Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Jant Isınması ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    poyraz010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr ESD 125 - 2016
    Selamın aleyküm cümleten kadir gecemiz mübarek olsun.

Konuya geleyim,2016 yamaha ybr esd sahibiyim, akşam evden cıkıp bakkaldan bişeyler alıp geri geldim toplasak 1.5-2 km anca gitmişimdir. Motoru koyup kilitlerken farkettim arka jantım aşırı ısınmış el değmiyor. Yaklaşık 2 3 gündür arka frene basınca ses geliyordu toz kaçmıştır herhalde diye pek umursamamıştım ama ısınma ile alakası olabilir mi ? Ön jantı elledim buz gibi kafama takıldı geceden beri arastırıyorum ne bilen var ne daha önce başına gelen.

Mt de bile bir konu var arkadas sorunu çözdümü naptı bilmiyorum birşey yazmamış.

Konu hakkında bilgisi olan varmı ?
    Sen istiyor temiz bir yamaha ? Verecek 2.500 $ ..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    manofsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    kampana devamlı sürtünme halinde ise ısınır,devamlı sürtünen her parça ısınır fren diskleri gibi

MeliksahMELO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Hyosung GT250 Comet (Naked)
    Güvendiğin bir ustaya arka fren sistemini kontrol ettir.
    Basitten başlayın. Mesela önce fren pedalına bakın; 'takılı mı kalıyor, yoksa fren ayarı mı bozuk' gibi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    benim bildiğim arka jantın ısınması normal birşey değil mi? yanlışım varsa lütfen düzeltin

poyraz010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr ESD 125 - 2016
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim bildiğim arka jantın ısınması normal birşey değil mi? yanlışım varsa lütfen düzeltin
    Acaba daha öncede ısınıyormuydu ben mi yeni farkettim emin değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:39 ----------

Alıntı MeliksahMELO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güvendiğin bir ustaya arka fren sistemini kontrol ettir.
    Basitten başlayın. Mesela önce fren pedalına bakın; 'takılı mı kalıyor, yoksa fren ayarı mı bozuk' gibi.
    Takılı kalma gibi bi sorun yok bugun baktım arka lastiği söktüm fren pedalına baktım genede yağladım. Balatayı kontrol ettim. Mili biraz gresledim. Topladım sıkıntı yok gibi ama balata aşırı pas yapmış o neden oldu bilmiyorum temizledim topladım ama yarın bi deneyecegim bakalım

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Göbek rulmanında problem olmuş olabilir o yuzden de süürtünmenin etkisiyle ısınmış olabilir

Motosikleti
    KUBA - RAINBOW-100 CUB
    Bende de vardı aynı sorun, fren ayarını biraz gevşettim ayarladım düzeldi. Arka jantsa fren telinin ucundaki somunu gevşet, ayarla.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim Burgman 200'de de aynı durum var. Hava sıcaklığı 37-38 derece. 15 dk lık kullanımdan sonra arka jant çok ısınıyor.El değmeyecek kadar olmasa da çok sıcak oluyor. Ön jantı kontrol ettiğimde hafif bir ısınma olsa da arka jant ile büyük bir ısı farkı oluyor. Balata sürtmesi falan yok.(Disk fren)
    Özellikle scooter deneyimi olanlar yorumlarsa sevinirim.
    Kazasız belasız sürüşler...

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Bu ısının sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıktığı açık. Dolayısıyla ya göbek rulmanı işini yapamıyor ya da fren sistemi fren yapılmadığı zamanlarda da temas ederek devamlı sürtünme yaratıyor.
    Her iki durum da ciddidir. Özellikle göbek rulmanı kilitlenirse kazaya sebep verebilir.
    -
    Yukarıdaki iki olasılığın haricinde göbekle ilgili mekani sorun da ihtimal dahilinde ama çok çok ufak bir olasılık olduğu için ihmal edebiliriz.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ısının sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıktığı açık. Dolayısıyla ya göbek rulmanı işini yapamıyor ya da fren sistemi fren yapılmadığı zamanlarda da temas ederek devamlı sürtünme yaratıyor.
    Her iki durum da ciddidir. Özellikle göbek rulmanı kilitlenirse kazaya sebep verebilir.
    -
    Yukarıdaki iki olasılığın haricinde göbekle ilgili mekani sorun da ihtimal dahilinde ama çok çok ufak bir olasılık olduğu için ihmal edebiliriz.
    Yetkili servisi parça fiyatı sormak için aradığımda bunu sordum. Anlattığım bilgiler dahilinde "normaldir" dediler.

"Debriyaj bölümü ısınır. Scooterin kapalı yapısı nedeniyle arka jant yeterince rüzgar yiyemez. Egzos da orada" şeklinde bir açıklama yaptılar. Fakat oraya gittiğimde bir bakmalarını isteyeceğim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)