Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sebebini çözemediğim çalışmama problemi hakkında yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Zato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    Merhabalar, bir süredir dragstar 650 motosikletim çalışmıyor, eldeki verilerden hareketle sebebine dair tahmin yürütmeye çalışıyorum ama şimdiye kadar mevcut bilgi birikimim ile sebebini anlayamadım. Veriler şu şekildE:

-kontak açtıktan sonra marş düğmesine bastığımda marş motorunun kuvvetli bir biçimde döndüğünü duyuyorum.
    -egzos çıkışından vakum sesi geliyor ve tahminimce benzin pompası çalışıyor.
    -motor vurdurunca direk çalışıyor ve vurdurarak çalıştırdıktan sonra marş düğmesiyle de çalışıyor.
    -belli bir süre kapalı halde beklediğinde ise yine aynı sorun oluşuyor, marş motoru dönmesine karşın bir türlü çalışmıyor.
    -depoda benzin var.
    -ayaklık kapalı, veya açık haldeyken boş viteste de denememe rağmen farkeden bir şey olmuyor.

Şimdi kendi çıkarımlarıma göre ateşleme veya bujilerle ilgili bir problem olsa vurdurunca da çalışmaması gerekir diye düşünüyorum. Benzin deposundaki bir tortu, pislik vs yakıt akışını engelliyor ve yakıt pompası yakıt çekemiyor olabilir mi? Aküyü bu sorun oluşmadan bir ay kadar önce değiştirmiştim. Akü VLM marka ama pek güvenilir olmayan bir yerden aldım. Her ne kadar aküda zayıflık ibaresi olmasa bile aküden kaynaklanma durumu var mıdır? Bir de acaba okuyucu arızası olabilir mi? Okuyucunun ilk çalıştırırken nasıl devreye girdiğini bilen var mıdır?

Şimdiden yardımlar için teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Aküdenmiş gibime geliyor.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı Zato adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, bir süredir dragstar 650 motosikletim çalışmıyor, eldeki verilerden hareketle sebebine dair tahmin yürütmeye çalışıyorum ama şimdiye kadar mevcut bilgi birikimim ile sebebini anlayamadım. Veriler şu şekildE:

-kontak açtıktan sonra marş düğmesine bastığımda marş motorunun kuvvetli bir biçimde döndüğünü duyuyorum.
    -egzos çıkışından vakum sesi geliyor ve tahminimce benzin pompası çalışıyor.
    -motor vurdurunca direk çalışıyor ve vurdurarak çalıştırdıktan sonra marş düğmesiyle de çalışıyor.
    -belli bir süre kapalı halde beklediğinde ise yine aynı sorun oluşuyor, marş motoru dönmesine karşın bir türlü çalışmıyor.
    -depoda benzin var.
    -ayaklık kapalı, veya açık haldeyken boş viteste de denememe rağmen farkeden bir şey olmuyor.

Şimdi kendi çıkarımlarıma göre ateşleme veya bujilerle ilgili bir problem olsa vurdurunca da çalışmaması gerekir diye düşünüyorum. Benzin deposundaki bir tortu, pislik vs yakıt akışını engelliyor ve yakıt pompası yakıt çekemiyor olabilir mi? Aküyü bu sorun oluşmadan bir ay kadar önce değiştirmiştim. Akü VLM marka ama pek güvenilir olmayan bir yerden aldım. Her ne kadar aküda zayıflık ibaresi olmasa bile aküden kaynaklanma durumu var mıdır? Bir de acaba okuyucu arızası olabilir mi? Okuyucunun ilk çalıştırırken nasıl devreye girdiğini bilen var mıdır?

Şimdiden yardımlar için teşekkürler.
    Vlm iyidir marşı kuvvetli çevirerek döndürüyorsa aküde arama problemi

Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vlm iyidir marşı kuvvetli çevirerek döndürüyorsa aküde arama problemi
    Marşı guzel ceviriyor zayif degil, fiyat olarak baya uyguna aldığım için acaba akude bir sıkıntı olur mu diye düşündüm ama şu an en mantıklı secenek benzini cekememesi gibime geliyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Marşı guzel ceviriyor zayif degil, fiyat olarak baya uyguna aldığım için acaba akude bir sıkıntı olur mu diye düşündüm ama şu an en mantıklı secenek benzini cekememesi gibime geliyor.
    Motor ne zamandır sizde?

Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor ne zamandır sizde?
    Alalı yaklaşık 7 ay kadar oldu, 2 ay kadar önce kapalı garajdan cıkartıp bujileri ve biten akutu degistirip bakım yapıp binmeye başladım, yaklaşık 1 ay kadardır da bu sorun var.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    *Sorun büyük ihtimal buji.Motor soğukken iyi ateşleme olması için bujinin düzgün çalışması gerekli.Sıcakken buji bozuk olsa bile ateşleme yapar.

