Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

YBR 125 ESD Beyin Arızası ve Yan Sanayi Parça

Motovento
    REKLAM ALANI
    ErayTopcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar merhaba,
    2014 model bir Ybr 125 ESD kullanıcısıyım, motor 14 bin km'de. Kışın motor çalışırken sorun çıkarmaya başlamıştı ve bir ay kadar hiç kullanmadıktan sonra hiç çalışmamaya başladı. 15dk kadar vurduymayı, marş basmayı ve ayak pedalıyla çalıştırmayı denedim bir kez çalıştı fakat stop ettirdikten sonra tekrar çalışmadı. Araştırmalarım sonucu uzun süre kullanılmayınca karbüratörün temizlenmesi gerekebileceğini gördüm ve karbüratörü sökerek temizledim. Yerine geri takıp tekrar denedim, motor arıza ışığı yanmaya başladı ve aynı şekilde 15dk kadar uğraştıktan sonra anca çalıştırdım. Baya yüksek devirde çalışınca kapattım ve tamire vermeye karar verdim. Tamirciyle bugün görüştüm, karbüratörü takarken yanlış bağladığımı ve motorun beynini yaktığımı söyledi. Parçanın orjinali 1170tl ediyormuş. İnternette 150 lira civarına var onlar sorun olur mu dedim çalışmama ihtimali var dedi. Parçacılardan birini arayıp çalışmazsa iade alıyormusunuz diye sordum almıyoruz dedi. Orjinal satış yaptığı iddia eden 200tlye satan birkaç yer var yarın oraları da arayıp soracağım.
    Size sorum, interntte satılan yan sanayi cdi beyinlerden alıp takarsam çalışmama ihtimali çok mu yüksek? Şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    ybr esd karbüratör takınca beyin mi yanmış o ustadan uzaklaş ateşlemene baktır ilk

Karbüratörü takarken kabloları yanlış takmamdan dolayı yanmış sanırım. Taktıktan sonra bir kere çalıştırabildim motoru, beyin yanmış olsa yine de çalışır mıydı acaba?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    O motorda beyin varmı acaba? Cdi ünitesi olmasın o?

Bence öncelikle karbratöre bir hava ayari falan yapmak lazim o yüzden yüksek devirde calisiyor olabilir. Yada gaz teli bir şekilde çekili kalmistir.

Beyin dediğim şey cdi ünitesi hocam parçacılar da beyin diyor diye ağzıma öyle takılmış
    Motoru 15dk uğraşarak anca çalıştırdım, tek sorun yüksek devir değil maalesef. Motor arıza ışığı da yanıyor. Elektronik tamircisi buldum beyin tamiri yapıyormuş orda bir şansımı deneyeceğim.

Motosikleti
    Cb 125 f
    Motosikletler hakkında pek bilgim yok. Fakat başka bir konuda kendi derdini şöyle çözmüş arkadaş.
    Sizin sorununuzda buna benzer birşey olabilirmi? bir göz atın isterseniz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4337265

Alıntı MotoLed adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar hatirlayanlar hatirlar motorumda bazen calismama yolda giderrken stop etme bazende 6000 den sonra devirde sacmala oluyordu mesela bir anda 9 bine firliyordu sonra 1000 e dusuyor stop ediyordu.Bu sorunu bugun cozdum....
    Cdi dedigimiz parcaya gecen soket var beyaz cdinin uzerindeki yesil olan kendi soketi degil o yesil sokete gecen beyaz soket var onun icindeki kablolar gevsekmis
    Ayrica o beyaz soket buyuk yani cdi nin uzerindeki sokete bos geciyor Sıkılastirarak sorunu giderdim ayni sorunu yasayanlar varsa bilgisi olsun o sokete bir baksinlar

Bunu denemiştim hocam fayda etmedi maalesef

Motosikleti
    ybr 125
    dostum selamlar.
    benim ybrnin de sanırım beyinde sıkıntı var. 8bin devre gelince elektrik kesiyor, bazen stop ediyor bazen 3-4 bin devre düşünce tekrar canlanıyor. ya beyin ya iç sargı değişecek dedi usta.
    sen ne yaptın yeni beyin mi taktın merak ettim?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)