Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

3 Aylık Sym Scooter Düşürdüm. Sorunu çözemiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkeze Merhabalar.
    3 Ay önce Sym orbit 2 scooter aldım. Bir süre sonra 2 kişi çok dik bir yokuş çıkarken motorum çıkamadı. Üzerinden indim fakat çalışır durumda motorumu yokuşta dururken devirdim.
    Motor istop etti. Çalıştırmak istedim sanki akü bitmiş gibi davranıp çalışmadı. Yokuş aşağı inerken marşa bastım çalıştı.
    Fakat sanki yangın varmış gibi eksozdan epey bir süre duman çıktı.

Motorunun bu devrilmeden sonraki sorunu iki kişi motora binerken tümsekten geçerken motor devri düşüyor ve değişiyor. Kısa bir süre gaz yemiyor.
    Bu problem sadece iki kişi binerken oluyor. Ve tümsekten sonra oluyor. Motorum garantili. Servise görürdüm hava filtresine yağ geçmiş. Hava filtresi değişti ve ayarları yapıldı. Buna rağmen sorun devam ediyor.

Lütfen bir fikir verin. Yardımlarınızı rica ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motorunuz 50 cc sanırsam, o yüzden gücü düşük bu sebeple 2 kişi çekmiyor ve fazla ısınıyor bu yüzde sıkıntı yaşıyorsunuz.Birde yağını kaliteli scooter yağı ile değiştirin, belki içindeki yağ yoğundur biraz daha rahatlatmış olursunuz. En son çözüm biraz daha güçlü scooter almanız.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    50cc ise çok aşırı zorlamışsınız hocam motoru olay bu.motorla alakalı bir sıkıntı yok aşırı zorlanmış yağını falanda değiştir tam bi bakım yaptırt

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu problemden sonra yağını değiştirdim. En kaliteli yağ kullandım. Evet zorladım. 50 cc memnunum. Bu düşmeden sonra teknik bir sorun oluştu bulamıyorum. Tümsekten geçmeyince sorun olmuyor. Hız yavaşlatan tümsek. Yani motor sallanınca sorun oluşuyor. Problemi oluşturan kısma nokta atışı yapmak istiyorum.
    Ne olmuş olabilir?
    Cikle varsa bumu sorun? Yada karbüratörde bir parça yerinden çıkmış olabilir mi?
    Sanki sallanınca aşırı benzin verip motor boğuluyor. Stop etmiyor ama gazdan düşüyor kendiliğinden.

Motosikleti
    Sym Joymax 250i
    Alıntı umitedi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu problemden sonra yağını değiştirdim. En kaliteli yağ kullandım. Evet zorladım. 50 cc memnunum. Bu düşmeden sonra teknik bir sorun oluştu bulamıyorum. Tümsekten geçmeyince sorun olmuyor. Hız yavaşlatan tümsek. Yani motor sallanınca sorun oluşuyor. Problemi oluşturan kısma nokta atışı yapmak istiyorum.
    Ne olmuş olabilir?
    Cikle varsa bumu sorun? Yada karbüratörde bir parça yerinden çıkmış olabilir mi?
    Sanki sallanınca aşırı benzin verip motor boğuluyor. Stop etmiyor ama gazdan düşüyor kendiliğinden.
    Bende de benzer bir sorun olmuştu orbitte. 20 km den sonra motor gaz yemiyordu. Servise goturdugumde motorun arka camurlugun oradaki kablolarla oynadı, gaz yememe sorunu ortadan kalkmıştı. Muhtemelen bir temassizlik yapıyor hocam.

Keşke benim problemimde böyle olsa. Sürekli varolan bir sorunu çözmek daha kolaydır.
    Problemim yeni motorda kablo temazsızlığı olabilir mi acaba? Bilemiyorum.

montanaturne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB250R
    Acaba devrildiği anca motoru durduran sensörden var da o mu devreye giriyor?

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    İyi bir servise göstermeniz lazım, kendi başınıza çözülecek gibi değil. İstanbulda iseniz kartal oto sanayide Altan motor tavsiye ederim.

sabree - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L (2016)
    cevap biraz geç olsa da, akü kutup başlarını ve tesisatın soketli kısımlarının kontrolünü yapın oksitsiz ve sıkı bir şekilde tuttutklarından emin olun.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Bunları servisin düşünmesi gerekirken kullanıcının düşünmesi çok tuhaf. Servisteki adam bu motora binip hiç deneme sürüşü yapmadı mı? Servise bıraktınız eğer istediğiniz yapılmadıysa almayın motoru hocam. Önce distribütör ile iletişime geçin. Oda olmazsa tüketici mahkemesine başvurun. Bazı tork anahtarı olmayan ustalar meydanı boş buldular. Bir şekilde bayilik alıp vatandaşın motorunu ya bozuyorlar. Yada deneme tahtasına çeviriyorlar. Millet buna affedersiniz eşek yüküyle para veriyor.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı umitedi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkeze Merhabalar.
    3 Ay önce Sym orbit 2 scooter aldım. Bir süre sonra 2 kişi çok dik bir yokuş çıkarken motorum çıkamadı. Üzerinden indim fakat çalışır durumda motorumu yokuşta dururken devirdim.
    Motor istop etti. Çalıştırmak istedim sanki akü bitmiş gibi davranıp çalışmadı. Yokuş aşağı inerken marşa bastım çalıştı.
    Fakat sanki yangın varmış gibi eksozdan epey bir süre duman çıktı.

Motorunun bu devrilmeden sonraki sorunu iki kişi motora binerken tümsekten geçerken motor devri düşüyor ve değişiyor. Kısa bir süre gaz yemiyor.
    Bu problem sadece iki kişi binerken oluyor. Ve tümsekten sonra oluyor. Motorum garantili. Servise görürdüm hava filtresine yağ geçmiş. Hava filtresi değişti ve ayarları yapıldı. Buna rağmen sorun devam ediyor.

Lütfen bir fikir verin. Yardımlarınızı rica ediyorum.
    Aklıma bi fıkra geldi bu kısmı okuyunca.

Tren istasyonunun yanında bir ev varmış ve bu evin içinde bulunan gardrop her tren geçişin de tangır tungur sallanır ve çok ses yaparmış?

Bir gün ?

Evin beyi: Karıcığım ben iş gezisine çıkacağım bir kaç günlüğüne bilgin olsun der

Evin hanımı: Tamam kocacığım sen yokken bende yatak odamız da bulunan gardropu tamirciyi çağırıp tamir ettireceğim der ve?.

Adam evden ayrılır bir kaç saat sonra eve gardrop tamircisi gelmiştir ve işine başlamıştır bile gardropun arızasının nerde olduğunu bir türlü bulamamıştır bu esna da çok terlemiş ve üzerinde ki tişörtü ve çıkarmıştır arızayı bulamayan tamirci evin hanımına ; ben bunun arızasını bulamadım der tek çare kaldı o da gardropun içine girip trenin geçmesini beklemek o zaman tren geçtiğginde belki sorunun nerde olduğunu bulabilirim der evin hanımı tamam der.. ve gardrop un içine girer oturur ve başlar beklemeye

Bu esnada evde kravatını unutan evin beyi eve gelir ve dogru yatak odasına çıkar gardrop u açtığındaki manzara hiç te iç açıcı değil don atlet bekleyen tamirci korku içinde titrek bir sesle evin beyine ..

VALLA BEN ŞİMDİ BURADA TREN BEKLİYORUM DESEM İNANIRMISINIZ?. ???
    emremm bunu beğendi.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Fıkra iyiymiş.

Merhabalar. Sorunu çözdüm. Öncelikle şunu söyleyeyim motorsiklet kullanıcı iseniz bazı şeyleri kendiniz yapmanız gerekiyor. Zaten bu problemi servis dahi çözemezdi. Motorunun koltuk kısmını söktüm. Orada bulunan soketli bağlantıları çıkardım ve yeniden taktım. Beklemediğim şekilde sorun düzeldi. Motor sıfır olmasına rağmen soketler temassızlık yapabiliyor demekki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:23 ----------

Şunuda belirtmek isterim. 50cc motor ilk defa aldım biniyorum ben yaklaşık 87 kiloyum. Motorum bulunduğum şehrin en dik rampasını rahatlıkla çıkıyor. Tüm araçların zorlanacağı bir rampa. Aynı rampayı iki kişi çıkmıyor. Bütün işlerimi rahatlıkla halledebildiğim ehliyet ve sigorta istemeyen az yakan güzel bir motorum var. Kesinlikle herkeze tavsiye ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)