*Yakıt pompası arızalı veya yakıt akışında sorun olsa çalıştıktan sonrada stop etme veya çalışırken anormallik olur.

*Motorun yağına ve suyuna bir bak.Bir gariplik varmı gözlemle.

Daha detaylı açarsan yardımcı olalım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alalı yaklaşık 7 ay kadar oldu, 2 ay kadar önce kapalı garajdan cıkartıp bujileri ve biten akutu degistirip bakım yapıp binmeye başladım, yaklaşık 1 ay kadardır da bu sorun var.
    Silindir piston dağıtmış sonrasında düzgün toplanmamış bi motosikletle aynı problemi yaşamıştı arkadaşım. Buji, konjektör, sargı, akü vs ne değişse fayda etmemişti..

Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Silindir piston dağıtmış sonrasında düzgün toplanmamış bi motosikletle aynı problemi yaşamıştı arkadaşım. Buji, konjektör, sargı, akü vs ne değişse fayda etmemişti..
    ust kapaklar contalar falan pek islem gormus gibi durmuyor yalnızca statorun tarafındaki yan conta degismis gorunuyor.

Bujiler de degisti ve kontrol edildi yakın zamanda, bir de motorsogukken bile vurdurunca cok kolay calışıyor olunca da bujilerden degildir diye fikir yuruttuk ama yine bir kontrol edeyim.

akandios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz etz 150,
    silindir kapağında arıza olabilir veya sübablar kaçırıyor olabilir

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum calistirmadan once 2 3 kere dip gaz yapip, marsi oyle dener misin?

eger çalışıyorsa artik boyle calistirirsin bundan sonra. supap ayariyla halledebilirsin. bir dene bakalim ne olacak.

Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster

eger çalışıyorsa artik boyle calistirirsin bundan sonra. supap ayariyla halledebilirsin. bir dene bakalim ne olacak.
    Birazdan deneyecegim, teşekkurler,

chevy64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    04 monster 620
    Bende klr de benzer sorunu yasamistim. Marsla deneyince sogukken almiyo ama vurdursan aliyodu.
    Emme subaplari kaciriyormus. Degisince cozulmustu.

Motosikleti
    xvs 650 dragstar

Fark eden bir şey olmadı, marş gayet güçlü döndürüyor fakat bir türlü almıyor.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    Fark eden bir şey olmadı, marş gayet güçlü döndürüyor fakat bir türlü almıyor.
    dostum cok tuhaf. vurdurarak calisiyor, marsla calismiyor ise, mars motoru da donuyor diyorsan aklima gelen tek sey mars motorunun kranki donduren zincirinde bir sorun olmasi. zincir kopmus olabilir, mars aldiktan sonra mars motor dislisinin agirmasinda problem olabilir. aklima gelenler bunlar. cunku vurdurarak calisiyorsa, benzin geliyor demektir. elektrikle ilgili bir sikinti da yoktur. geriye sadece bu eleman kaliyor benim bildigim. baska bir sey varsa bilen arkadaslar yardimci olabilir.

kolay gelsin.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Benim motorda da ilk çalıştırma problemi vardı, bujilerini değiştirdim artık tek marşla çalışıyor.

Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    dostum cok tuhaf. vurdurarak calisiyor, marsla calismiyor ise, mars motoru da donuyor diyorsan aklima gelen tek sey mars motorunun kranki donduren zincirinde bir sorun olmasi. zincir kopmus olabilir, mars aldiktan sonra mars motor dislisinin agirmasinda problem olabilir. aklima gelenler bunlar. cunku vurdurarak calisiyorsa, benzin geliyor demektir. elektrikle ilgili bir sikinti da yoktur. geriye sadece bu eleman kaliyor benim bildigim. baska bir sey varsa bilen arkadaslar yardimci olabilir.

kolay gelsin.
    Tuhaf evet, dediginiz gibi bir problem olsa vurdurarak calıştırdıktan sonra yine marşla çalışmaması gerekmez mi?vurdurup calıştırdıktan sonra kontak kapatıp actıktan sonra marşla düzgün çalışıyor fakat 2 saat falan bekleyince marşla çalışmıyor. Bir sebepten (depoda tortu,pislik, karburatorde tıkanma veya benzin pompasında tıkanma vb)yakıt gelemiyor da vurdurunca o tortuları oynatıp akış sağlanıyor olabilir mi diye düşünüyorum. Sabit bekleyince tekrar tortu cokeliyor ve tıkıyor olabilir mi? Elektrik tesisatı, ateşleme elemanları falan problemli desek vurdurup calıştırıp kapattıktan sonra yine calışmaması gerekmez mi? Motor komple elden gececek ama usta şu an musait olmadığı icin baktıramıyorum, bir aya kadar bakılacak her şeyine. Bu arada da kullanmam gerekiyor, bu yüzden kendimce çözüm arıyorum. Fikir veren herkese tekrar teşekkürler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler