Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Michelin Pilot Street 2.75 18 Hava Basıncı kaç olmalı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Merhaba,

Yeni motosikletim Honda CBF 150'de önde michelin pilot street 2.75 18 mevcut. Arkada da aynı lastikten var. Forumda ve internet genelinde araştırma yaptım ancak net bir sonuca varamadım.

michelin pilot street 2.75 18 için ön ve arka net hava basınçları kaç olmalı acaba?

Dün akşam Opet ve Shell benzin istasyonlarında hava bastım. Ön 30 arka 32-33 denedim.
    Hava bastığımdan beri giderken arka lastik altımda sağ saol kayıyor gibi bir his aldım. Beni rahatsız etti. Bu lastikler yumuşak olduğundan biraz daha düşük hava mı basmak gerekir? Kimisi 30 demiş kimisi 26 hangisi doğru çözemedim.

Tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı ZentricH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Yeni motosikletim Honda CBF 150'de önde michelin pilot street 2.75 18 mevcut. Arkada da aynı lastikten var. Forumda ve internet genelinde araştırma yaptım ancak net bir sonuca varamadım.

michelin pilot street 2.75 18 için ön ve arka net hava basınçları kaç olmalı acaba?

Dün akşam Opet ve Shell benzin istasyonlarında hava bastım. Ön 30 arka 32-33 denedim.
    Hava bastığımdan beri giderken arka lastik altımda sağ saol kayıyor gibi bir his aldım. Beni rahatsız etti. Bu lastikler yumuşak olduğundan biraz daha düşük hava mı basmak gerekir? Kimisi 30 demiş kimisi 26 hangisi doğru çözemedim.

Tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.
    Kullanım kılavuzunda ki orijinal değerlerdeki lastikleri kullanıyorsan yine kullanım kılavuzunda hava değerleri yazıyor.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Motosikleti 2.el yeni aldığım için herhangi bir klavuz elimde mevcut değil. Ancak lastikler sıfır.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti 2.el yeni aldığım için herhangi bir klavuz elimde mevcut değil. Ancak lastikler sıfır.
    google ;
    cbf 150 kullanma kılavuzu yazmak bu kadar zor olmaması gerek?

https://honda.com.tr/App_Assets/Mode...cbf-150-kk.pdf

Bir iki PSİ değerine takılma o kadar. Sonuçta o benzinlikteki hava makinesinin kalitesi de tartışılır
    ZentricH bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Bilgi için teşekkürler. Ben lastik klavuzu sandım.
    michelin lastikler daha yumuşak olduğu için farklı bir basınç uygulamaya gerek yok sanırım. Fabrikasyon veriler gibi hava basabiliriz o zaman.

Klavuza göre

yalnızca sürücü
    Ön 175 (1.75 , 25)
    Arka 200 (2.00 , 29)

Ben öne 30 arkaya 33 bastım. Demek ki yüksek basmışım.

Teşekkürler.

Bilgi için teşekkürler. Ben lastik klavuzu sandım.
    michelin lastikler daha yumuşak olduğu için farklı bir basınç uygulamaya gerek yok sanırım. Fabrikasyon veriler gibi hava basabiliriz o zaman.

Klavuza göre

yalnızca sürücü
    Ön 175 (1.75 , 25)
    Arka 200 (2.00 , 29)

Ben öne 30 arkaya 33 bastım. Demek ki yüksek basmışım.

Teşekkürler.
    bişey olmaz o kadar. zaten birkaç güne o 30, 28 olur
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bişey olmaz o kadar. zaten birkaç güne o 30, 28 olur
    o zaman lastiklerde sorun vardır motorun bulunduğu yere göre değişir ama 3 ayda anca 2-3 psi inmesi belki daha azı.

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman lastiklerde sorun vardır motorun bulunduğu yere göre değişir ama 3 ayda anca 2-3 psi inmesi belki daha azı.
    birkaç güne demem lafın gelişiydi tabi. dediğin gibi en az 1-2 ayda iner o kadar hava normalde.

Demek istediğim 2-3 psi cbf gibi bi motor için çok o kadar önemli bi rakam değil.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Biraz önce ön 27 arka 29 yaptım. Biraz daha yol tutuşu iyileşti gibi. Yarın ön 25 arka 29 deneyeceğim. Hala daha arka taraf altımda sağ sol kayacak gibi bir his veriyor. Lastiklerde boşluk yok bu arada.

Hort.... Lastik hava şartına ve kiloya göre değişiyor. istanbulda ikamet ediyorum 23bin km,dir aynı lastiği kullanıyorum. tek başıma yaz kış ön 26 arka 30 kullanıyorum iki kişi olduğumda ön 27 arka 32 veya 33. her zaman kitapçıktan 1bar fazla basın... 25 yaptığım zaman ön teker çakılıyor arkadayıda az yapınca eziliyor makina. çok fazla basmak çatlamaya yol açar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Soğuk havada kitapçık ölçüsünde basmayın, indirmeniz lazım; lastik o şekil (1) daha çabuk ısınır ve (2) ısındığında içindeki basınç zaten olması gereken yere gelecektir.

Kitapçıktaki değerler 20-21C havada soğuk (yani ısınmamış) lastik ve normal yük şartları için (yüke göre ufak oynamalar yapabilirsiniz), her 5,5C sıcaklık farkı için 1PSI indirmek (soğukta) veya artırmak (sıcakta) gerekir.

Misal şimdi 5C ise (21-5)×5,5 = 2,9PSI eksik (hava sıcaklığı referans değere göre soğuk çünkü, sıcak olsa fazla olacaktı) basmanız gerekir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)