Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motosiklet yıkama sanatı...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2007 honda shadow
    özellikle cruıser tipi motosikleti olan arkadaşlar bilir yıkadıktan sonra motoru çalıştırır çalıştırmaz damlalar motorun heryerine dağılır ve o an kurulanmazlarsa cila ile dalmak gerekir,tam temizlik için..Çözüm:satılan çeşitli boyutlarda hava kompresörleri var,bildiğim kadarıyla küçükleri 20 ytl civarı,belki faydalı olyr diye şeettiydim.... Saygılar....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    yamaha jc100
    Arkadaşlar 2000 model jc100 üm var 5 yıl garajda yattı çıkardığımda nikelajdan eser kalmamıştı fakat motorumu tamamen tüm parçalarını teker teker söktüm.
    Başta bulaşık deterjanı denedim olmadı aklıma cif geldi tamamen sararmış nikelajlı parçayı bi süre sıcak suda bekletiyorsunuz ardından sabırla bulaşık süngerinin arkasıyla zarar vermicek şekilde hafifçe bastırarak ovalıyorsunuz sararma yada küften eser kalmıyor. Denemesi bedava ben çok memnun kaldım...

arklar pasta cilalar var kaliteli mikelaj kararırsa gidin bi kaportacıya pasta cilayı alıp pasta makinesi var onla parlattır sonra cilayı gecsin eskisinden cok güsel oluo (kaportacıda yazın çalıştım :D ) yada cilayı kendinde yapabilirsin alıcan bi pamuk cilayı döküceksin ama serin yerde yap sıcakta kuruo olmaz güselce ovala bak ne oluo :D :D

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    Alıntı rayjay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    seleye ne kullanmak lazim dedim ama anlasilan herkes klasik vurup sabunu tutuyor basinci suyu

fuardan bulursam alacam ilacini
    otomobil aksesuarcılarında yada boya koruma sistemleri yapan yerlerde(autowax, polytop, autostop, ziebart) deri koltuk losyonları var onlardan kullan..

Alıntı henry chinasky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    özellikle cruıser tipi motosikleti olan arkadaşlar bilir yıkadıktan sonra motoru çalıştırır çalıştırmaz damlalar motorun heryerine dağılır ve o an kurulanmazlarsa cila ile dalmak gerekir,tam temizlik için..Çözüm:satılan çeşitli boyutlarda hava kompresörleri var,bildiğim kadarıyla küçükleri 20 ytl civarı,belki faydalı olyr diye şeettiydim.... Saygılar....
    motosikletinizin tipi cruser gibise muhakkak bol nikelajlıdır bu tarz motorları yıkarken nikel kısımlara suyu yakın tutmayın nikelaj atabilir mesela hava filitreniz plastik üzerine nikelaj yapılmıştır ve en ufak bişeyle kalkabilir motoru yıkadıktan sonra kopresör yardımı ile tazyikli hava ve kuru bez yardımı ile kurulayın tazyikli hava sayesinde aralarda biriken ve daha sonra akma yapan su kuruyunca kireç yapacaktır..

Alıntı tieyennar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 2000 model jc100 üm var 5 yıl garajda yattı çıkardığımda nikelajdan eser kalmamıştı fakat motorumu tamamen tüm parçalarını teker teker söktüm.
    Başta bulaşık deterjanı denedim olmadı aklıma cif geldi tamamen sararmış nikelajlı parçayı bi süre sıcak suda bekletiyorsunuz ardından sabırla bulaşık süngerinin arkasıyla zarar vermicek şekilde hafifçe bastırarak ovalıyorsunuz sararma yada küften eser kalmıyor. Denemesi bedava ben çok memnun kaldım...
    yıkayıp kuruladıktan sonra bi de camsil sık öyle kurula parlıcaktır

gazyağı boyayı besler ayda bir gazyağı ile yıkayın..

Alıntı mehmet17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arklar pasta cilalar var kaliteli mikelaj kararırsa gidin bi kaportacıya pasta cilayı alıp pasta makinesi var onla parlattır sonra cilayı gecsin eskisinden cok güsel oluo (kaportacıda yazın çalıştım :D ) yada cilayı kendinde yapabilirsin alıcan bi pamuk cilayı döküceksin ama serin yerde yap sıcakta kuruo olmaz güselce ovala bak ne oluo :D :D
    elinin körü oluyo o pasta cila dediğin şeyin kaç çeşidi var sen biliyonmu

adamlara pasta cila yapın dersin onlarda kalın pasta alıp motoru parlatayım derken boyasını inceltir yapmayın her biliyom diyenin izinden gitseydik evin yolunu bulamazdık..

motoru yıka kurula
    sonra gazyağı ile yumuşak bi süngerle hertarafını ovala
    tazyikli suyla yıka (elektronik aksamlara yakın tutma beyine su kaçırırsan görürsün)

sonra ince pasta (sonax, turtlewax.autowax yada polish) ile sünger yada pamuk farketmez
    bastırmadan ovala pastayı yedir pasta çizikleri kapatır(çiziklerin arasına tırnak giriyosa yapacağınız bişiy yok)
    sonra pasta işlemi bittikten sonra tazyikli suyla iyice yıkayın grenaj aralarına dolan pastaları temizleyin(örneğin scootrda 2 plastik arasına dolan yerler viteslide depo kapagının arasına filan dolar)

tazyikli hava ile iyice kurulaki daha sonra akan sular kireç yapmasın..

çok bilmiş değilim eski mesleğim autowax oto boya koruma sistemleri..
    boya koruma parlatma araç içi genel temizlik
    otomobil motoru yıkama bakım parlatma..
    motosiklet boya koruma ve bakımı..

Motosikleti
    hyosung gt 250r turuncu-siyah...... favorim; HONDA CB 1300S ABS
    valla açık açık anlatıyım;
    öncelikle 5 yada 10 litrelik plastik boş su şişesinin kapağına 8-10 ufak delik açıyom, motoru önce bu şekilde şişeyi sıkarak ıslatıyom, sonracığıma bende bolca bulunan normal kiloluk şampuan var (berberlerin kullandığı) bunu fırçayla güzelce tatbik ediyom.
    sonracığıma ilk başta yaptığım gibi şişeyi kullanarak ve sıkarak (tazyik etkisi yapıyo)bolca duruluyom. biraz suyu aktıktan sonra güzelce kuruluyom,
    demir siyah yüzeyleri çok hafif olmak kaydıyla ince makina yağıyla siliyom, iyi parlatıyo,plastik siyah yüzeyleri deri ürünlerini ve torpido silmekte kullanılan cilalı süngerle siliyom.
    sonıç ışıl ışıl cibif150
    maliyet, herhalde 25 ykş civarı
    herkese;kazasız,belasız,
    özgürlüğe doğru iyi yolculuklar...:bounce:

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    Alıntı asimavi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla açık açık anlatıyım;
    öncelikle 5 yada 10 litrelik plastik boş su şişesinin kapağına 8-10 ufak delik açıyom, motoru önce bu şekilde şişeyi sıkarak ıslatıyom, sonracığıma bende bolca bulunan normal kiloluk şampuan var (berberlerin kullandığı) bunu fırçayla güzelce tatbik ediyom.
    sonracığıma ilk başta yaptığım gibi şişeyi kullanarak ve sıkarak (tazyik etkisi yapıyo)bolca duruluyom. biraz suyu aktıktan sonra güzelce kuruluyom,
    demir siyah yüzeyleri çok hafif olmak kaydıyla ince makina yağıyla siliyom, iyi parlatıyo,plastik siyah yüzeyleri deri ürünlerini ve torpido silmekte kullanılan cilalı süngerle siliyom.
    sonıç ışıl ışıl cibif150
    maliyet, herhalde 25 ykş civarı
    abi cabindeki paraya yazık okadar uğraşma 5 -6 ytl ye otoyıkamacılara yıkattır

motoru yıkarken araba yıkama fırçası kullanma hem temizlemez hemde çizer onun yerine peluş bez yada sünger kullan

demir aksamları yıkadıktan sonra bişiy sürmenize hiç ama hiç gerek yok aksine bolca toz kapar..(özelikle makine yağı)

deri kısımlara protectan adını verdiğimiz (aslında bağdem yağı) malzemeyi kullanabilirsiniz 200ml 10 ytl ince bir kat süreseniz besleyici olacaktır

eksi yönü ise seleye sürdüğünüzde seleniz kaygan olacaktır..

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    seleye su değirmenin zararlı oldugunu duymustum
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    Alıntı mterayes26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    seleye su değirmenin zararlı oldugunu duymustum
    tazyikli suyu 5 -10 cm yakın tutarsan seleyi kesip atar.. arada bir protectan(badem yağı)
    yada deri losyonu kullan hiç bişiycik olmaz..

gokhan150zat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fiddle
    ben normalde benzinliğe gidip oradaki normalde radyatöre su doldurulan hortumla motoru yıkıyordum fakat kış geldi bu sogukta yıkayamıyorum ellerim çatlıyo soguktan bu mevsimde yagan yagmurla karla temizleniyo ama size bi önerim var ben RAMİ AÇIK OTOPAZARINDAN SATIN ALDIGIM BEYAZ CAMSİL ŞİŞESİ İÇERİSİNDE 5 YTL ye satılan parlatıcı sütten kullanıyorum normal grenajada sürüyorum seleyede sular sanki cila yapmış gibi top top olup kaıyp gidiyo tozlansa bile üflüyorum toz gidiyo en etkil çözüm ayrıca siyahlarıda 5 gün kadar siyah tutuyo

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Basınçlı su kullanmayın - girmemesi gereken yerlere su girer (rulmanların içi?)..
    Eksozu bir naylonla tıklayın onun içine de su girmesin..
    Geri kalan yerlerini rahatça yıkayabilirsiniz, sonradan kurulayın ve 15-20 dakikalık bir gezintiye çıkın (motor vs. deki sular böylece kurusun) - hem de pırıl motorla hava atarsınız -turgut
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

adasel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF1000
    ÖNEMLİ BİR NOKTA: Bende de cruiser tipi motor var. Bor nikelajlı yani. Biliyorsunuz nekadar kurulasak da aralarda hep ıslaklık kalacağı için paslanmayı engellememiz çok zor. Ben mümkün olduğunca az yıkatarak çok silmeye bakıyorum. Yıkamayı da genelde benzincilerde kendim yapıyorum. Çünkü benzin istasyonlarının bir çoğunda kompresör var. Basınçlı havayı motorun her yerine tuttuğunuz zaman motorda sudan zerre kalmıyor!! Geriye tek kalan motoru bir bezle parlatmak...

buraxdj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800 / Honda Msx 125
    Mete abinin sorusunu yanıtlayayım...

Eğer Anadolu Yakasındaysan Acıbadem 4 yol da Moto As var. Turtle Wax Pro uygulayan prof bi eleman süper yıkıo motosikletleri. 10 ytl . Burak tavsiye etmişti dersin , çay şirketten zaten ;)
    Youtube : Burax Yolda
    Mototaş Aş. çalışanı

Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Valla ben motoru dükkanda yıkıyorum.Basınçlı suyla yıkamak suyun basıncı azaltılmadığı takdirde zararlı olduğunu düşünüyorum.Ayrıca motosikletlerin yıkandıktan sonra kurutulması gerekir diyorum.Ben öyle yapıyorum.Güzelce ıslatıp sabunlu sünger kullanıp güzelce yıkıyorum.Sonra da kompresörle güzelce kurutuyorum.Mis gibi oluyor.
    Ayrıca motosiklet yıkamak sanatttır.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı buraxdj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mete abinin sorusunu yanıtlayayım...

Eğer Anadolu Yakasındaysan Acıbadem 4 yol da Moto As var. Turtle Wax Pro uygulayan prof bi eleman süper yıkıo motosikletleri. 10 ytl . Burak tavsiye etmişti dersin , çay şirketten zaten ;)
    sağol dostum...gideceğim oraya...makinaya bi pasta cila attıktan sonra tabi..
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

kayazaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Kanuni Rokko 150 - 2012 MR Vulture
    basıyorum suyu,pril ace filan ne varsa elde artık gariban işi köpüğe boğduktan sonra yıkayıp kuruluyorum mat bişey çıkıyor meydana piyasada 3.5 ytlye sarı kutuda satılan bi sprey var onu süngerle heryerine sürüp yumuşak havluyla üstünden geçiyorum cillop

Motosikleti
    ramzey QM250
    kovaya suyu koyacaksın, içine biraz köpürtücü madde, bulaşık detarjanı mesela cif falan alacaksın eline fırçayı, riskli yerlere su değdirmeden köpürteceksin, sonra bi güzel durulayacaksın, acele etmeye gerek yok kurur kendisi, kişisine göre değişiyor fakat zincir bakımını yapmakta fayda var, kuruyunca önce bi kuru bezle sil, daha sonra pastası cilasını at, en sonda al arap sabununu lastikleri bi güzel parlat. kralsın

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Alıntı XdreamX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kovaya suyu koyacaksın, içine biraz köpürtücü madde, bulaşık detarjanı mesela cif falan
    Bulaşık deterjanı kullanmayın - boyaya zarar verebilir..
    Otomobil deterjanı kullanın -- ya da daha iyisi motosiklet deterjanı.. S100 falan mükemmel bir ürün.. -turgut

kızıltoprakta çok iyi yıkayan bir yer var tavsiye ederim oranın en iyi yıkayan elamanı benimdir. ben artık bıraktım motorunu orda yıkatanlar beni tanırlar. istanbulda üzerime motor yıkayanda tanımam :-))

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hortlatalim mi? Yeni baslik acip kalabalik yapayalim, hep cruisercilar yazmis nasil yikadiklarini, biraz da grenajlilardan tavsiye alalim
    MhmtcnKoral bunu beğendi.
    Ninja

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R 2012
    Aynen bende başka bir yere yazmıştım ama buraya da yazayım. Beyler motorumu yıkatmak istiyorum
    yerler ıslakken kullandığım için heryeri çamur oldu. sonra da bir zincir temizliği ve yağlamasını yapmak istiyorum.
    Yıkama için Avrupa yakasında nereyi önerirsiniz? levent maslak tarafları olursa tercihimdir. Yoksa kızıltoprakta
    1-2 yer tavsiye ettiler oralara gidicem. Zincir temizleyici ve yağını hangi marka nerden almalıyım tavsiyelerinizi
    bekliyorum. Fiyat ve kalite onemli arakadaşlar yorumlarınızda bunuda belitirseniz okuyanlara yardımcı olur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler