Değişmesi kayışa göre zahmetli ve pahalıdır.

Ne avantajı var bilmiyorum ama hassas ayar gerektirmeyen araçlarda kullaniliyor olabilir çünkü tüm motorlarda var, ayrıca benim 96 model broadway motorlu renault 19 umda zincirli. Oda baya kaba toleranslı bir motordur.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    subap ayarı ile zincirin herhangi bir alakası yok , bahsettiğin ayarsız subap sistemi iteceklerin yağ basıncı ile geometrik değisimidir , alt devirlerde daha az yağ basıncı ile supaplar daha az açılır , üst devirlerde ise tam tersi , hidrolik zincir iteceği ise herhangi bir değişim sağlamaz , amacı ani devir değişimlerinde zincirin salınım yapmasını engellemektir , yüksek devirli motorlarda bu salınım zincirin disliden atmasına bile sebep olabiliyor ki bazi motorlarda egzantrik konum sensörü vardır , zincir tolerans değerinden fazla uzamış ise ani devirlenmeyi hatta motorun yüksek devirlere çıkması ecu tarafından engellenir..
    Yanlışınız var:
    https://www.diymotofix.com/blog/cam-...lacement-tips1
    emremm bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kayış kullanmanın bir sebebi de, zincire göre sessiz çalışmasıdır.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili Haşmet burada ne açıklanıyor kendin okudun mu

Motosikleti
    SD 1290R
    sevgili Haşmet burada ne açıklanıyor kendin okudun mu
    Zincir kullanılıp uzadıkça cam tensioner mekanizması içindeki plunger denen parçanın nasıl oluşan boşluğu aldığını resimlerle göstermiş işte...

Ama siz "herhangi bir değişim sağlamaz , amacı ani devir değişimlerinde zincirin salınım yapmasını engellemektir" yazmışsınız.

Öyle değilmiş işte. Ben mi yanlış anladım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne avantajı var bilmiyorum ama hassas ayar gerektirmeyen araçlarda kullaniliyor olabilir çünkü tüm motorlarda var, ayrıca benim 96 model broadway motorlu renault 19 umda zincirli. Oda baya kaba toleranslı bir motordur.
    Çoğu Mercedes, BMW ve Porsche modeli zincir kullanıyor.

Motosikleti
    Haşmet verdiğin linkte yaylı gergi var , bu eski nesil motorlarda kullanılıyor ve senin bahsettiğin hidrolik gergi ile alakası yok , yaylı mekanizmayı sen belli bir derecede gerdirir ve kilitlersin , hidrolik subap itecekleri gibi bir çalışma şekli ise hiç yoktur , ayrıca konudaki ilk mesajlarında zincir uzamaz değişmez dedin ama linkte uzama seviyesini ölçme metodları da anlatılmıyor mu ? çok daha eski sistemlerde ise zincir boşluğunun negatif etkisini gidermek için çift dişli kullanılırdı , biri sabit diğeri yarım mm kadar ileride yaylı ikinci dişli zincirin aynı baklasına geçerdi ki zincir hem aşırı gergin durmaz hemde krankdan aldığı hareketi kayıpsız iletebilirdi , yazdıklarım bloglardan alıntı değildir , bugüne kadar gördüklerimi paylaştım anlatım da hata yaptıysak affola ;)

Motosikleti
    SD 1290R
    konudaki ilk mesajlarında zincir uzamaz değişmez dedin
    Hiç bir yerde uzamaz demedim, tabii ki uzar. Ancak automatic cam chain tensioner bu uzamanin negatif etkisini elimine eder dedim, otomatik hidrolik subaplar ayar gerektirmediği gibi.

93 model Altima arabamın timing chain'i değişmek zorunda kaldı. Sebebi kötü dizayn. Tek zinciri uzun yapıp her şeyin etrafına dolamışlar. Uzama o kadar fazla ki otomatik gergi'nin ayar kapasitesinin dışında. Eğer 2003 Accord'umdaki gibi kısa tutup, su pompası vs. için ayrı kayış kullansalardi, pert olana kadar sorunsuz kullanırdım. Alırken araştırmıştım, 2003 Accord'un V6 modellerinde timing belt var ve her 90bin km'de değişmek zorunda. 4 silindir versiyonunda timing chain var, ve 170 bin km'de "inspect timing chain" yazıyor sadece bakım kitapçığında, yani "herhangi bir sorun var mı diye kontrol et" anlamında.

Zamanında arabamı götürdüğüm servisin sahibi "Porsche'lar da zincir kullanıyor, ama zincir kısa ve aşınması az, değişim istemiyor." demişti. Sonrasında kendim de araştırdım, dün de yazmadan önce wikipedia'ya bakmıştım tekrar. İdealde, motorun ömrü boyunca değişim istemeden çalışacak şekilde dizayn ediliyor timing chain'ler. Her motor ve her dizayn için mümkün olmasa da asıl amaç bu. Düzgün yapıldığında da gözlenen bu. Timing belt ise belli aralıklarla değişmek zorunda illa ki.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)