Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektirik Tesisatı Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Uzun zamandır motosikleti kurcalamıyordum. Geçenlerde yağmur yağdı giderken stop etti. O sinirle eve kadar getirip sökmeye başladım. Aslında sorun belli. Buji piposuna su girmiş. Onu temizleyip önlem alıp takabilirdim ama benim huyum kötü. Sökmeye başlamışken duramıyorum. Bi bakmışım motosikletin tüm grenajları söküp boyasam mı diye düşünüyorum.

Elektirik tesisatınada el attım bu arada. Kafamda çok sorular var. İnşallah bilen çıkar.

Servis kitapçığını indirip Türkçe'ye çevirdim translateden. Burda anlamadığım ve ne işe yaradığını bilmediğim şeyler var. Şu parçaların ne işe yaradığını bana söyleyebilir misiniz?

Tesisat Şeması

12 Kombinasyon anahtarı
    35 Epc
    39 roadbool ernergie
    42 marş motoru role
    44 manyetik valf
    46 pulser coil
    48 diyot

Motosiklette yan ayak açıkken, vitesteyken vs çalışmasını engelleyen röle var. Ben bu röleyi daha önceden iptal etmiştim. Düğmeden direk kablo çekmiştim. Boş yere kalabalık ediyor o parça. Tamamen söksem birşey olur mu? Yani oraya gelen kabloları filan keseyim boş yere kalabalık etmesin.

Asıl sorun kontak. Kontağa giren bir sürü kablo var. Kitapçıkta kontağın 2 kademe döndüğü. İkincisinde hem park lambasının hemde ana elektiriğin açık olduğu yazıyordu. İlkinde sadece ana elektirik açık.

Kontağı söktüm ama o kadar kablodan 3 tanesinin lehimi sağlam. Diğerleri bağlı değil. Beyaz kırmızı olanı takip ettim ama onunda ucu boş. Yani iki kablo bağlı. Onlarda yeşik ve turuncu idi sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Kontağı nasıl bağlayacağım bu eski özelliğini tekrardan çalıştırmak için?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    12 Tahminimce kumanda paneli olabilir (değişik kombinasyonlar için). Resimde sağ alttaki yer.
    35 Elektronik power control. Bir çeşit beyin. Resimde sağda ortada.
    39 Resimdeki sol üstteki minik ışıkların enerjisi. (göstergedeki ışıklar olabilir)
    42 Marş motoru çalışırken fazla amper çekmesi için röle. Resimde marş motorunun yanında 37 ve EPC ile beraber çalışıyor.
    44 Anladığım kadarı ile fan motoruna gidiyor. Fanı açıp kapatan bir valf olabilir.
    46 Statörün etrafında motorun üst ölü noktasına geldiğini belirten kontak, o noktada sinyal beyne ve bujiye iletiliyor.
    48 Diyot. Elektronikte bir taraftan akım geçiren diğer taraftan akım geçirmeyen zımbırtı. Motorda ne işe yarıyor bilemiyorum. Ölçmek isterseniz ölçü aleti ile ölçebilirsiniz.

Resimde kontağa giren kablolar renkleri ile belli. Ben sizden resim istesem tekrar ? (gösterge panelinde de istemiştim)
    Ekarademir bunu beğendi.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    12 no kombischalter (kombinasyon anahtarı) gidondaki uzun-kısa far, korna, selektör işlevlerini yapan birleşik haldeki kumanda.
    44 no benzin solenid vanası
    yan ayakla ilgili röle resimde 51 no ile gösterilen
    Ekarademir bunu beğendi.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    12 Kombinasyon anahtarı : Sinyaller-kornanın falan bulunduğu anahtar grubu, sağ alttaki tabloda fonksiyonlar, kablo renkleri falan verilmiş.
    35 EPC : Elektronik güç kontrol, Sigorta kutusu olabilir.
    39 Roadbook energie : Rallilerde kullanılan yol notları düzeneğinin besleme soketi.
    42 marş motoru role : Marş taşağını enerjilendiren röle.
    44 manyetik valf : Yan ayağın sensörü olabilir.
    46 Pulser coil : ECU'e krank pozisyonunu bildiren bir bobinden oluşan, pick-up sensör. Ateşleme zamanı için gerekli.
    48 Diyot : Elektronik bir komponent. Bir çok amaçla kullanılabilir.
    Ekarademir bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Sağolun arkadaşlar cevaplar için. Yarın inşallah kontağın kablo renklerine bakıp söylerim.

Motosikleti
    xv250
    ingilizce isimlerini yazarsan daha iyi olur. 1. soru bazi motorlarda anahtar açıkken motor çalışır bazilerinde ise kapalıyken ona göre sökebilirsin düğme kapalıyken çalışıyorsa sökebilirsin

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı allegromod adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ingilizce isimlerini yazarsan daha iyi olur. 1. soru bazi motorlarda anahtar açıkken motor çalışır bazilerinde ise kapalıyken ona göre sökebilirsin düğme kapalıyken çalışıyorsa sökebilirsin
    Resimde ingilizce isimleride yazılı.

Kontakta iki kademe var açınca. Eskiden ikisindede çalışırdı. Şimdi ilkinde çalışıyor bi kere daha çevirince stop ediyor. Park vs elektrikte komple gidiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)